Грудень 07, 2023
Інтерв’ю з усієї країни у «Суспільне. Спротив»: добірка за листопад
Суспільне продовжує збирати свідчення про воєнні злочини росії, записувати історії захисників, інформувати про події в Україні та світі, пояснювати юридичні та державні механізми розв’язання складних питань. Наші журналісти на зв’язку в усіх областях країни, якщо у вас є історії, про які варто розповісти, — розповідайте їх Суспільному, а ми їх — усій країні. Відеоматеріали місцевих команд Суспільного — дивіться на ютуб-каналах філій.
Читайте також: Історії боротьби за рівноправ’я: проєкт «Ілюзія рівності» презентували в Києві
Історії сержантів, рядових, офіцерів, військових медиків зібрали команди Суспільного в Івано-Франківську, Черкасах, Луцьку та Вінниці, а також Суспільне Донбас.
-
Володимир Кавацюк — головний сержант мінометної батареї 102-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ з Івано-Франківщини. Його боротьба з росіянами розпочалася ще у 2014 році. Зараз боєць боронить українську землю на запорізькому напрямку. Про АТО/ООС, специфіку роботи мінометника та втому суспільства від війни — в інтерв’ю Суспільне Івано-Франківськ.
-
Вона не змогла відпустити чоловіка на війну, тому пішла разом з ним. Вчилися військової справи разом, відбивали Київщину разом, а коли втратила зв’язок із чоловіком на півтори доби під час його бойового виходу в Бахмуті — каже, це був один із найважчих моментів за останні півтора року. За оберіг їй слугують шкарпетки їхніх дітей. Сержантка 251-го батальйону Клумба розповіла Суспільне Черкаси свою історію.
-
24-річний Вікінг з бригади «Рубіж» Нацгвардії України боронить країну на Донеччині. Стати військовим, каже, — мрія дитинства. Після строкової служби пішов навчатися на офіцера. Зараз Вікінг — командир взводу. Перший бойовий досвід отримав у Кліщіївці під Бахмутом. Тоді командував взводом та мав у підпорядкуванні 21-го бійця. На прохання Суспільне Донбас він розпакував свій наплічник, показав аптечку та амуніцію.
-
Суспільне Луцьк спілкувалося із заступником командира першого штурмового батальйону полку № 3 бригади «Лють», волинським поліцейським Олегом Булатовим про штурм російських позицій та російські окопи на фронті, довіру побратимів, вступ до воєнізованого підрозділу поліції, роль дронів і «донатів» на них від цивільних у великій війні.
-
Медик В'ячеслав Кучер до війни працював на швидкій допомозі у Вінниці. На другий день повномасштабного вторгнення чоловік вступив до лав тероборони. У березні 2023 потрапив на Бахмутський напрямок. Під час першого масованого обстрілу загинув найкращий друг В'ячеслава — Ількін. Нині бойовий медик вже звільнився з війська, бо має донечку з інвалідністю. Що допомогло пережити жахи війни і як проходить адаптація до мирного життя, В’ячеслав Кучер розповів Суспільне Вінниця.
Про ситуацію на Херсонщині, чернігівському прикордонні з росією та війну в Ізраїлі записали інтерв’ю кореспонденти Суспільне Херсон, Суспільне Чернігів та Суспільне Одеса:
-
11 листопада 2022 року Сили оборони звільнили Херсон — єдиний обласний центр України, який вдалося захопити російській армії на початку повномасштабного вторгнення. Яка зараз ситуація на правобережній деокупованій Херсонщині та на тимчасово окупованому лівому березі, а також про потреби Сил оборони — військовослужбовиця Наталя Гуменюк розповіла в інтерв’ю Суспільне Херсон.
-
Про ситуацію на кордоні з росією: обстріли, заходи ДРГ і знелюднення прикордонних сіл, про зміцнення оборони та «зуби дракона» начальник Корюківської РВА Іван Ващенко розповів Суспільне Чернігів.
-
Про війну в Ізраїлі та в Україні, про спільноту євреїв, яка живе у Херсоні під обстрілами, та про багато іншого Суспільне Одеса поспілкувалося з головним рабином Одеси та півдня України Авраамом Вольфом.
Своїми історіями з кореспондентами Суспільного поділились волонтери з Полтави, Тернополя та Ужгорода:
-
Полтавець Іван Данилевський займається волонтерством із 2014 року. Тоді йому було 65 років. Хотів піти воювати разом із сином, та його не взяли через вік. Про свою волонтерську діяльність за весь час війни чоловік розповів Суспільне Полтава.
