Листопад 02, 2023
Відвага, втрати і любов — жовтнева добірка місцевих інтерв’ю для «Суспільне. Спротив»
Штурми «на характері», реабілітація й одруження після втрати кінцівок у бою; чеченці, які воюють за Україну; що залишають після себе росіяни в будинках у деокупованих українських селах; чому не варто ігнорувати свій психологічний стан, навіть якщо живеш у тиловій області; туризм і садівництво — це лише декілька історій, які ми записали для всеукраїнського інформаційного проєкту «Суспільне. Спротив» у жовтні. Суспільне Мовлення продовжує щодня розповідати, чим живе країна під час війни: ми шукаємо експертів, які можуть дати відповіді на ваші запитання, знімаємо історії успіху, щоб ви мали приклад, з нами діляться пережитим, щоб усі знали, якою ціною виборюється свобода. Більше історій та інтерв’ю дивіться на ютуб-сторінках місцевих телеканалів Суспільного.
Читайте також: Понад пів мільйона українців долучилися до Радіодиктанту на платформах Суспільного
Про ситуацію на передовій та допомогу від західних партнерів говорили в ефірі інформаційного ранку проєкту «Суспільне. Спротив» з Ужгорода з головою Служби зовнішньої розвідки України у 2005–2010 роках, генералом армії України Миколою Маломужем.
Про військову й дипломатичну співпрацю України та Чеченської Республіки Ічкерія, про чеченців, які воюють на боці України, кореспондент Суспільне Одеса говорив із консулом Ічкерії Аюбом Ісаковим.
Богдан Романенко, боєць 1-го штурмового батальйону 4-ї штурмової роти 3-ї Окремої штурмової бригади, вже 10 місяців воює на Донецькому напрямку. Раніше обороняв Київ, Ірпінь, Мощун, звільняв Херсонську область, воював на Запорізькому напрямку. Про легендарні штурми 3-ї ОШБр і підготовку до них, розмови з полоненими й плани після перемоги військовослужбовець розповів у інтерв’ю Суспільне Вінниця.
Прикордонник Станіслав Керод є одним з оборонців Маріуполя. В інтерв’ю Суспільне Львів військовослужбовець розповів про оборону Маріуполя, наказ вийти з «Азовсталі», ставлення росіян у полоні й теракт в Оленівці.
Історії поранень, реабілітації після втрати кінцівок та цілющої сили любові зібрали журналісти Суспільного в Луцьку, Чернігові, Полтаві, Чернівцях та Хмельницькому:
-
Військовослужбовець Тарас Сасовський до повномасштабного вторгнення працював у Польщі. Після 24 лютого повернувся в Україну й став на захист батьківщини у складі 100-ї бригади територіальної оборони. Частину нижніх кінцівок захисник втратив у бою під Бахмутом, нині він отримав протези та проходить реабілітацію в Луцьку. Свою історію незламності духу боєць розповів Суспільне Луцьк.
-
Мріяв сказати, що любить. 23-річний Назар Кайгородов заново вчиться говорити після поранення голови, яке отримав біля села Оріхове на Луганщині. Був у комі, переніс операції та протезування. Вчетверте освідчився своїй дівчині, яка приїхала до нього з-за кордону, щоб бути поряд у госпіталі, і почув «так» у відповідь. Про те, як разом вдається робити неможливе — в інтерв’ю Суспільне Чернігів.
-
Боєць із міста Кобеляки Олександр Ботюк пішов на службу добровольцем. Чоловік розповів Суспільне Полтава, що був у десантно-штурмових військах із жовтня 2022-го. Влітку дістав поранення на Донеччині, йому ампутували ноги. Нині Олександр реабілітується і готується до протезування.
-
Буковинець Микола Гуцкал у 2014 році дістав травму під час прориву до Луганського аеропорту й кілька місяців лікувався. У цивільне життя повертався важко, попри роботу з психологами. Тоді Миколі допоміг спорт. Тепер Гуцкал пройшов навчання й став спортивним амбасадором громадської організації «Повернись живим!», відвідує ветеранів у реабілітаційних відділеннях і пропонує їм займатися адаптивною стрільбою з лука чи футболом. З Миколою спілкувалася знімальна група Суспільне Чернівці.
