Новини компанії

Березень 07, 2024

Історії українських диригенток на Радіо Культура

До Міжнародного дня боротьби за права жінок Радіо Культура презентує проєкт «Українські симфонічні диригентки» про шістьох українських мисткинь. Проєкт звучить у радіопрограмах «Наша класика» щодня о 14:50 до 8 березня включно. Музична редакція Радіо Культура, яка підготувала проєкт, розповідає про українських диригенток — від перших жінок, які торували цей непростий шлях, до наших сучасниць, які підкорюють світові сцени.

«Жінка-диригент — і не жінка, і не диригент… Ви не зможете керувати оркестром, бо музиканти відволікатимуться на вашу вроду… Вам варто разом з професією диригента отримати ще й юридичну освіту — надто багато буде на вашому шляху тернів і кропиви… Це лише невелика частина “жартів”, сумнівних компліментів і “щирих” порад, які доводилося вислуховувати жінкам, котрі свого часу ставали на чолі симфонічного оркестру, — ділиться кураторка проєкту Світлана Галась, — Героїням нашого проєкту вдалося втілити свою мрію стати диригентками. І нині в Україні жінка на чолі симфонічного оркестру  більше не сприймається як “аномалія”. За моїми спостереженнями, жінок-диригенток в Україні стає все більше і більше. Тож у проєкті ми згадали й перших українок-диригенток, і сучасних зірок європейської і світової музичної сцени. В усіх програмах звучать їхні музичні записи — всі з фондів Радіо Культура».

Читайте також: Радіо Культура та Львівський органний зал підписали меморандум про співпрацю

Досі найменше жінок у музичних професіях — саме серед симфонічних диригентів. За можливість керувати великим симфонічним колективом жінки в Україні, як і у всьому світі, боролися доволі довго. 

«Диригування, як й інші види мистецтва, має свою внутрішню кухню, деталі якої знають лише ті, хто в ній працює. На жаль, частина цієї невидимої сторони — сексизм. Так від Вікторії Жадько я почула декілька нових некоректних жартів про жінок-диригенток. До роботи над цим проєктом я й не уявляла, наскільки токсичною і дискримінаційною є ця галузь у наш час — попри те, що тепер зростає традиція гендерної рівності та справедливості», — розповідає одна з авторок проєкту, ведуча Катря Гончарук.

Послухати випуски можна посиланнями:

Над проєктом працювали — Наталія Попудрібко, Катерина Гончарук, Наталка Писанка, Вікторія Фролова і Світлана Галась.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.