Листопад 25, 2023
Презентація циклу «Голодомор. Літописці»: перші відгуки глядачів
«Наймасштабніше дослідження кремлівського геноциду українців», «неймовірно змістовна, ґрунтовна і захоплива робота», «вражаючий документальний проєкт». Такими є перші відгуки на документальний цикл «Голодомор. Літописці», створений за сценарієм Олександра Зінченка на замовлення Суспільного Мовлення компанією Fresh Production Group.
Прем’єру першої серії «Столиця відчаю» відвідали відомі громадські й культурні діячі, журналісти, політичні експерти, представники посольств європейських держав, міжнародні донори, українські дипломати, народні депутати України різних фракцій та два президенти України — Віктор Ющенко та Петро Порошенко.
Читайте також: До Дня пам'яті жертв голодоморів — в ефірі Суспільне Культура і Радіо Культура
Ми зібрали в соцмережах відгуки тих, хто вже подивився першу серію циклу.
«Я вже написав свої враження про фільм історика Олександра Зінченка та команди Суспільне Мовлення “Голодомор. Літописці”. Дуже глибоко, з душею та серцем їм вдалося розповісти про одну із найтрагічніших сторінок історії нашого народу. [...] Після фільму було багато розмов, але скажу відверто, не знайшлося жодної людини, яка не була під великим враженням від картини. Пишаємося нашим Суспільне. Ви — справжні літописці історії України. Ми памʼятаємо. Ми сильні. І ми переможемо», — Петро Порошенко, п’ятий Президент України.
«Життя проєкту дали Олександр Зінченко як автор сценарію (Олександре, браво!!) та Fresh Production Group на замовлення Суспільного Мовлення. Фільм починається не з розповіді як добре жили українці до Голодомору (як зазвичай буває), а з історії про те, що світ знав, і не тільки нічого не робив, а й підігрував Сталіну. З 25 листопада весь документальний цикл буде у вільному доступі на youtube — не пропустіть, подивіться, і змусьте це зробити друзів та рідних. Бо це наша історія і правда», — Леся Гасиджак, в. о. генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду.
Ярослав Файзулін, директор Центрального державного історичного архіву України, подякував творцям стрічки за використання архівних матеріалів «Репресованих щоденників», унікальної книжки, авторами якої були звичайні люди: селянин, учителька, студент, партієць… Свої нотатки вони робили, не сподіваючись, що ті колись будуть опубліковані, а лише фіксували побачене, почуте, прожите та пережите: «Фільм вийшов чудовий — інформативний, динамічний, цікавий. Він про трагедію українців, наміри росіян і позицію західних демократій. Завдяки фільмові "друге життя" отримали упорядковані мною 2018-го "Репресовані щоденники"», — наголосив Файзулін.
Народна депутатка Євгенія Кравчук, яка очолює Комітет ПАРЄ з питань культури, науки, освіти та медіа, і раніше висловлювалася про необхідність говорити на всіх міжнародних майданчиках про голодомор саме як про спланований геноцид. І сьогодні рекомендувала стрічку «Голодомор. Літописці» для перегляду не лише в Україні, а й у світі: «Цей фільм примушує думати і проводити паралелі з сьогоднішньою реальністю. Також дуже важливо, що Суспільне стає флагманом серед українських медіа у виробництві і публічному показі документального контенту не лише власного виробництва, а й створеного спільно з іншими потужними вітчизняними виробниками».
Володимир В’ятрович, український історик, публіцист, нардеп, вважає, що творцям документального циклу «Голодомор. Літописці» «вдалося створити нову класику на цю тему», і додав: «Суспільне Мовлення стало майданчиком для створення дуже якісного історичного документального кіно».
Читайте також: Формула геноциду. Формула незламності
«Деякі моменти примушували стогнати від болю, який я відчуваю фізично, але фільм чудовий. Делікатний, правдивий, з ігровими елементами і правдою, яка буде холодним душем для багатьох. Його треба показувати у школах, вишах, скрізь. І обовʼязково за кордоном. У світу, який заплющував очі на геноцид українців, є моральний борг. І його пора сплачувати», — Анжеліка Рудницька, співачка, громадська діячка.
«Важливим акцентом стала байдужість світу до мільйонів голодних смертей посеред Європи і методи, якими радянські спецслужби вводили в оману світ. Висновок: сучасна рф лишила всі методи і цілі незмінними. Цей фільм однозначно варто подивитися. Він закріплює всі уроки нинішньої війни», — Тетяна Циба, народна депутатка України.
