Вересень 15, 2023
Про культуру, незалежність і майбутнє — 12 важливих розмов на Радіо Культура
У серпні гості програми «Час інтерв'ю» на Радіо Культура говорили про розвиток культурних інституцій і фінансування музеїв, про українське кіно та мистецтво в міському просторі, а також про незалежність держав як концепт у XXI столітті, про зміни в українських містах і майбутнє України.
Спеціально для слухачів і слухачок Радіо Культура ведуча Олена Гусейнова у Варшаві записала розмову з директоркою і режисеркою харківського театру «Арабески» Світланою Олешко, котра вимушено покинула Харків через російську агресію і нині працює в польському драматичному театрі імені Арнольда Шифмана. Мисткиня розповіла про досвід евакуації, свої нові проєкти та про особливості сучасного театрального менеджменту в Україні й Польщі.
У прямому ефірі Радіо Культура про сенси монумента «Батьківщина-мати» дискутували мистецтвознавиця Катерина Липа, голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович та скульптор-монументаліст Олексій Пергаменщик. Чи варто «освячувати» тоталітарний символ українським гербом, чи дійсно цей монумент є одним із найкращих зразків світової монументальної скульптури і, найголовніше, як нам виробити стратегію на майбутнє — що ми можемо і чого не можемо переосмислити? Ведуча — Олена Гусейнова.
Читайте також: «Шлях українського Енея» — на Радіо Культура
Директор «Кримського дому», режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв розповів про те, що відбувається з фінансуванням державного підприємства «Кримський дім», чи може воно самостійно заробляти гроші або залучати грантове фінансування, а також про те, чи не шкодує він, що погодився на цю посаду. Ведучий — Вадим Карп’як.
Член Несторівської групи та член наглядової ради Суспільного Мовлення Євген Глібовицький міркував про відчуття невизначеності, яке панує серед українців, про нашу адаптивність, про пройдений з 2013 року шлях і про те, як культура може допомогти здолати відчуття невизначеності майбутнього. Ведуча — Олена Гусейнова.
Дипломат, міністр закордонних справ України у 2014-2019 рр. Павло Клімкін говорив про те, що східний світ починає розуміти відмінність українців від росіян і перестає сприймати війну проти України як протистояння між рф і США. Також мова йшла про майбутнє українсько-польських відносин і про роль України у новій безпековій системі Європи. Ведучий — Вадим Карп’як.
Письменниця, музикантка й культурна дипломатка Ірена Карпа розповіла про свої враження від приїзду у Харків, Київ, Краматорськ та Слов'янськ, про те, які зміни відбуваються з українцями в час війни, а також про мистецьку резиденцію в Харкові та проєкти «Фокстроти» і «Сковороденс». Ведуча — Олена Гусейнова.
Музикантка Джамала говорила про корінні народи України та багатокультурність, про загрозу для кримськотатарської культури, а також про свою участь у Євробаченні й про презентацію свого нового альбому «Qirim» у Ліверпулі. Ведучий — Вадим Карп’як.
Виконувачка обов’язків генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду Леся Гасиджак відповідала на запитання про фінансування і витрати Музею Голодомору, про визнання європейськими країнами голодомору геноцидом, про власний погляд на дилему «музеї чи снаряди», а також про реакцію на хейт та особисті образи. Ведуча — Наталія Грабченко.
Почесний президент Українського ПЕН-клубу, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Микола Рябчук розмірковував про те, що означає незалежність держав як концепт у XXI столітті, про зміни у ставленні західних країн до росії, про завершення проєкту амбівалентної пострадянської України, а також про подолання ностальгії за колоніальним минулим і те, як має виглядати перемога України. Ведучий — Вадим Карп’як.
Директорка Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» Олеся Островська-Люта розповіла про те, як протестували й відривалися від імперії українські митці, як змінили культурне середовище три українські революції та повномасштабне вторгнення та про те, як будувати стосунки з людьми, які виїхали. Ведуча — Ірина Славінська.
Кінорежисер, сценарист і педагог Михайло Іллєнко розповів про свій вибір вступити до лав тероборони, про оцінку своїх фільмів з точки зору сприйняття військовими та мешканцями прифронтових територій, про розвиток українського поетичного кіно як реакцію на цензуру, а також про можливості для українських кінематографістів у 1990-ті роки. Ведуча — Наталія Грабченко.
Артменеджер і галерист Павло Гудімов розмірковував про те, як ми розуміємо мистецтво в міському просторі: чому була така гостра суспільна реакція на «Впевнену» у Стрийському парку, як оцінювати сучасне мистецтво та як захистити його від критиканства й вандалізму? Ведуча — Наталія Грабченко.
«Час інтерв'ю» — розмови зі знаковими особистостями про найважливіші події в культурному і громадському житті країни та вектори розвитку суспільства. Програма виходить на Радіо Культура по буднях о 13:00. Ведучі: Олена Гусейнова, Наталія Грабченко, Вадим Карп’як та Ірина Славінська.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 20:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.