Вересень 26, 2024
«Фестиваль, що наблизив незалежність» — ютуб-проєкт Суспільне Чернівці про «Червону руту»
До 35 річниці фестивалю «Червона рута» команда Суспільне Чернівці підготувала документальний ютуб-проєкт «Фестиваль, що наблизив незалежність». У ньому використали архівні кадри, зібрані на Суспільне Медіатека*, і спогади учасників тих подій.
Читайте також: «Дожити до 100 по-українськи»: прем’єра на Першому каналі Суспільного
Авторка проєкту Аліна Хрищук спершу планувала створити відео на кілька хвилин, коли ж почала переглядати архівні матеріали та спілкуватися з очевидицями, зрозуміла — про фестиваль «Червона рута» треба розповісти більше і глибше. Бо ця подія — не просто про «поспівати», як тоді думала влада, а про наближення незалежності України.
«Очевидці кажуть, що тоді "пройшли очищення "Червоною рутою" і відчули себе людьми". Це відчувається і в архівних записах. У проєкті я зібрала ті фрагменти, які показують, як це було видовищно, як міліція контролювала, аби молодь не проносила синьо-жовті прапори, але вона все одно це робила; як приїхали виконавці з різних куточків України і з-за кордону, як зі сцени таки прозвучав гімн України, які важливі тексти звучали — про Голодомор, облисіння дітей у Чернівцях, значення мови. Загалом я хотіла показати який дух тоді, у 1989 році, впродовж тижня панував у Чернівцях», — каже Аліна Хрищук.
Ці історичні кадри, збережені в архівах Суспільного, можуть стати не тільки матеріалами для документальних проєктів, а й предметом дослідження всіх українців, які шукають правду про історичні етапи своєї держави.
«Коли ми почали глибше досліджувати наші архіви, то зрозуміли, що це джерело знань про події минулого, ґрунт для глибинних досліджень, канва для створення нових проєктів, програм, фільмів. Період становлення української незалежності — один із найцікавіших в цьому контексті. Про фестиваль “Червона рута” всі чули, але мало хто усвідомлює його значущість. Тож зазирати глибше, вслухатися, вдивлятися в кадри минулого — це надзвичайно цікаво і важливо для розуміння, чому ми сьогодні там, де ми є, чому ми ті, хто ми є», — каже Таїсія Турчин, керівниця проєкту з оцифрування архівних матеріалів Суспільного та Суспільне Медіатека.
У 1989 році з 17 до 24 вересня Чернівці перетворились на столицю не тільки української пісні, а й патріотично налаштованої молоді.
«Глядачі, які вже переглянули відео нашого проєкту, діляться своїми спогадами, розповідають, яка була атмосфера єднання і як тоді не повністю ще усвідомлювали, яка історична подія відбувається. Хтось ділиться піснями, які наспівує й сьогодні, а хтось відкрив для себе цю подію і побачив кадри, які до цього ніде не бачив», — розповідає журналістка Суспільне Чернівці Аліна Хрищук.
Про фестивальну атмосферу, виступ батька Володимира Івасюка, Назарія Яремчука, як члена журі «Червоної рути», звіти силових органів про цю подію, накладення арешту на плівки з записами та намагання фестивалями українізувати Україну — дивіться у відео на ютуб-сторінці Суспільне Чернівці. Більше унікальних архівних відео й аудіо можна відшукати на платформі Суспільне Медіатека.
Над проєктом працювали:
- авторка — журналістка Аліна Хрищук;
- оператори — Дмитро Сторож і Володимир Мороз;
- випусковий режисер — Юлія Мілімонко;
- режисер монтажу — Арнольд Шрам;
- архівні пошуки — Оксана Ковцун.
Читати детальніше про фестиваль «Червона рута» у Чернівцях можна на сайті Суспільне Новини. Підписуйтесь на наші диджитал-платформи, щоб не пропустити важливої інформації:
Читайте також: «Сентиментальна подорож до планети Параджанова» стала номінантом премії «Кіноколо»
* Суспільне Медіатека створений в рамках співпраці Суспільного Мовлення та Європейського Союзу в особі Європейської комісії «Капіталізація аудіовізуальних архівів НСТУ для залучення громадськості в Україні» та триватиме три роки й три місяці — із 2021 до початку 2025-го.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.