Листопад 08, 2023
Бесіди з однодумцями під час прогулянки, — Лариса Волошина про проєкт Суспільне Крим «З нуля»
Як відбудувати Крим та Україну в Криму — про це йшлося у 12 епізодах проєкту Суспільне Крим «З нуля». Ведуча Лариса Волошина в інтерв’ю з експертами та лідерами думок з’ясовувала, наскільки наше суспільство готове до відбудови Криму, що треба врахувати, як зберегти історичну пам’ять та ідентичність корінних народів після деокупації, яким буде місце Криму в повоєнній Україні.
Читайте також: Відвага, втрати і любов — жовтнева добірка місцевих інтерв’ю для «Суспільне. Спротив»
«Тема Криму після початку повномасштабної російсько-української війни стала мейнстримом в українському інформаційному просторі. Я певен, що в нашому проєкті "З нуля" ми змогли глибше розкрити її й усі питання, пов'язані з півостровом, а головне — з нашими співгромадянами, що залишаються в окупації, — каже продюсер Суспільне Крим Руслан Халапов. — На початку запуску програми "З нуля" я казав, що цей проєкт — це історія про відповідальність. Своєчасний аналіз, робота над помилками, усвідомлення проблем і задач й системна підготовка до розв'язання цих проблем — дозволить нам пройти складний шлях реінтеграції громадян України в Криму й відновлення нашого Кримського півострова».
Лариса Волошина відзначає брак інформації щодо окупованого півострова після анексії Криму. Згідно з даними моніторингу, який проводила Яна Машкова, медіаекспертка Інституту масової інформації у квітні 2019 року, тільки два відсотки матеріалів щодо окупованого півострова потрапляли на центральні телеканали, безліч інформресурсів дозволяли собі розповсюджувати бачення, мовляв, ніякої окупації не було — «все це воля народу Криму».
«Для мене, як кримської переселенки, було важливим показати українському телеглядачеві спорідненість методів, які росія застосовує на Кримському півострові з 2014 року із тими злочинами, які росіяни чинять зараз, намагаючись поглинути новоокуповані території. Зізнаюся, що деякі факти та паралелі, наведені гостями програми, стали одкровенням, — розповідає ведуча проєкту “З нуля” Лариса Волошина. — Ми із колегами навмисно намагалися відійти від формату традиційного інтервʼю. Цикл “З нуля” — це бесіди з однодумцями під час прогулянки. Всі вони поєднані єдиним баченням, що український Крим всім нам доведеться відбудовувати майже з нуля. А ще, що повернення Криму нерозривно повʼязане із необхідністю зробити все можливе, щоб деокупований півострів не перетворився знову на той російсько-радянський анклав, яким він був до захоплення».
Читайте також: 8-й Donbas Media Forum — Суспільне на найбільшій медіаконференції осені
Гостей для ефірів відбирали відповідально, команда проєкту вважала, що важливо глибоко розуміти події, мати зв’язок із Кримом.
Редактор проєкту Микита Лунін згадує:
«Для інтерв’ю ми шукали людей, які мають стосунок до Криму (тобто або народжені, або мешкали чи принаймні працювали у Криму), обирали фахівців у різних галузях, які могли б пояснити якомога більше питань щодо Криму. Мене як глядача найбільше зацікавив випуск з Євгеном Диким. Хоча пан Євген і коментував як воєнний експерт, свого часу він багато працював у Криму як науковець, тому чудово знає ситуацію на півострові, настрої місцевих мешканців».
Загалом кожен епізод проєкту — це розповідь про рідне і наболіле, пошук ефективних інструментів повернення і розуміння можливого алгоритму дій.
Всі випуски проєкту «З нуля» можна дивитись на ютуб-каналі Суспільне Крим.
-
Якою має бути національна культурна політика? Політика історичної пам’яті для того, щоб деокупований півострів не перетворився на пострадянський, постросійський заповідник. Запрошений гість — історик, дослідник історії кримських татар Мартін-Олександр Кислий.
-
Якими мають бути інформаційні наративи про Крим та як говорити про Крим для Криму, як подолати наслідки ворожої пропаганди? Запрошена гостя — фактчекерка Оксана Мороз.
-
Нерозривний зв'язок Криму з материковою Україною, культура та майбутнє півострова, література корінних народів України та її вплив у світі книжкової індустрії. Запрошений гість — засновник книгарні Олексій Ерінчак.
-
Адміністративна розбудова Криму, збереження й розвиток корінних народів України. Запрошений гість — експерт шведсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» Айдер Сеїтосманов.
-
Екологічна й економічна реінтеграція півострова, питання водопостачання та розвиток промисловості в Криму після деокупації. Запрошений гість — доктор економічних наук, професор Києво-Могилянської академії Євген Хлобистов.
-
Як реінтегрувати Кримський півострів в українське законодавство після його деокупації? Як зробити так, щоб новий звільнений український Крим став дійсно українським, а не тим проросійським анклавом, яким він був до окупації 2014 року? Запрошений гість — громадський діяч і державний управлінець Арсен Жумаділов.
-
Психологічна реінтеграція українських громадян, які майже 10 років живуть у російській окупації. Запрошена гостя — психологиня й правозахисниця Олена Подолян.
-
Геополітичне значення Криму та місце півострова в системі європейської безпеки. Запрошений гість — президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар.
-
Культурна спадщина Криму та культура корінних народів України. Запрошена гостя — експертка Кримського інституту стратегічних досліджень, ексдиректорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова.
-
Як і коли Україна зможе звільнити Крим від російської окупації? Які є можливості для цього та майбутній устрій на півострові. Запрошений гість — ексвійськовий, науковець Євген Дикий.
-
Факти порушень прав людини у Криму та відповідальність для злочинців і посіпак окупаційного режиму після перемоги. Запрошена гостя — голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
-
Які державні процеси потрібні в деокупованому Криму та як примирити соціум. Запрошена гостя — соціальна психологиня Ольга Духнич.
Читайте також: Як все починалося. Дитячому проєкту Суспільного «Бробакс» — два роки
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Оперативні новини Суспільне Крим — на сайті Суспільне Новини та у соцмережах: