Новини компанії

Грудень 22, 2023

Як все починалося. NewsHouse 2.0 — місце сили служби новин Суспільного

21 грудня 2021 року з нового мультимедійного комплексу NewsHouse 2.0 на Хрещатику вперше вийшла в ефір служба новин Суспільного. З нещодавно відкритого після реконструкції дому новин телевізійна команда у ранковому ефірі ділилася з глядачами передноворічними подіями в Україні. А вже за два місяці — 24 лютого 2022 року — в тій самій студії о 6-ій ранку українцям сповістили про повномасштабне вторгнення росії. 

У новому матеріалі в межах рубрики «Як все починалося» команда Суспільного розповіла, як новий дім новин трансформувався зі сміливої ідеї в реальність, із чого починалися перші телеефіри в новій студії, чому NewsHouse називають «місцем сили» та як використовують його потужності нині.

Читайте також: Робота хабів Суспільного у 2024 році — зустріч команди регіонального мовлення

Ідея, в яку повірили

Ідею створити мультимедійний ньюзрум Суспільного Мовлення, де новини готуватимуться з використанням всіх платформ одночасно: телебачення, радіо, сайту та соціальних медіа, задумали ще у 2015 році. Тоді перший голова правління Суспільного Зураб Аласанія прагнув об’єднати всіх новинарів в одному зручному просторі — на противагу Київському телецентру «Олівець», побудованому в 1983-1992 роках, де масштабність будови не дорівнювала функціональності.

«До створення Суспільного (реформа Суспільного Мовлення стартувала у 2017 році — прим. авт.) ще залишались роки, але й горизонт планування ми вимірювали не днями. Тож ми по всьому світові шукали ідеї на майбутнє. А коли знаходили, думали, як і коли їх адаптувати, поступово створюючи можливості», — згадує перший голова правління Суспільного Зураб Аласанія.

Так, у березні 2015 року команда Суспільного під час робочого візиту до данського суспільного мовника «DR» — одного з найстаріших суспільних мовників у світі — побачила незвичний за організацією роботи та навіть за формою NewsHouse. Це був кількаповерховий обʼєднаний простір зі студією, де кількадесят людей щоденно здобували, обробляли та випускали новини у різних форматах. 

«Данці відштовхувались від простого факту: новини не є телевізійним або радіопродуктом. Продуктом є самі новини, а телебачення, радіо чи соцмережі — це лише формати їх упаковки, — наголошує Зураб Аласанія. — Новини на тодішньому "Першому національному" і близько не відповідали таким умовам. Радіо працювало окремо (і територіально, і ментально), телевізійні новинарі тулилися в холодному підвальному приміщенні, а сайт був просто мертвим придатком. У 2015 році "Перший національний" ще не був готовий до таких тектонічних змін: ані ресурсами, ані компетенцією. Тож ми почали довгий забіг: шукали гроші, тренували людей, планували простір. Шість довгих років. Але результат того вартий».

«Суспільне дійсно давно потребувало трансформації новинної служби. Створення сайту у 2019 році поставило цей процес руба: новинарі усіх платформ мусять взаємодіяти, обмінюватися інформацією, плануватися та працювати разом, інакше на платформах виходять нехай й однаково чесні, але буквально різні новини. Отже, простір повинен був служити цій задачі — важливо було продумати, хто, у якій кількості й коли сидить разом, де знаходяться студії, де монтажні станції і т.д.», — згадує той період Ангеліна Карякіна, колишня генпродюсерка інформаційного мовлення Суспільного, нині радниця голови правління.

Далі були роки пошуків партнерів та коштів, оскільки реалізувати проєкт власними силами в той час, коли компанію роками недофінансовують, було неможливо. 

В ідею повірив та профінансував Європейський Союз. Додаткову допомогу надали Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини, Міністерство закордонних справ і у справах співдружності націй та розвитку Великої Британії. Напрацьовувати бачення мультимедійного новинного комплексу та робочих процесів у ньому Суспільному допомагали досвідчені колеги — BBC Media Action та DW Akademie. 

