Жовтень 19, 2023
Майстерність і режисура: відбулися тренінги для телеоператорів хабів Суспільного
Світло на різних знімальних майданчиках, сучасні технології контролю експозиції й кольорової температури, драматургія кадру та способи передавання настрою у відео — в Чернігові, Дніпрі, Одесі, Черкасах, Львові та Рівному впродовж вересня й жовтня відбулася серія тренінгів для телеоператорів хабів Суспільного.
Команди навчалися та обмінювалися досвідом у форматі лекцій і практичних завдань, аналізували змонтовані матеріали й проводили роботу над помилками. Менторами для учасників стали головний режисер регіонального мовлення Суспільного Сергій Жулін та оператор-постановник дирекції регіонального мовлення Суспільного Сергій Міщенко.
«Наша команда дбає про якість телевізійного зображення, постійно вдосконалюється і вчиться, аналізує тренди й технічні новинки. Розпочинаючи курс навчання операторів хабів Суспільного, ми ставили за мету два завдання: підвищення рівня професійної художньої зйомки телеоператорів і практичні зйомки, — каже Сергій Жулін, головний режисер регіонального мовлення Суспільного. — Переконаний, що такі спільні тренінги дозволяють не тільки по-новому глянути на звичні ракурси роботи, а й познайомитися з колегами з інших регіонів».
Читайте також: Суспільне Медіатека готується до запуску
«Я намагався передати свій досвід і знання так, щоб було зрозуміло і операторам зі стажем, і тим, хто робить перші кроки в професії, — розповідає Сергій Міщенко. — Наводив приклади, чому саме так треба будувати кадр і освітлення, спираючись на найкращі світові зразки живопису, кінематографа й телебачення. Більшість присутніх на тренінгу у своїй роботі сконцентровані на репортажній зйомці і обмежені у технічному забезпеченні для розв'язання складніших задач, тому мої приклади й теоретичні доповіді у деяких колег викликали скептичну реакцію. Інші були налаштовані більш оптимістично, розуміючи, що сьогодні ти — репортер, а завтра у тебе може бути більше можливостей для виконання творчих завдань».
Знайти саме творчі ракурси — таким було завдання проєкту «Відчуй місто» — мініфільмів про місто, які оператори створили за результатами навчань.
«Прослухавши лекції з операторської майстерності, відеооператори поїхали на зйомки в інші міста: оператор із Хмельницького — у Вінницю, з Тернополя — в Чернівці тощо. Всі вони отримали завдання відзняти естетичні кадри міста, яке продовжує жити своїм життям попри війну і зберігає свої культурні, архітектурні, просторові особливості. Відзняті кадри мали виразно передати індивідуальність міста і його мешканців, атмосферу урбаністичного середовища, ефект “першого знайомства”. Як результат — ми отримали короткі міжпрограмні відео із загальною назвою “Відчуй місто”, а оператори — новий досвід», — каже Сергій Жулін.
Читайте також: Команді національної мережі Суспільного презентували стратегію інформаційного мовлення до 2025 року
«Треба було показати історичні місця, бажано з незвичайного ракурсу, можливо, наслідки російської агресії, ритм міста, відчути його мелодію. Слоган проєкту — “місто живе, місто перемагає”. Операторам ставили завдання зняти матеріал на цьому змістовому контрасті, — каже Сергій Міщенко. — Ми з головним режисером Сергієм Жуліним наголошували на авторському погляді, бо в цьому випадку кожен був і режисером, і сценаристом, і оператором. З якою творчою фантазією вони підходили до зйомок — таким і вибудувався мініфільм. Для багатьох репортерів це була нестандартна ситуація. Я намагався налаштувати колег на більш розкутий, “кіношний” підхід, казав, що над ними не висить “сокира стандартів” телезйомок, що це експериментальний відеоряд, але є рекомендація: треба мати продуману концепцією і розуміти особливості громади. Як на мене, наші оператори показали себе як професіонали своєї справи».
Учасники навчань розповіли про новий досвід, здобутий на навчаннях регіональної команди:
«Це був дуже насичений практичною і необхідною інформацією майстер-клас. Корисний для операторів будь-якого жанру зйомки. Сергій ділився не лише знаннями з технічної й художньої частини, а й своїм багатим життєвим досвідом, який хотілося слухати не перериваючи. Я відкрив для себе багато нових особливостей у постановці кадру, в роботі зі світлом і режисурі на знімальному майданчику. Впевнений, що це виведе мої відеороботи на новий рівень», — зазначає оператор Суспільне Одеса Іван Хворостян.
«Ми почали з базових знань, як-от крупність планів, правила монтажу, робота зі світлом при класичному інтерв'ю. Під час зйомок незнайомого для нас міста в креативному художньому стилі ми вивчали більш художні прийоми. Круто! Цікаво було дізнатися про силуетний кадр і як зробити його ефектним. Окрім того, що можна використовувати в репортажній зйомці, це можна застосовувати і в художній. Ми дуже багато зверталися до світлових схем у кіно, і тепер готові практикуватися у зйомках ще й культурологічних проєктів на Суспільному. Це дуже корисний досвід», — розповів Руслан Лавренов, відеооператор Суспільне Львів.
«Було дуже цікаво, слухав уважно, про що розповідали. Вдячний за організацію події, те, що розповідали, — чув уперше, дізнався про нові прийоми зйомки, які тепер зможу застосовувати в роботі», — дякує оператор Суспільне Херсон Ігор Педченко.
«Насамперед нам було корисно познайомитись, адже спільні проєкти — одна із переваг Суспільного. Щоб працювати разом, треба розуміти одне одного і враховувати вимоги до відео», — зазначає телеоператор Суспільне Вінниця Андрій Нєстєров.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.