Листопад 30, 2023
Історії боротьби за рівноправ’я: проєкт «Ілюзія рівності» презентували в Києві
29 листопада відбулася презентація документального проєкту «Ілюзія рівності» у Києві, який створила команда Координаційного центру мовлення нацспільнот та проєктів з розмаїття Суспільного. Напередодні показ фільму відбувся також у Львові, Ужгороді й Івано-Франківську.
«Ілюзія рівності» — це стрічка, яка занурює глядача в три болючі історії ЛГБТКІ+ людей, змушених боротися за базові права людини. Кожен із них працює, волонтерить, служить у лавах ЗСУ, щодня ризикуючи життям на рівні з усіма, але стикається з дискримінацією та браком юридичного захисту, порівняно з іншими українцями.
«Мета [нашого проєкту] була у тому, щоб ви відчули історії людей, познайомилися з ними ближче, а вже потім почули про їхню гендерну ідентичність. Будь-яка ознака — гендерна, національна, етнічна, релігійна — для нас не є важливою, особливо коли йдеться про права. Важливою є людина: що вона робить, що думає, про що переживає, які у неї мрії. Наскрізно у проєкті, через історії героїв та героїнь можна відчути у яких аспектах у нас не врегульоване законодавство», — зазначила перед початком показу Анастасія Гудима, керівниця Координаційного мовлення національних спільнот та проєктів з розмаїття Суспільного.
Прем’єрний показ відвідали герой та героїня стрічки «Ілюзія рівності» — Дмитро Павлов та Ольга Оніпко.
«Фільм дійсно чудовий. Мурашки по спині біжать упродовж усього перегляду. Дійсно, ми нічим не відрізняємося від інших людей. Ми такі самі. Ми так само живемо і заслуговуємо на ті ж самі права, що є [в інших людей]», — поділився враженнями після показу фільму ветеран російсько-української війни Дмитро Павлов.
«Коли ми все знімали, я не думала, що це буде так. Мені дуже подобається баланс: не піти у стан жертви й вийти з гідністю, але з проблематикою, не нівелюючи її», — додала масажистка-реабілітологиня та волонтерка Ольга Оніпко.
Експерткою проєкту «Ілюзія рівності» стала письменниця, правозахисниця та, як вона себе називає, гетеросексуальна союзниця ЛГБТКІ+ людей Тетяна Касьян. Вона розповіла, що їхня організація «Точка опори ЮА» працює над законопроєктом про реєстровані (цивільні) партнерства із 2015 року. Ще тоді питання ухвалення життєво важливих рішень стосовно своїх партнерів та партнерок стояло гостро в Україні.
«Повномасштабне вторгнення все перевернуло. Видимою стала група людей, яка для нас була аргументом в комунікаціях з політиками. Це ЛГБТ-військові. Спочатку законопроєкт стосувався лише їх. Були дискусії з різними громадськими організаціями, які захищають права ЛГБТ. І, звісно, всі сказали, а решта як? Це дискримінує решту ЛГБТ. В результаті цей законопроєкт про всіх — і для одностатевих пар, і для різностатевих», — ділиться Тетяна Касьян.
Читайте також: Суспільне інформаційно підтримає третю премію Responsibility Award 2023
Наразі законопроєкт загальмувався, адже щоб він потрапив на перше читання Верховної Ради, потрібне схвалення 13 комітетів. Утім, Тетяна Касьян наголосила, що є декілька аргументів на користь просування цивільних партнерств. Перший — євроінтеграційний курс України, який передбачає рівність усіх громадян та громадянок країни. Другий — рішення Європейського суду з прав людини. Він визнав, що Україна порушила дві статті Конвенції, відмовивши в реєстрації шлюбу одностатевої пари.
Серед гостей презентації був і Михайло Спасов — Представник Уповноваженого Верховної Ради України з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів.
«Постійно з голови не йшла думка. З одного боку, кожна історія викликала велике захоплення. З іншого — величезне обурення. Обурення через те, що в Україні, в центрі Європи, яка бореться за незалежність, у 2023 році все ще можуть відбуватися історії, направлені на таку страшну дискримінацію», — сказав Михайло Спасов.
Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини підкреслив, що рівність усіх громадян та громадянок — це не лише складова частина євроінтеграції України. Для того, щоб підтримувати ЛГБТКІ+, не потрібно бути геєм, передусім варто бути людиною.
«Мені було приємно бачити попередні презентації цього фільму, коли ми були у Львові, в Ужгороді. Це викликало навіть певне здивування, оскільки, я думаю, кожен і кожна із присутніх бачили ці рухи від місцевих органів самоврядування. І Львівська, і Франківська ради були серед тих “варварських” груп депутатів, які прийняли резолюції на спротив цьому законопроєкту», — додає Михайло Спасов, Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини.
Після показу гості події обговорили з експерткою проєкту Тетяною Касьян тему рівності всіх громадян і громадянок, дискримінації ЛГБТКІ+ людей, а також прийняття законопроєкту про цивільні партнерства, який є критично важливим для українців та українок усіх сексуальних орієнтацій.
Переглянути документальний проєкт Координаційного центру мовлення нацспільнот Суспільного «Ілюзія рівності» можна на ютуб-каналі Першого.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Всі фото з показу дивіться тут.
Документальний проєкт «Ілюзія рівності» реалізовано командою Координаційного мовлення національних спільнот та проєктів з розмаїття Суспільного Мовлення за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його вміст є виключно відповідальністю АТ «НСТУ» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Фотографував Артем Галкін