-
Ветеринар із Криму Ілля Литовченко заново почав бізнес у Тернополі після того, як росіяни окупували його дім. У своїй клініці безплатно надає допомогу тваринам військовослужбовців ЗСУ. Чоловік також волонтерить, зокрема їздить в регіони, де тривають бойові дії. Усю допомогу купують за гроші, які заробляють у ветеринарній клініці. Свою історію чоловік розповів Суспільне Тернопіль.
-
Юлія Захарова збирає дрони для військових у домашніх умовах. Щоб навчитися цього, долучилася до ініціативи «Social drone». Крім того, проходить курси від проєкту «Victory drone». У чому особливість збирання безпілотників та як самому долучитися до цієї справи — дівчина розповіла в ефірі «Суспільне. Спротив».
Пояснення і рекомендації для людей, які опинились на окупованих територіях, записали Суспільне Запоріжжя та Суспільне Хмельницький:
-
Що робити, якщо рідні опинилися в заручниках в інтерв'ю Суспільне Запоріжжя розповіла керівниця ГПО «Егіда-Запоріжжя» Антоніна Шостак. В місцях несвободи серед числа цивільних із Запорізької області перебувають зараз люди різного віку й статі, яких катують та залучають до примусових робіт, зокрема риття окопів. Куди звертатися, як фіксувати перебування в полоні та чи можна розраховувати на грошову компенсацію — дивіться у відео.
-
Олена Яковюк, заступниця начальника Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції, розповіла Суспільне Хмельницький про процедуру отримання свідоцтва про смерть в окупації. Які й кому потрібно надати докази? Чи беруться при цьому до уваги документи, видані окупаційною владою?
Ремонт вулиці Заньковецької можуть розпочати вже цьогоріч, якщо оберуть підрядника. Очікувана вартість робіт становить 48 мільйонів гривень. В інтервʼю Суспільне Чернівці заступник міського голови Василь Зазуляк каже, що це не масштабний проєкт, а роботи проводять не за гроші з ПДФО військових — на ремонти місто заробляє саме. Чому прийняли таке рішення та що зміниться — дивіться у відео.
Вчитель зі Львова Петро Сітек став одним із переможців Global Teacher Prize Ukraine 2023. Він переміг у номінації «Молодий вчитель». В інтерв’ю Суспільне Львів Петро Сітек розповів про освітню мрію, дисципліни, які змінюють учнів, та місію в освіті.
Як війна впливає на дітей Суспільне Кропивницький розповіла дитяча й підліткова психологиня Інга Кузнєцова. Говорили й про її досвід роботи з маріупольськими дітьми, малюнки дітей, які бачили війну на власні очі, втрати та тривожність.
23-річній Ользі Яцевській з Павлограда в міграційній службі не хочуть продовжувати посвідку на проживання. Жінка переїхала в Україну з рф разом із сім'єю у п’ятирічному віці. Тут завершила навчання та вийшла заміж. Розповідає: звернулася до міграційної служби за два місяці до завершення посвідки, але її анулювали та дали 7 днів на виїзд із країни. Однак, каже жінка, на гарячій лінії Міністерства закордонних справ порадили їй не виїжджати. Зараз Ольга подала позов до Верховного Суду України. Свою історію жінка розповіла Суспільне Дніпро.
Житель села Кам’янка на Сумщині Віталій Куколь налагодив на території свого домоволодіння виробництво бензину з пластику. Для цього змайстрував спеціальний апарат. Як чоловікові спала на думку така ідея — розповів Суспільне Суми.
Житомирянка Людмила Мартинюк в листопаді 2023 року виборола золоту медаль на чемпіонаті світу з забігів з перешкодами Spartan Race Trifecta. Спортом почала займатися шість років тому. Згодом відкрила свій фітнес-клуб. Як готувалася до змагань, почала створювати бізнес-проєкт і як ставиться до стереотипів — Людмила Мартинюк розповіла в інтерв’ю Суспільне Житомир.
Читайте також: Суспільне Медіатека — відкрита платформа унікальних архівних відео та аудіо Суспільного
Онлайн «Суспільне. Спротив» можна переглядати на сайтах місцевих телеканалів Суспільного Мовлення, і на ютуб-каналах Суспільне Ужгород, Суспільне Рівне та Суспільне Львів.
Нагадаємо, інформаційний проєкт «Суспільне. Спротив» на місцевих каналах Суспільного Мовлення та Суспільне Новини виходить в ефір щодня зранку з 7:00 до 10:00, удень з 12:00 до 16:00 та ввечері з 18:00 до 21:00.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.