Лютий 01, 2024
Інтерв’ю з усієї країни у «Суспільне. Спротив»: добірка за січень
Російські ракети, які вбивають цивільних громадян, історії українських захисників та як медики рятують поранених у зоні бойових дій; підтримка дружин військовослужбовців, факти про Голокост, хто ховав загиблих під час окупації Охтирки; державна підтримка демобілізованих захисників; чому збільшилась кількість диких тварин та український футбол під час війни — про життя України в умовах російської агресії розповідають місцеві команди Суспільного у всеукраїнському інформаційному проєкті «Суспільне. Спротив». Ми зібрали добірку інтерв’ю з усієї країни, що вийшли у січні 2024-го і які радимо подивитися.
— Обстріли та стратегія ворога —
-
Про ракети, якими російські військові обстрілюють українські міста, розповів команді Суспільне Ужгород в ефірі «Суспільне. Спротив» представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ, капітан Андрій Рудик.
-
У контрнаступі на Запорізькому напрямку в 2023 році брали участь військовослужбовці різних бригад, зокрема добровольчого розвідувального батальйону «Сонечко», 47-ї окремої механізованої бригади «Магура» та 117-ї окремої механізованої бригади. Як поводив себе ворог та чи змінює він тактику — в інтерв'ю Суспільне Запоріжжя.
Читайте також: Роботу Суспільного названо прикладом для інших мовників з європейських країн
— Історії захисників та захисниць —
-
Чому дрони небезпечніші за «арту» — відповіді в інтерв’ю Суспільне Донбас з оператором безпілотного літального апарата Юрієм. Він воював у 2014 році, повернувся до цивільного життя, працював у Польщі. З початком повномасштабного вторгнення росії приїхав додому та потрапив до підрозділу артилерії. Згодом навчився керувати безпілотником, пройшов курс «Повернись живим».
-
Колишній голова Тернопільської облради та народний депутат 7-го скликання тепер захищає Україну на фронті. Олексій Кайда — командир першого вогневого взводу, старший офіцер батареї 45-ї артбригади. Про те, чому пішов воювати, як себе показало в боях іноземне озброєння, що думає про мобілізацію та що найбільше засмучує захисників — розповів в інтерв’ю Суспільне Тернопіль.
-
Артем Ракітін нині проходить реабілітацію і хоче повернутися до служби. Про волонтерство під час блокади Чернігова, участь в операціях на острові Зміїний, досвід боїв із російським спецназом, страх втратити побратимів, смішні історії під час «виходів», «втому» цивільних від війни, мобілізацію та очікування повторного наступу росіян на Чернігів — Артем розповів Суспільне Чернігів.
Частина 1
Частина 2
-
Богдан Копчатов під час широкомасштабного вторгнення був на Кримському перешийку. В інтерв’ю Суспільне Вінниця захисник розповів про події біля Чонгару, бій, в якому отримав 9 російських куль, теперішню свою роботу зі школярами й про те, як треба готуватися суспільству, щоб гідно зустріти демобілізованих захисників.
-
За плечима у 54-річного військовослужбовця ЗСУ Віталія Юрчука — миротворчі місії в Африці, Косові, Іраку. Коли у 2014 році розпочалася російсько-українська війна, Віталій став на захист власної країни. Боронив Донецький аеропорт, виконував бойові завдання в Авдіївці, Слов’янську, Бахмуті й разом із побратимами звільняв Херсон з-під окупації. Нині Віталій Юрчук передає здобутий військовий досвід мобілізованим. Інтерв’ю з ним підготувала команда Суспільне Житомир.
-
Бойова медикиня з позивним «Ніколь» воює на різних напрямках із початку повномасштабного вторгнення. На початку березня 2022 року втратила дітей, згодом отримала військовий квиток і приєдналась до чоловіка у територіальну оборону. Її історія — у матеріалі Суспільне Дніпро.
-
Лікар із Чернівців Андрій Аносов дотепер COVID-19 вважає страшнішим за війну. Як медик сьогодні лікує військових за 10 кілометрів від «нуля». Чи мав досвід лікування полонених росіян та чи є проблеми з медициною на фронті — в інтерв'ю Суспільне Чернівці.
-
Боронив Маріуполь, схуд на 40 кілограмів у полоні, сини воюють, куми — в Луганську. Коли почалася повномасштабна війна, Костянтину Бобрику було 60 років. Чоловік ходив у військкомат, поки його не записали до 109 ТрО. З 25 лютого 2022 року боронив Маріуполь. Далі — численні поранення, лікування у госпіталі на «Азовсталі», вихід з території заводу 17 травня, російський полон. Із захисником спілкувалася команда Суспільне Івано-Франківськ.