-
Хмельничанин Олександр Маковей — капітан української збірної команди «Ігор нескорених-2023», сержант Збройних сил України, повний кавалер ордену «За мужність». У німецькому Дюссельдорфі на міжнародних змаганнях його ім’я увійшло в історію світового ветеранського спорту. Спортсмен виборов золоту медаль у штовханні ядра на візку. Про життя після п’єдесталу, спортивну реабілітацію ветеранів і народження сина під час війни — в інтерв’ю Суспільне Хмельницький.
У тернополянина Сергія Глущака троє дітей. Коли старшому синові виповнилося 18 років, чоловік пішов на військову службу. До повномасштабного вторгнення росії в Україну Сергій мав свій бізнес і був активістом Тернопільського осередку Спілки української молоді. Про свою службу і Спілку Сергій розповів Суспільне Тернопіль.
Житель села Гірсівка Максим Іванов пробув майже два місяці в полоні окупантів, у мелітопольських катівнях. Після того, як місто окупували, Максим не виїжджав, а разом із коханою та друзями розклеював патріотичні листівки по місту. Торік 23 серпня, напередодні Дня Незалежності України, під час чергового заходу Максима разом з дівчиною та іншими однодумцями забрали до катівень. Як знущалися в полоні й чому «депортували» з Мелітополя чоловік розказав у інтерв'ю Суспільне Запоріжжя.
У перший день повномасштабного вторгнення російська техніка проходила через село Зінове Путивльської громади. Усе на власні очі бачили сестри Марина, Богдана та Анжела. Від танків, які проходили через село, дівчата разом із дідусем ховалися в ямі. Коли ж дівчатам вдалося виїхати із села, військові рф зайняли їхній будинок. Що лишили по собі російські солдати та чи оговталася родина від пережитого — дівчата разом із бабусею розповіли Суспільне Суми.
Про великі й маленькі волонтерські проєкти підготували матеріали Суспільне Житомир, Суспільне Херсон та Суспільне Донбас:
-
Про міжнародні волонтерські проєкти, вибори під час війни, зустрічі з військовими, молоддю і бізнесом, «копання» чиновників, спілкування з колегами «по цеху», майбутнє України й «рови з крокодилами» — Сергій Притула, засновник «Благодійного фонду Сергія Притули» розповів у інтерв’ю журналісту Суспільне Житомир.
-
До повномасштабного вторгнення брати Павло та Олексій Білецькі займалися туризмом на Херсонщині. Тепер вони волонтерять на півдні України, організовують збори, допомагають українським військовим медикаментами та іншою амуніцією. Про волонтерську діяльність у ще окупованому Херсоні, створення центру та як допомагають ЗСУ дивіться в інтерв'ю Суспільне Херсон.
-
Володимир Московченко та Ірина Лубська — засновники Луганського театру. 2014 року вони були вимушені переїхати до Сєвєродонецька, там почали все спочатку, а після окупації міста знайшли прихисток у Києві. Зараз подружжя на пенсії. Ірина знайшла застосування своїй професії художниці по костюмах у плетінні маскувальних сіток для українських бійців, а Володимир пише драматургічні п'єси й веде майстер-класи для студентів-театралів.
Порушення сну, фобії, депресивні й панічні стани — з такими скаргами звертаються жителі Кіровоградської області під час війни, розповіла кореспондентці Суспільне Кропивницький лікарка-психотерапевтка обласної психіатричної лікарні Ганна Ліходєєва. Як впливає війна на українців у тилу та чому люди соромляться звертатись по допомогу — дивіться у відео.
Чому подорожі всередині країни важливі під час війни, як розвивають туризм в області та в яких громадах варто покращити цю галузь, в інтерв’ю Суспільне Івано-Франківськ розповів начальник відділу туризму обласної військової адміністрації Віталій Передерко.
З білої — в молочну, зелену, пісочну та буро-коричневу. Гортензія змінює колір від початку до завершення цвітіння. Після перших приморозків суцвіття темнішає, отже час готувати кущ до зими. Про те, як це правильно зробити, і як можна використати обрізані квіти, дізналася журналістка Суспільне Черкаси.
Читайте також: Суспільне готує випуски телевізійного токшоу з громад України
Онлайн «Суспільне. Спротив» можна переглядати на сайтах місцевих телеканалів Суспільного Мовлення, і на ютуб-каналах Суспільне Ужгород, Суспільне Рівне та Суспільне Львів.
Нагадаємо, інформаційний проєкт «Суспільне. Спротив» на місцевих каналах Суспільного Мовлення та Суспільне Новини виходить в ефір щодня зранку з 7:00 до 10:00, удень з 12:00 до 16:00 та ввечері з 18:00 до 21:00.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.