«Брехня — вбиває, — продовжує цю ж думку її колега Вікторія Сюмар. — Тоді, коли росіяни морили українців голодом, саме закриті очі світу та брехня західних політиків і журналістів, сприяла вбивству мільйонів українців. Це для нас надважлива історія, що Правда необхідна. Якою б вона не була.., це той урок, який треба вивчити, щоб ніколи не повторювати».
Про необхідність правди і вбивчу силу брехні говорять і інші глядачі:
«Геополітика, фейки та дезінформація. Небажання “розлютити Сталіна” та страх перед Гітлером. […] Сьогодні історики та дослідники роблять невтішний висновок — Голокосту не було б, якби не було Голодомору. А перемога брехні означає занепад правди», — Людмила Буймістер, народна депутатка України.
«Непокаране зло народило ще більш потворного монстра, — додає історичних паралелей її колега Ірина Констанкевич, — Сталін і путін — батьки геноциду українців».
«Така потрібна зараз картина, яку необхідно показувати у світі», — підсумував член профільного парламентського комітету Микола Княжицький.
Про необхідність якомога ширшого розголосу теми голодомору і людожерської ненависті кремля до всього українського говорили майже всі, хто подивився стрічку.
«Небанальний і достовірний погляд на трагедію української нації, тяжкий злочин комуністичного режиму з центром у Москві та байдужість світу до того. Невдовзі весь фільм буде транслюватися на Суспільному. Варто дивитися», — Андрій Іванець, історик, громадський діяч.
Читайте також: «Невідомі сторінки Голодомору» — документальний проєкт Радіо Культура до 90 роковин Голодомору
«Документальний фільм Сашка Зінченка та команди Суспільного про Голодомор — це неймовірно! Зробити документальний шедевр на таку страшну й трагічну тему з таким розумом, професійністю, глибиною, терплячістю, тактом, повною самовіддачею і жертовністю, з душею та серцем — це найвище досягнення. Який потрібний цей фільм для усіх нас, для живих, для нащадків тих невинних українців, яких замордували ті, хто й зараз хоче це зробити. А дзуськи! Саме вони цього разу точно отримають по своїх ділах справедливе. Як важко переоцінити значення подібних фільмів для України й світу!» — Наталія Діденко, телеведуча.
«”Голодомор. Літописці” потрібно перекласти різними мовами й показувати як застереження в сьогоднішніх умовах: те, що зараз відбувається з Україною і світом — нагадує те, що відбувалося в 1930-ті роки», — слова автора сценарію Олександра Зінченка. Подивіться обовʼязково, почуйте голоси свідків трагедії та їхніх нащадків, коментарі істориків, все, що важливо знати про страшну трагедію», — Аліна Коваль, депутатка Хмельницької обласної ради.
«Суспільне створює літописи! Кожен проєкт вражає інтелектуально і емоційно! Це серія документальних фільмів про Голодомор. Сьогодні в Українському домі була прем’єра! Перший фільм про те, чому і як мовчав світ, держави і уряди. Знаючи, що в Україні вбивають голодом мільйони. Людожера не зупинили. Інший людожер вирішив, що йому також можна, і постав Голокост. Два глобальні геноциди в Європі за 10 років. Європа і світ заплатили свою ціну за мовчання. Невже цих уроків для світу було недостатньо!» — Людмила Козловська, докторка юридичних наук.
«Неймовірно змістовна, ґрунтовна і захоплива робота Oleksandr Zinchenko — документальний цикл "Голодомор. Літописці"», — Денис Денисенко, ведучий Радіо Промінь.
«Не пропустіть, подивіться, і змусьте це зробити друзів та рідних. Бо це наша історія і правда», — написала після показу Леся Гасиджак, в. о. генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду.
Серії циклу «Голодомор. Літописці» можна подивитися на платформах Суспільного:
- 22- 25 листопада о 21:00 — на телеканалі Суспільне Культура;
- 25 листопада 11:10–12:50 — 1-2 серія; 22:00–23:40 — 3-4 серія — на місцевих каналах Суспільного;
- 25 листопада — 1-2 серія на ютуб-каналі Першого;
- 26 листопада — 3-4 серія на ютуб-каналі Першого.
* Проєкт створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його вміст є виключною відповідальністю АТ «НСТУ» і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Фото Анастасії Мантач та Олега Переверзєва