Квітень 02, 2024
У кадрі — максимальна злагодженість, взаємопідтримка і зосередженість, — ведучі «Суспільне. Студія»
На початку березня на каналі Суспільне Новини та усіх регіональних каналах Суспільного стартувала програма «Суспільне. Студія». Це оновлений всеукраїнський щоденний інформаційний проєкт від регіональної команди Суспільного: новини з усієї країни, верифікована інформація, різнобічний аналіз подій.
Над програмою працює також київська команда Суспільного. Щовихідного у прямому ефірі «Суспільне. Студія» на зв’язку з українцями ведучі Роман Коляда та Леся Наконечна, Ігор Татарчук та Юлія Терлецька. Про власний професійний шлях, якою бачать свою роль у «Суспільне. Студія» та чим насамперед дня них є проєкт — ведучі розповіли після перших тижнів роботи.
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному
Роман Коляда: «… зростає кількість людей, яким потрібні не емоційні гойдалки, а факти»
Роман Коляда — топведучий Українського Радіо, музикант і поет. Грає на фортепіано і пише інструментальну музику. Збірки його віршів виходили друком, на концертах читає їх під власний музичний супровід. Восени 2022 року виступив із волонтерськими концертами в Каунасі, Берліні, Кракові та Парижі. Любить відпочинок на природі, а також тихий електричний мотоцикл, гладенький асфальт і повну відсутність думок, хоч каже, що останній пункт поки лишається нездійсненною мрією. У 1995 році почав працювати на українському телебаченні, з 1997 року — на радіо. Був співведучим ранкового проєкту «Перше шоу».
Роман розповів, що був залучений до попереднього проєкту — «Перше шоу», яке мало значно «легший» формат. Натомість «Суспільне. Студія» загострює увагу на інформаційному громадсько-політичному мовленні. Команді, яка працювала на «Першому шоу», запропонували долучитися до нового проєкту. Попри те, що Роман уже десятки років працює в компанії, він повторно пройшов кастинг — тракти й перевірку стандартів.
«Проєкт має дуже жорсткі рамки, водночас це мені й цікаво, адже в такому форматі впродовж кількох років я працюю на Українському Радіо. З реформою Суспільного у 2017-му із журналіста, який більше переймався, скажімо, гуманітарними проблемами — в широкому сенсі цього слова, я трансформувався в політичного ведучого, у якого є в руках і міжнародна тематика, й економічна, і внутрішньополітична. В телевізійному проєкті “Суспільне. Студія” ці мої скіли максимально задіяні. Так само мене складно здивувати якоюсь темою, і це добре. Ба більше — коли теми перегукуються, в телевізійному ефірі я посилаюся на свої ж ефіри на Українському Радіо», — каже ведучий.
Роман Коляда переконаний, що успіх проєкту в тому, що його команда — дві пари ведучих і випускова група — це люди, маніакально занурені в роботу.
Команда «Суспільне. Студія»: виконавчий продюсер Максим Кошелєв, шеф-редактор Влад Зінкевич і ведучі проєкту
«Раніше поняття “тайм-менеджмент” і “гігієна сну” були для мене більш абстрактними. З перших тижнів проєкту я почав суворіше зважати на це. Зараз мій робочий графік дуже щільний, в ньому єдиний вихідний, не фіксований у тижні. Та щоденна прогулянка в парку 15 хвилин, а краще — пів години, рятує психіку. Також повернувся до ходіння пішки: при такому графіку з’являється дуже велика спокуса застрибнути в машину, швидко приїхати на роботу й так само швидко доїхати з неї додому і впасти на диван. Але піші прогулянки двічі на день по 40 хвилин, на які таки можна викроювати час, поправляють мисленнєві процеси».
І хоч працювати доводиться в дуже інтенсивному графіку, та Роман налаштований оптимістично:
«Бачу великий запит суспільства: рейтинги показують, що нас почали дивитися одразу зі старту, і не перестають. Хоча Суспільне Мовлення — про стандарти, а не про комерційну привабливість, та водночас ми живемо в ситуації, коли рейтинг показує, наскільки чітку інформацію ми даємо людям. Бо вона їм, попри все, потрібна. Маю ілюзію, що зростає кількість людей, яким потрібні не емоційні гойдалки, що на них постійно гойдаються в соцмережах, а факти, збалансовані коментарі, і за цим вони йдуть до Суспільного — або на радіо, або на телебачення».
Читайте також: Світлана Остапа: Суспільне Мовлення — важлива місія, якій я присвятила своє життя
Леся Наконечна: «Працювати на Суспільному — моя давня мрія»
Леся Наконечна долучилась до команди Суспільного після початку повномасштабного вторгнення. Працювала ведучою студійних блоків інформаційного денного ефіру «Суспільне. Спротив», який координувала команда Суспільне Ужгород. Має великий журналістський досвід — працювала на різних телеканалах спочатку в Тернополі, пізніше в Києві.