Згодом своє бачення Суспільне передало фахівцям із бюро Слави Балбека, яке перемогло у конкурсі на створення дизайн-проєкту простору.

Дизайн-проєкт NewsHouse 2.0, Balbek Buro

«Чесно скажу, коли побачила проєкт, подумала, що він таким залишиться виключно на папері — настільки крутим він виглядав. Але простір втілено дійсно саме так, як його задумали: мінімалістично, але надзвичайно стильно та технологічно. Можна сміливо сказати, що подібного ньюзруму у країні немає. Ідея створити цей простір на Хрещатику видається настільки природною, що здається, його було задумано там завжди», — поділилася Ангеліна Карякіна.

Також Ангеліна додала, що новинний комплекс обладнали в одному з найбільших приміщень будівлі на Хрещатику. Раніше тут була одна з перших телевізійних студій українського телебачення, яка згоріла у 1990-х: «Дехто з працівників новин пам'ятає її. Коли ми переїжджали на Хрещатик з “Олівця”, вони казали: “ми повертаємося додому”».

Тетяна Кисельчук та Дмитро Хільченко під час інспекції будівельних робіт приміщень Newshouse 2.0

Та NewsHouse, яким його знають зараз, не відбувся б без зусиль колишньої членкині правління, відповідальної за цифрові платформу та новини, Тетяни Кисельчук і проєктного менеджера BBC Media Action Дмитра Хільченка, які прагнули збудувати історичне місце, що стане серцем свободи слова в Україні. З 2020 року саме Тетяна Кисельчук координувала проєкт нового мультимедійного ньюзруму Суспільного. 

«Вони змогли реалізувати проєкт у дуже стислі терміни й з величезною кількістю викликів, які постають у будь-якому великому проєкті, пов'язаному з будівництвом: терміни, підрядники, документація, непередбачувані фактори і форс-мажори, як-от ковід, — пригадує радниця голови правління компанії Ангеліна Карякіна. — Мені здається, Тетяні і Дмитру вдавалося весь час неможливе — не лише контролювати, а й рухати проєкт уперед, вносити корективи, які мали максимально ефективно слугувати основній меті — створенню мультимедійних новин у комфортних технологічних умовах. Також вони зібрали чудову команду, яка перетворила новини Суспільного на підрозділ, здатний вирішувати дуже непрості, у тому числі адміністративні задачі».

З трепетом згадує те будівництво й сама Тетяна Кисельчук, колишня членкиня правління Суспільного: «NewsHouse — мій улюблений проєкт, бо він був занадто складний. Одночасно працювати з архітектурою, технологіями і новинами — це кайф. Я не будувала ньюзрум, я будувала довіру. В мене було три завдання: щоб воно працювало, щоб новинам Суспільного довіряли люди, і щоб кількість фотографій біля напису "нормально роби — нормально буде" збільшувалася з геометричною прогресією. Все вдалося :)».

Єдиний простір — замість десятки поверхів

21 листопада 2021 року відбулося офіційне відкриття NewsHouse 2.0 — кросплатформового мультимедійного ньюзруму Суспільного Мовлення, де за зразком великих міжнародних мовників, включаючи BBC та Deutsche Welle, створювали новини одночасно для телебачення, радіо, сайту та соціальних медіа.

На майже 800 м2 площі розмістили серверну й апаратну, оупенспейс для редакторів та журналістів, переговорні кімнати, кімнату відпочинку, скайпбокси для дзвінків, кімнату для начитування, гримерну, костюмерну, сучасну студію та додатково облаштували знімальний майданчик для інших цифрових проєктів.

«Вся команда Суспільне Новини центральної дирекції працює тут: ньюзгезерінг та журналісти, оператори, режмонти, ІТ-фахівці та інженери, архіваріуси, випускові редактори ТБ, радіо та діджиталу, режисери, ведучі, всі-всі, — наголошує операційна директорка інформаційної служби Суспільного Ірина Жуковська. — Ми любимо і цінуємо це місце — наше “місце сили”. Воно створене для нас і про нас, ми це відчуваємо: такий собі острів безпеки, робоче середовище, яке по-справжньому надихає».

