Квітень 26, 2023
Документальний фільм «Мʼяка сила. Зрушити Європу» презентували у кінотеатрі «Жовтень»
У п’ятницю, 21 квітня, у кінотеатрі «Жовтень» відбувся показ документального фільму «Мʼяка сила. Зрушити Європу» виробництва телеканалу Суспільне Культура. Гості показу переглянули стрічку разом із творчою командою, а також поділилися своїми враженнями від фільму та обговорили важливість культурної дипломатії у час війни.
Читайте також: «Україна очима мандрівників» — новий проєкт на Радіо Культура
«З самого початку повномасштабного вторгнення ми шукали правильних слів і форм, аби доносити важливість презентації культури на світовій арені для протистояння окупантам. Одна з наших головних задач на сьогодні — подолати колоніальну оптику, яка досі присутня у світі. Культурна арена не є тією площиною, де ми просто переможемо за визначенням, це довгий процес, і цей процес втілюється в конкретних іменах. Саме тому і ця робота, і винесена в її назву «м’яка сила» особливо важливі для нас. Йдеться про культурну дипломатію і її персоналії, про те, що вкорінюється і лишається по докладанню зусиль, а також про те, наскільки вагомим є кожен голос нашого громадянина і громадянки, які говорять від імені України за кордоном», — сказав виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін.
«Мʼяка сила. Зрушити Європу» — історія про чотирьох українських мисткинь, діяльність яких після початку повномасштабної війни в Україні зосереджена на промотуванні й адвокації української культури в Європі. Сфери діяльності героїнь різняться, як і місця їхнього перебування. Акторка Оксана Черкашина живе і працює за кордоном вже декілька років, хореографка Олена Шоптенко опинилася в іншій країні після повномасштабного вторгнення, письменниця і режисерка Ірина Цілик та співачка Марина Круть живуть в Україні, але регулярно їздять до Європи для виступів та спілкування з іноземною аудиторією. Кожна з героїнь фільму зіткнулася з особистими викликами після повномасштабного вторгнення та зрештою знайшла власний шлях, аби ближче познайомити європейців з Україною й українською культурою.
Співачка Марина Круть, яка також була присутня на показі, зауважила, що її культурна дипломатія зараз продовжується не лише у Європі, а й в усьому світі. «Головне, що я хотіла б сьогодні сказати: товариство, у нас дуже багато роботи, по всіх фронтах — і медійних, і культурних. Тому — працюймо!» — сказала Марина Круть.
«Голоси кожного і кожної з нас, які звучать за кордоном, дуже важливі. І один з основних меседжів, який я хотіла донести через фільм, це те, що ким би ми не були, і якою б великою чи маленькою не була наша аудиторія за кордоном чи тут, дуже важливо, як ми презентуємо Україну, як ми говоримо про нас і наш досвід. Люди підтримують тих, кого вони знають, і важливо, щоб європейці знали, хто ми такі, якою є наша культура. Мистецтво — це дуже хороший спосіб достукатися до їхніх сердець і бути з ними на одній хвилі», — зазначила авторка і режисерка фільму Надія Миколаєнко.
«Я завжди щаслива, коли ми робимо свій власний продукт. Особливо важливо, що в такий складний час, під час війни, ми не просто встояли і щоденно працюємо з новинами, а й продовжуємо робити фільми, які потім будуть дивитися наші діти і внуки. Багато хто з присутніх в залі вже дивився фільм «Щедрик проти “русского міра”» — це теж історія про культурну дипломатію, яка була сто років тому. І я хочу подякувати за те, що ви цим фільмом зафіксували, що відбувається на культурному фронті сьогодні, і показали силу українського народу. Що і через 100 років ми не склали рук і знову продовжуємо цю культурну дипломатію. Окремо хочу подякувати за щирість. Це дуже щирий фільм. Деякі речі, про які в ньому йдеться, я відчувала в собі, але боялася проговорити. А ви проговорили це», — зазначила голова Наглядової ради Суспільного мовлення Світлана Остапа.
«Мʼяка сила. Зрушити Європу» — дебют новоствореного підрозділу документального виробництва телеканалу Суспільне Культура. В його команді — режисер(к)и та продюсер(к)и, що фахово знаються на виготовленні документальних фільмів і серіалів. У планах подальшого виробництва підрозділу — фокус на актуальні теми з культурної площини, біографічні документальні фільми, зокрема попередньо анонсована стрічка про Квітку Цісик, а також розробка портфеля проєктів з потенціалом копродукційного виробництва спільно з європейськими суспільними мовниками.
«Тема культурної дипломатії не нова, вона була актуальна і сто років тому. Важливо, що ми змогли зробити це дослідження від першоджерела, спостерігаючи за тими самими ініціаторами, які зараз відроджують це явище. Ми використали максимально простий спосіб комунікації — по суті, це навіть не інтерв’ю, це відверті розмови, підкріплені спостережними кадрами. Не порушуючи основ документалістики ми максимально простим способом комунікуємо цю надважливу тему. Цей дебют — доволі сміливий крок, враховуючи ситуацію в країні. І мені здається, він нам вдався», — сказав керівник творчого об'єднання документального виробництва телеканалу Суспільне Культура Владислав Васильченко.
Авторка і режисерка фільму — Надія Миколаєнко, продюсерка — Ксенія Шубеляк. Також над фільмом працювали: режисер монтажу — Сергій Дмитренко, режисер монтажу інтро та звукорежисер — Сергій Байдецький, головний режисер творчого об'єднання документального виробництва — Владислав Васильченко, виконавчий продюсер — Лук’ян Галкін.
Фільм доступний для перегляду на ютуб-каналі Суспільне Культура за посиланням.
Більше фото з показу дивіться за посиланням.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
Фото — Анастасія Мантач