«Працювати на Суспільному — моя давня мрія. Раніше навіть проходила кастинг, дійшла до певного етапу, але натоді ще не мала достатньо досвіду, тож не пройшла». Леся поділилася, що довго проходила кастинг на «Суспільне. Спротив», двічі приїжджала на проби, мала кілька співбесід із керівництвом:
«Вдруге маю враження, що колектив Суспільного — це моя сім’я, і в Ужгороді, і тут. Хоч тут команда і нова для мене, але структура така ж. Мені подобається, що ми працюємо як один організм: якщо хтось один випадає, інший обов’язково підтримає. Немає такого, що ти сама в полі воїн, і на тобі одній відповідальність. Ми всі дихаємо одним. Водночас ми ще притираємося, ще навчаємося. Мені дуже подобається політика Суспільного з дотримання журналістських стандартів. Хоч це і не зручно — шукати до ефірів першоджерело, інколи посилатися на безліч джерел, але це наша робота, і мене вона захоплює. Я рада, що в ефірі зустрічаюся зі спікерами, які є суперкомпетентними й доносять правильну інформацію».
Читайте також: Якою буде «Суспільне. Студія» — шеф-редакторка проєкту Ірина Малихіна
Ведуча почувається на своєму місці:
«Я справді живу цією роботою. Мене дуже болить все, що відбувається в країні. Знаю, що я вмію працювати в ефірі, спілкуватися зі спікерами, шукати інформацію і, роз’яснюючи її, доставляти до людей. Мене дуже тішить, що я на своєму місці. Цим я зараз корисна суспільству, це дуже важливо для мене. Адже я не можу взяти зброю, у мене маленька дитина, але я роблю те, що вмію, й буду максимально старатися продовжувати якісно виконувати свою роботу».
Ведуча також поділилася: «Мені подобається мій колега, співведучий Роман Коляда — він дуже надійний і професійний. Він дуже багато знає навіть того, чого я не можу знайти в мережі. До того ж у Романа величезний досвід роботи на телебаченні. Я з ним багато раджусь — коли виходимо в гримерку, постійно його запитую, що було не так і чому в мене не виходить, і він мені підказує».
Для Лесі цей проєкт насамперед — життя, ті реалії, в яких ми живемо. На початку найскладніше для ведучої було зрозуміти, як працює команда, характер кожного. З важким графіком справляється завдяки підтримці чоловіка й тому, як налагодила сімейне дозвілля:
«У нас із донечкою з’явилася нова традиція: у мої вихідні, які припадають на будні — в понеділок або у вівторок, ми прогулюємо садочок і проводимо повністю весь день разом. Це нас зближає», — поділилася ведуча.
Юлія Терлецька: «Суспільне. Студія» — про баланс думок, чесність і всеосяжність»
Свій професійний шлях журналістки й телеведучої Юлія почала не так давно. Трохи менше як 5 років тому прийшла стажисткою на телеканал. Там зрозуміла, чому хоче присвятити своє життя. Вже за рік роботи журналісткою робила перші спроби у ролі ведучої — заміняла колег, поки ті були у відпустці. А згодом і повноцінно почала вести новини. Для неї це був справжній виклик — на той момент Юлія була наймолодшою ведучою на каналі. Розповіла, що дуже багато від себе вимагала: годинами готувалась до ефірів, читала тонни матеріалів, передивлялась ефіри колег, аби «надивитись», набратися досвіду.
«Я обожнювала (та й досі обожнюю) те, що роблю. Розбиратися в нових для себе темах, щоб згодом в них розібрався глядач. Розставляти крапки над “і” там, де “нє всьо так адназначна”. Доносити інформацію оперативно, якісно, збалансовано, щоб у жодному випадку не навʼязати свою позицію, а дати глядачеві змогу сформувати його власну, — поділилася Юлія Терлецька. — Після телеканалу я пішла працювати на YouTube — суть та сама: новини, аналітика, інформація. І це теж був новий досвід для мене — освоювати кардинально інший інформаційний майданчик. Але зрештою я зрозуміла, що знімальний — мені більше до душі. Я дуже скучила за прямими ефірами, за галасом у підслушці, за непередбачуваністю. Тому коли дізналась, що на Суспільному шукають ведучих — відразу ж вирішила спробувати свої сили. Зізнаюсь чесно, до останнього не вірила, що підійду на посаду. Але от я тут, і це — черговий виклик для мене. Суспільне — на мою скромну думку — еталон стандартів журналістики, і “Суспільне. Студія” — чергове тому підтвердження».