Не менш важливою перевагою для команди став затишок і розташування ньюзруму, каже Ірина: «Колеги досі з острахом в очах пригадують температури в “Олівці” та термоодяг, який купували для роботи в офісі. Та й, звісно, в самому центрі на Хрещатику зручно і працювати, і діставатися до роботи, і запрошувати гостей на ефіри»

Переїзд у NewsHouse 2.0 мав ще й символічне значення, підкреслила зі свого боку шеф-редакторка телевізійних новин Суспільного Дарина Феденко: «Новини отримали свій дім, де комфортно і зручно працювати. Я бачила, що членам телевізійної команди це додавало натхнення. Ми могли швидко збиратися, ефективніше комунікувати з іншими платформами».

Адаптація та перші телеефіри з нової студії

Команда опанувала нові робочі місця та систему досить швидко, згадує Костянтин Федоров, головний режисер мультимедійного виробництва на Суспільному, який брав участь у створенні комплексу ще на етапі розробки.

«Ми вже працювали в цій системі виробництва новин, щоправда, в дещо спрощеному варіанті. Єдине, що було з нового, це програма MediaCentral, яка давала більше можливостей для роботи».

Перший ранковий ефір новин зі студії в NewsHouse 2.0 вийшов вранці 21 грудня 2021 року. Випускова редакторка телевізійних новин Суспільного Наталя Шостак, команда якої працювала над цим ефіром, каже — лячно було помилитися.

«Це був новий етап, нова студія, нова техніка, нові функції (як, наприклад, монтажі на робочому місці). Було дуже відповідально. Бо ти знаєш, що є купа дотичних до цих змін людей, які свою роботу зробили добре і передали її тобі. Але твою роботу видно максимальній кількості людей і, не в останню чергу, від того, як ти справишся, вони складуть свою першу думку про зміни загалом. Звичайно, ми були не самі, нам допомагали і технічні служби, і керівники новин», — розповідає Наталя.

Про перші враження від свого робочого місця також розповів В'ячеслав Афутін, ведучий новин на Першому телеканалі Суспільного Мовлення. Нова студія, яку жартома прозвали «Акваріум», спочатку видалася йому досить незвичною, але в цьому і були її переваги.

«Студія поруч із ньюзрумом, з нормальною системою кондиціювання, світла і має сучасний вигляд. Тому звик до нового робочого місця досить швидко. Найбільше, мабуть, сподобалося прозоре тло за спиною. Є відчуття командної роботи, що всі поруч, всі працюють на один результат. Також зручніше стало працювати з відеостіною (моніторами в студії). З’явилася можливість більше рухатися і якось взаємодіяти із картинками або відео на моніторах. Цього у старій студії не вистачало», — розповів ведучий новин.

Як і не вистачало тиші: «Завдяки тому, що студія була розроблена виключно під новини, тут немає великої кількості людей і, відповідно, немає факторів, що відволікають увагу».

Команда ведучих Суспільне Новини

Перший день повномасштабної війни 

24 лютого 2022 року о 6-ій ранку в ефірі Суспільного сповістили про повномасштабне вторгнення росії в Україну. Попри загрози атаки на Київ, того ранку в ньюзрумі було багатолюдно. 

«Цей день почався на роботі, була наша робоча зміна, — згадує випускова редакторка новин Наталя Шостак. — По-перше, разом не так тривожно, по-друге, було безліч завдань, в першу чергу, з перевірки інформації. Її був просто “9 вал”. Ми безперестанно відокремлювали фейки і відверті вкиди від правди. І тут йдеться не лише про стандарти (хоча і про стандарти також). Мені постійно телефонували мої рідні, питаючи: “Кому вірити?”. Це дуже мобілізувало відчуття, що ти відрефлексуєш весь цей жах потім, зараз ти доросла у своїй родині й усе це робиш, щоб вони розуміли як діяти».