-
Працівники Охтирської райлікарні з перших днів повномасштабного вторгнення створили групу, яка збирала тіла загиблих внаслідок російської агресії. Скільки тіл вдалося зібрати за весь період? Чи були серед них російські солдати? Про те, що не забуде ніколи, команда Суспільне Суми говорила із начальником матеріально-технічного забезпечення Охтирської ЦРЛ Миколою Кальченком.
-
Підприємець із Полтави Артем Ліфрідов у перші дні повномасштабного вторгнення добровільно вступив до лав ЗСУ. Після кількох контузій і тривалого лікування повернувся до цивільного життя. Виграв державний грант на відкриття власної справи й нині займається розвитком здорового харчування. Команда Суспільне Полтава записала з ним інтерв’ю.
-
Як війна вплинула на стосунки — журналістам Суспільне Кропивницький розповіла дружина захисника Леся Нестройна. Чоловік частіше говорить про кохання, але вона не знає, де брати сили, щоб жити далі. Як ставляться до дружин військових та куди родина витрачає заробітну плату чоловіка — дивіться у відео.
— Факти про Голокост —
-
За різними оцінками дослідників, Голокост на Хмельниччині забрав життя від 115 000 до 140 000 євреїв. Під час так званих «акцій» нацистам допомагали колаборанти з-поміж місцевих жителів. Хто і з яких причин ставав поплічником окупантів у період з 1941 до 1944 року, які злочини вони чинили та чому це замовчували? Про це журналісти Суспільне Хмельницький говорили з письменником, краєзнавцем, кандидатом юридичних наук Йосипом Осецьким.
— Медицина —
-
Депутати Верховної Ради у другому читанні ухвалили законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. Що це змінить та які міфи існують навколо медичного канабісу Суспільне Одеса розповів психіатр і клінічний психолог Олексій Кругляченко.
-
У 2023 році у медичному центрі онкології Волинської обласної клінічної лікарні діагностували рак шийки матки у 68 жінок. Що варто знати жінкам та як часто потрібно ходити на медичний огляд Суспільне Луцьк розповіли гінекологиня Оксана Гринчук та пацієнтка лікарні Наталія.
— Про популяції диких тварин —
-
В Україні побільшало диких тварин, зафіксували зростання популяцій лісового кота, лисиць і вовків. Трапляються випадки, коли дикі тварини виходять у населені пункти. Чим це загрожує людям, що там живуть, та як поводитися під час зустрічі зі звіром для Суспільне Черкаси розповів кандидат біологічних наук, зоолог Олександр Ілюха.
-
Навіщо науковці рахують бобрів у національних парках та заповідниках? Як ті ховаються від людей, хоча живуть поряд з ними, у міських річках? Чи дійсно не людина є головною загрозою для популяції бобрів? Чому хутро бобра немодне та непрактичне? У Суспільне Харків записали інтерв'ю з біологинею та дослідницею з каразінського університету Тетяною Атемасовою.
— Спорт —
Футбольний клуб «Верес» буде змушений ризикувати у грі, аби вийти з кінця турнірної таблиці Української Прем'єр-ліги. Футболісти просять підтримки у вболівальників та обіцяють виходити на матчі «максимально зарядженим». Про це в інтерв’ю Суспільне Рівне розповів в.о. головного тренера команди Олег Шандрук.
Читайте також: П’ять кореспондентів Суспільного працюватимуть у громадах Полтавщини та Дніпропетровщини
Нагадаємо, міжрегіональний інформаційний проєкт «Суспільне. Спротив» усієї регіональної команди Суспільного Мовлення — про те, що турбує. Про фронт і про тил. Про міжнародну підтримку України. Про наявні загрози та фактори ризику. Про формування обрисів майбутнього миру та євроатлантичної інтеграції України. Максимум інформації, аби скласти свою точку зору на події в Україні та світі. Історії та інтерв’ю з усієї країни, практичні поради, як виживати та жити під час війни.
«Суспільне. Спротив» виходить на місцевих каналах Суспільного Мовлення та Суспільне Новини виходить в ефір щодня зранку з 7:00 до 10:00, удень з 12:00 до 16:00 та ввечері з 17:00 (після новин спорту) до 20:00.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.