Новини компанії

Вересень 22, 2023

Заява марафону «Єдині новини» щодо фейку про зміни в трансляції виступу Президента України в ООН

21 вересня російські та проросійські джерела почали поширювати неправдиві повідомлення про монтаж у трансляції виступу Володимира Зеленського в ООН. Команда марафону «Єдині новини» повідомляє, що ця інформація є недостовірною та закликає журналістську спільноту та авторів цифрового контенту до протидії російському фейку. 

Джерелом фейку став проросійський пропагандист Анатолій Шарій, що опублікував перемонтоване відео у своєму телеграм-каналі. До поширення цього відео долучились російські сайти «НТВ», «Репортер», «1 канал», «Федерал Пресс» та інші пропагандистські ресурси, які у властивій їм манері викривили реальність. На жаль, поширення фейку підтримали й деякі українські та європейські джерела. Серед них новинні сайти, телеграм-канали й окремі народні депутати. 

Переконатись у тому, що інформація та, власне, саме відео є фейковими, всі зацікавлені сторони можуть на ютуб-каналах, що транслюють марафон, в архіві ОТТ-платформ тощо. Ще одним підтвердженням фейку є невідповідність візуальних маркувань. Канали марафону використовують додаткові графічні елементи — геотитр, плашку, рухомий рядок, які відсутні у фейковому відео. Крім цього, в прямому етері марафону трансляція виступу Президента синхронно перекладалася іншим диктором, що також легко перевірити. 

Читайте також: Це більше, ніж просто професія, — перекладачки жестової мови на Суспільному про свій фах

У фейковому відео було використано фрагмент промови Президента українською мовою з відео, яке розміщено на ютуб-каналі ТСН, проте у вказаному фрагменті відео не містить жодних інших кадрів із зали, окрім промови Президента за трибуною. Звертаємо увагу, що в оригінальному відео немає графічного маркування «1+1 Марафон», яке додано до фейкового ролика його авторами.

До слова, це вже не перший випадок, коли російські чи проросійські ресурси використовують брендинг популярних українських телеканалів чи марафону «Єдині новини» задля дезінформування суспільства. 

Редакції марафону «Єдині новини» закликають до дослідження причин поширення фейку в українському інформаційному полі та звертають увагу на відсутність фактчекінгу в окремих українських медіа, телеграм-каналах і серед певних народних депутатів. Важливо, щоби автори таких публікацій публічно зазначили їх помилковість і повідомили читачів про фейковість опублікованої інформації.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.