Цей проєкт, на думку Юлії, — «про баланс думок, чесність і всеосяжність. Упродовж етеру ми встигаємо охопити максимум тем, які на слуху, про які цікаво почути, в яких варто розібратись і які викликають безліч питань. Тож ми, ведучі, — такі собі посередники між глядачем і нашим запрошеним експертом. Усім нам зараз вкрай необхідна внутрішня опора. Відшукати її дуже важко, коли не знаєш що сьогодні відбувається у твоїй країні й чого очікувати найближчими днями. А попереджений — значить озброєний, тож ми — попереджаємо і “озброюємо”».
Ведуча також поділилася враженнями від роботи в перші тижні:
«Коли я приїжджаю додому після ефіру — ще хвилин 30 сиджу мовчки в машині як та лисиця з мему. Це важко, але потужно і захопливо. Та й команда в нас — не засумуєш. У чатах — чемпіонат світу з гумору. За кадром — метушня. У кадрі — максимальна злагодженість, взаємопідтримка і зосередженість».
Читайте також: Суспільне збільшує кількість випусків новин вдень
Ігор Татарчук: «”Суспільне. Студія” — це робота на широку глядацьку аудиторію»
Ігор Татарчук — український телеведучий та журналіст. Стажувався у США на телекомпанії CBS у Нью-Йорку, де вивчав редакційний досвід програми «60 Minutes». Також працював над вивченням роботи суспільних мовників у Каліфорнії. До Суспільного долучився цього року як ведучий «Суспільне. Студія». До цього проєкту працював у телевізійних масмедіа. Найдовше — на одному із приватних інформаційних каналів, де довгий час вів новини.
«Уперше зі стандартами мовлення як документом я познайомився на початку двотисячних років, коли проходив стажування у Нью-Йорку в телекомпанії CBS. Це був чудовий досвід контакту з журналістикою світового класу, який важко переоцінити. В редакції “60 Minutes” мені подарували примірник таких стандартів. Попри те, що багато речей у ньому здавалися очевидними, його користь також була беззаперечною: до тексту можна було час від часу повертатися і його вміст не залежав від політичного сезону. Це справжній острівець поза часом, на який я багато разів спирався, працюючи в новинах в Україні, і він досі на моїй книжковій поличці», — поділився Ігор.
Ведучий розповів, що в ті ж роки цікавився досвідом суспільних мовників, в тому числі американських, механізм функціонування яких здавався для України далекою мрією, хоча розмови про це активно велися. Тоді будували плани, яким міг би бути український суспільний мовник. Відтоді минуло багато часу, і тепер в Україні такий телевізійний мовник успішно працює.
«Коли я прийшов до редакції “Суспільне. Студія”, одним із перших повідомлень у спільній групі нашої команди зʼявився файл “Стандарти”. Це міцний текст, який можна вважати опорою в багатьох робочих ситуаціях. Його варто тримати на робочому столі. “Діяльність НСТУ провадиться на принципах… традицій і культури українського народу”: для мене ці слова із Закону України про суспільні медіа сповнені глибокого змісту».
Про проєкт Ігор розповідає:
«”Суспільне. Студія” — це робота на широку глядацьку аудиторію у складі суспільного мовника. Це про Україну та її народ, про досягнення, якими можна пишатись і про втрати, гіркоту яких слід розділити, а також про щастя бути частиною свого народу не лише тому, що ти тут народився. І частиною команди “Суспільне.Студія”: люди, з якими мені пощастило працювати над проєктом — носії яскравого творчого потенціалу й енергії. Для мене це стає беззаперечним кожного разу, коли я відкриваю двері до редакції. Я ціную цю робочу атмосферу з мережею людських взаємин, із якої народжується неповторна тканина ньюзруму і, зрештою, наша програма. У мене неповторна напарниця, Юлія Терлецька — людина, здатна до емпатії, яка вміє слухати та спостерігати».
Ведучий поділився, що кожен раз перед ефіром «Суспільне. Студія» каже собі: «Ми маємо говорити так, ніби розмовляємо із людиною поруч із нами, яка могла б поставити нам запитання “Чому?”. Я сподіваюсь, що “Суспільне. Студія” дає на нього відповідь».
З середини березня щоденний інформаційний проєкт регіонального мовлення «Суспільне. Студія» виходить у прямому ефірі щосуботи та щонеділі — з 10:00 до 20:00.
Дивитися прямий ефір проєкту на каналі Суспільне Новини та всіх місцевих телеканалах Суспільного (Суспільне Київ, Суспільне Одеса, Суспільне Тернопіль тощо) можна:
щобудня:
- вранці з 7:00 до 10:00;
- вдень з 11:00 до 15:00;
- увечері з 16:00 до 20:00;
щосуботи та щонеділі — з 10:00 до 20:00.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Матеріал підготувала Мар'яна Хемій
Фото Олега Переверзєва