Квітень 30, 2024
«Перли» радянської пропаганди — знахідки квітня на Суспільне Медіатека
Команда Суспільне Медіатека щотижня додає на платформу десятки нових оцифрованих архівних відео та аудіо з різних регіонів України. У квітні команда сайту натрапила на цікаві матеріали радянської пропаганди, які демонструють ненависть радянського режиму до українського, нового чи іноземного. Ось декілька таких відео.
Фрагмент програми «Ситуація» за 1984 рік. Журналістка бере інтерв’ю в учениці 10 класу. Дівчина розповідає, за що її з подругою затримав «комсомольський патруль». Спілкування має ознаки психологічного тиску на дівчину з боку журналістки. Також десятикласники розповідають, на що би хотіли витратити власні кишенькові гроші. Кажуть, зокрема, що збиратимуть на «адідасівський» спортивний костюм, похід в кіно та сукню на випускний.
Читайте також: Чорнобильська АЕС після аварії: Суспільне опублікувало ексклюзивні архівні кадри 1986 року
Відеофільм із циклу «Міфи і реальність», присвячений темі еміграції людей із Радянського Союзу. Створений російською мовою Київською студією телебачення. Кадри фільму мають ознаки «постановної зйомки», створеної під тиском. Дикторський текст стрічки — емоційний та ненависницького характеру.
Телефільм «Фальшивий німб» — стрічка про історію Української греко-католицької (уніатської) церкви та кардинала Йосифа Сліпого, спрямована проти Ватикану та Папи Римського. В архівному відео — про «окупацію» та «звільнення» Львова, «возз’єднання» міста з православною вірою, «злочини бандерівців» та інші елементи радянської пропаганди.
Сюжет про конференцію Народного руху України — яскравий приклад пропаганди вже кінця 1980-х про заклики до «екстремізму» та «безпорядки». Журналіст за кадром розповідає, що українцям хочуть «нав’язати» жовто-блакитний прапор і тризуб, про потребу відмежуватись від «носіїв націоналістичних ідей» та Української Гельсінської спілки, «сепаратизм та націоналізм», від якого «застерігає громадськість».
Колишній житель села Рачин Горохівського району Юрій Митрофанович Кренц розповідає про враження від перебування на Волині, висловлює вдячність радянській владі за «розвиток господарства, процвітання колгоспів». Розповідає про своє життя в Канаді, куди він виїхав у 1925 році. Матеріал містить яскраві риси пропаганди. Аудіозапис зроблено 31 липня 1968 року.
Команда Суспільного запрошує користувачів разом вдосконалювати платформу Суспільне Медіатека — залишайте пропозиції у формі зворотного зв'язку у правому нижньому куті сайту.
Суспільне Мовлення отримало у спадок після реформування державних телеканалів і радіо неосяжні масиви відео- та аудіоданих — не лише центрального телебачення та радіо, а й усіх обласних телерадіокомпаній. Разом із партнерами команда почала оцифровувати ці записи, впорядковуючи їх у каталоги, та вивантажувати на платформу Суспільне Медіатека, де подивитися чи послухати їх зможе кожен.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
* Проєкт співпраці Суспільного Мовлення та Європейського Союзу в особі Європейської комісії «Капіталізація аудіовізуальних архівів НСТУ для залучення громадськості в Україні» триватиме три роки й три місяці — із 2021 до початку 2025-го.
Проєкт виконується за фінансової допомоги Європейського Союзу. Зміст документів та матеріалів в рамках цього проєкту є виключною відповідальністю АТ «НСТУ», і ні за яких обставин не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу.