Новини компанії

Грудень 08, 2023

Під час війни журналісти мають усвідомлювати відповідальність за свої матеріали, — Людмила Тягнирядно

Про роль радіо у боротьбі з російською дезінформацією та пропагандою, доступ до українських новин на окупованій території та як комунікувати важливі суспільні теми на великі аудиторії розповіла ведуча програми «Активізація» Українського Радіо Людмила Тягнирядно під час панелі «Донести українську звістку туди, де її чекають». Розмова відбувалась у межах XII Форуму розвитку громадянського суспільства «Що дасть нам силу».

«У перші дні повномасштабного вторгнення Українське Радіо повідомляло важливу інформацію про місця збору та евакуаційні маршрути, аби якомога більше людей могли виїхати з міст, які в подальшому стали окупованими росіянами, — каже Людмила Тягнирядно. — У якийсь момент радіо було єдиним джерелом інформації, коли вже не було зв’язку й інтернету. Мамина подруга, яка прожила окупацію в Бородянці, після звільнення міста говорила, що єдине, що її заспокоювало — це мої щопівгодинні новини та знайомий голос по радіо. Так вона із сусідами дізналась, що окупанти не захопили Київ, у різних містах відбувається евакуація і наприкінці березня почула звістку про звільнення Київщини».

Крім того, учасники дискусії обговорили питання політичної та воєнної цензури, зокрема чи є вона в Україні, про що можна говорити під час війни, чи має бути самоцензура в журналістів і в яких формах це може проявлятися.

Журналістка додала, що варто розмежовувати воєнну і політичну цензуру. Певні питання про хід бойових дій або про втрати не варто озвучувати, проте не можна замовчувати факти корупції та зловживання на війні й під час війни: 

«Суспільне працює виключно в інтересах суспільства. Ми маємо говорити про те, що турбує громадян, що їм болить, про несправедливість. Іноді лише публічний розголос допоможе змінити ситуацію. У цьому і важливість нашої ролі — відповідально інформувати, підсвічувати “непопулярні” теми, давати надію і бути голосом для тих, хто хоче послухати й хоче зрозуміти».

Ведуча також розповіла про оновлений формат програми «Активізація». Це перша радіопрограма про розвиток громадянського суспільства в Україні. У воєнний час вона розповідає про українців, які роблять свій внесок у майбутню перемогу.

«З перших днів повномасштабного російського вторгнення наша країна стала країною активістів і волонтерів. Сьогодні кожен робить свій внесок у спільну перемогу. Поки воїни виборюють кожен сантиметр української землі, волонтери збирають кошти для тих, хто постраждав унаслідок війни, вивозять людей з окупації, допомагають тваринам, відновлюють зруйноване житло, активісти проводять закордонну дипломатію, лобіюють санкції проти росії, документують воєнні злочини. Волонтерство і громадська активність стали можливістю для тих, хто прагне допомогти країні, але не воює», — так про оновлений формат програми під час війни сказала ведуча.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Фото — Вероніка Кобзиста