Серпень 07, 2023
«Щоденники війни» — цього тижня на Радіо Культура і Суспільне Культура
Цього тижня на Радіо Культура і телеканалі Суспільне Культура — проєкт «Щоденники війни», створений у партнерстві з ГО Port of Culture. Проєкт розповідає історії українських дітей, які на власні очі побачили широкомасштабну війну і задокументували її у своїх щоденниках.
Читайте також: «Тореадори з Васюківки» — у книжковому клубі Радіо Культура у книгарні «Книжковий Лев»
На Радіо Культура «Щоденники війни» виходитимуть у будні, з 7 по 11 серпня, о 15:40. Ведуча Радіо Культура Тетяна Трощинська записала інтерв’ю з Миколою Костенком та Владиславом Пятіна-Пономаренком з Маріуполя, Олександрою Антоненко з Харкова, Марією Філіпченко з селища Бердянське (Маріупольський район) та Іванною Румянцевою з Білої Церкви.
Ці п’ять аудіоінтерв'ю стануть частиною експозиції в Амстердамі та будуть доступні за QR-кодами для відвідувачів, щоб вони мали змогу почути голоси цих дітей.
«Це дуже важливий для мене проєкт. Я намагалася ступити на ту територію, по якій боляче ходити навіть подумки. Але мої герої та героїні виявились дуже сміливими, готовими до рефлексій. Найменша з них, дев’ятирічна Іванка з Київщини, каже: "Мій татко був такий героїчний, що замість того, щоб відступити, він, навіть поранений, пішов у бій". Цю розмову я згадала, бо вона — ще й про практики меморіалізації. Зараз Іванка з мамою збирають інформацію про цей останній бій, хочуть зробити маленький домашній музей, зібрали гроші на дрон, який назвали на честь тата, за його позивним — "Ілліч". Мама Любов Румянцева говорить, що кожен день підтримує себе тим, щоб іти далі і пам'ятати близьку людину, — і це є сенсом: "Бо якщо ти цього не робитимеш, хто ж інший це зробить". Це проєкт про те, як втрати і біль змінюють нас. Я б хотіла, щоб з цього виростала нова зрілість нас як нації», — каже Тетяна Трощинська.
А у неділю, 13 серпня, о 22:00 на телеканалі Суспільне Культура вийде спеціальний випуск програми «Культурний інстинкт». Глядачі побачать інтерв'ю з Софією Громаковою з Маріуполя та Катериною Кришкевич з Лиману. Обидві дитини пережили окупацію, обидві втратили татів і свій болісний досвід виклали у щоденниках та картинах.
«Робота над проєктом була і легкою, і складною водночас. Складною через те, що говорити про жахи війни з дітьми — боляче і страшно. А легкою, напевно, тому що, переживши той морок, обидві дівчинки зберегли своє світло. Завдяки йому комунікація була невимушеною. Ніхто не вигадував жодних складних форм. Ніхто заздалегідь не продумував запитання. Теми для розмов виникали якось на підсвідомому рівні. Адже кожен з нас продовжує проживати травматичний досвід життя у війні. І нас всіх дуже вразило, як стоїчно, гідно і з яким внутрішнім стрижнем ці дівчата переживають власне свій досвід», — розповіла журналістка Анастасія Клітна, яка провела інтерв’ю з Софією та Катериною.
Всі ці інтерв’ю — частина проєкту «Щоденники війни», ініційованого візіонеркою Христиною Храновською та організованого ГО Port of Culture за підтримки МЗС України. В межах проєкту в мерії Амстердама (Нідерланди) проходитиме виставка «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей», де будуть представлені дитячі щоденники й малюнки, в яких зафіксоване широкомасштабне вторгнення та його сприйняття дітьми. Записані Радіо Культура та Суспільне Культура аудіо- та відеоінтерв’ю стануть доповненням до експонатів виставки — їх можна буде прослухати або подивитися за qr-кодами, розміщеними поруч.
Офіційне відкриття виставки «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» відбудеться у мерії Амстердама 17 серпня, триватиме вона до 24 вересня. Виставка також наголошує на тому, що існує безліч нерозказаних історій, які потребують уваги.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 20:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.