Той ефір вів Євгеній Агарков, нині ведучий національного марафону «Єдині новини» на Першому телеканалі Суспільного Мовлення. Каже, хоч у ньюзрумівському повітрі тоді панувало нерозуміння ситуації, NewsHouse був готовий до таких випадків заздалегідь: був супутниковий інтернет, чергові групи, ньюзрум, апаратна, де в одному місці зосереджені всі ресурси й технічні можливості вийти в ефір.

«Тому я спокійно сів о 6-й ранку, і, не вірячи в те, що озвучую, провів ефір тривалістю понад чотири години без можливості поснідати чи вийти у вбиральню. Було не до того. Це той приклад, коли всі працювали синхронно, як єдиний організм. Коли різні редакції теж поруч і мають можливість оперативно ділитися перевіреною інформацією», — додав Євгеній.

Головний режисер Костянтин Федоров пригадує, як всі страхували одне одного, виконуючи різні завдання, щоб ефір не припинявся, й українці могли отримувати оперативні та перевірені новини про поточні події: «За пару годин, після того, як все почалося, вивели додаткові зміни на підсилення, але все одно люди, які починали ефірити з 6-ї ранку, залишились до крайнього вечірнього ефіру. Потім був Львів, резервна студія. Люди опинилися в різних місцях, але пропонували свою допомогу».

NewsHouse 2.0 — місце сили

За словами Ірини Жуковської, сьогодні NewsHouse 2.0 — це не просто сучасний ремонт. Йдеться передусім про технічні та технологічні можливості обладнання й інженерних систем, які доводять свою ефективність із перших днів повномасштабної війни й донині.

«Закладені в проєкті та реалізовані рішення дозволили забезпечити безперебійне виробництво новин у разі відсутності електрики та перебоїв зі звʼязком. Майже все прямоефірне телевізійне виробництво в Києві відбувалось саме на цих потужностях, і це стало можливим завдяки вдалій конфігурації обладнання та, звичайно, гнучкій команді. Саме сюди приїздили колеги, коли вдома не було світла, води, звʼязку. Кажу ж, місце сили! Місце, куди ти завжди можеш прийти, що б не відбувалося», — підкреслила Ірина.

Також неодмінною в роботі команди стала й бункерна студія, яку облаштували фактично за кілька тижнів навесні 2022 року. Шеф-редакторка телевізійних новин Суспільного Дарина Феденко згадує нещодавній ефір, коли запасна студія стала незамінною.

«Був перший день саміту Україна-ЄС. Упродовж дня звучало приблизно 6 повітряних тривог. Ми бігали між сховищем і ньюзрумом. Переміщення, налаштування займає певний час, а коли новини щогодини, то кожна хвилина важлива. Тому це постійний стрес. Цього дня команда відчувала, що треба і встигнути все вчасно дати, і водночас зробити все за стандартами. В тій ситуації ми жартували, підбадьорювали одне одного і налаштувались, що зробимо оптимально добре. Так і сталося. Були прямі включення з Брюсселя, матеріали з передової, історії з регіональних філій».

Інформаційне мовлення Суспільного — плани на 2024 рік

Попри складні часи, плани в редакції новин великі. У грудні 2023 року Христина Гаврилюк, яка стала генпродюсеркою інформаційного мовлення Суспільного, наголосила — наступного року на редакцію чекають великі зміни

«Ми плануємо збільшити виробництво новин та запустити нові проєкти на всіх платформах, що потребує неабиякого посилення команди і є одним з головних фокусів моєї роботи на зараз. Поряд із цим ми продовжуємо трансформацію регіональних редакцій, які є невіддільною частиною інформаційного мовлення Суспільного. Незмінною залишається наше головне завдання — робити новини з високою довірою та з пріоритетом на польову журналістику, документувати воєнні злочини росії, пильно стежити за змінами, які відбуваються у суспільстві через повномасштабну війну, чутливо висвітлюючи їх», — прокоментувала Христина Гаврилюк.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Фото: Анастасія Мантач

Матеріал підготувала Юлія Пригорницька