Новини компанії

Квітень 26, 2023

Чорнобильська трагедія — День пам’яті на Суспільному

26 квітня є днем пам'яті про найбільшу техногенну катастрофу — аварію на Чорнобильській атомній електростанції в місті Прип’ять Київської області, що сталася 1986 року. Щороку цього дня в Україні та світі вшановують героїзм пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які ціною життя та здоров’я ліквідовували наслідки аварії на ЧАЕС.

До Дня пам’яті Чорнобильської трагедії команда Суспільного Мовлення на своїх платформах підготувала низку тематичних проєктів — фільми про спогади свідків подій та розвінчування міфів про Зону відчуження, радіопроєкти про Прип’ять від дня заснування до дня катастрофи, а також про поселення-привиди, які знищив Чорнобиль. У програмі ексклюзивний репортаж з Чорнобильської АЕС та розмова з дослідницями-радіобіологинями про навколишнє середовище у Чорнобильській зоні зараз.

Читайте також: Команда Суспільного сумує з приводу загибелі в бою Дмитра Сірика

Перший телеканал

26 квітня о 00:15 в ефірі марафону «Єдині новини #UAразом» на Першому каналі Суспільного Мовлення показали прем’єру документального фільму «Видимий ворог» про окупацію Чорнобиля військами рф на початку повномасштабного вторгнення. 

Фільм у хронологічному порядку розкриває, якою насправді була окупація зони відчуження військами рф, починаючи з 24 лютого. У проєкті зібрані спогади безпосередніх свідків подій — співробітників зони відчуження, самопоселенців, прикордонників та загону рятувальників, що провели весь період окупації в Чорнобилі. Авторка документального фільму — документалістка Суспільного Євгенія Подобна.

Показ фільму 26 квітня також відбудеться на різних платформах Суспільного:

Більше про фільм читайте за посиланням.

 

Телеканал Суспільне Культура

О 12:00 — на телеканалі хвилина мовчання на вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів та жертв Чорнобильської трагедії.

Далі  телеканал Суспільне Культура покаже три документальні проєкти Радіо Свобода: «Чорнобиль. Моя зміна», «Прип'ять: місто-апокаліпсис — очима його жителя» та «Чорнобиль. Зона чи атракціон?»

О 13:10 дивіться документальний проєкт Суспільного Мовлення «Пекельне відрядження», що розповідає про операторів українського телебачення, які не побоялися поїхати до Чорнобиля й показати всьому світові масштаби трагедії. 

О 14:15 — документальний проєкт «Люди зони» виробництва Суспільного Мовлення. Проєкт покаже зону відчуження навколо Чорнобильської АЕС з незвичного боку. Команда фільму дослідила міфи, які побутують у суспільстві щодо Чорнобиля, та покаже місцевість через долі й історії людей. Це науковці, дослідники, інженер, колишній сталкер, мешканці Чорнобиля, які залишилися жити там після аварії.

О 20:00 — прем’єра документального проєкту «Видимий ворог» виробництва Суспільного Мовлення.

О 21:00 — документальний фільм «Розщеплені на атоми». У цьому фільмі деталі Чорнобильської трагедії показані крізь призму очевидців. Основна увага в проєкті приділена саме постраждалим — людям, чиї життя були зруйновані після того, що сталося. Головною героїнею фільму стане українка, яка втратила не тільки дім, а й сім'ю. 

Більше про тематичні програми 26 квітня на телеканалі Суспільне Культура читайте за посиланням.

Місцеві канали Суспільного Мовлення

Команда регіонального мовлення готує тематичні блоки в щоденному інформаційному проєкті «Суспільне. Спротив». Про північні регіони Рівненщини, які зазнали значних радіаційних забруднень у 1986 році, розповість у ранковому блоці проєкту голова «Український національний фонд допомоги інвалідам “Чорнобиля”» у місті Рівному та Рівненській області Віктор Ольховик. Про розсекречені документи щодо ЧАЕС йтиметься в розмові з головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим у денному ефірі «Суспільне. Спротив». Якою є екологічна ситуація у Чорнобилі сьогодні — в інформаційному вечорі проєкту на місцевих каналах Суспільного

Дивіться «Суспільне. Спротив» щодня з 7:00 до 11:00, з 12:00 до 16:00, з 17:00 до 21:00 одночасно на телеканалі Суспільне Новини та усіх місцевих телеканалах Суспільного, включно із Суспільне Крим. Онлайн «Суспільне. Спротив» можна переглядати на сайтах місцевих телеканалів Суспільного Мовлення, і на ютуб-каналах Суспільне Рівне, Суспільне Ужгород, Суспільне Львів. Інтерв’ю та репортажі для проєкту від регіональної команди — на ютуб-каналах філій Суспільного. 

Об 11:40 місцеві канали Суспільного покажуть серію документального циклу «Київський Форпост» про ядерний тероризм, який здійснює росія в Україні. Ще на початку повномасштабної війни росіяни захопили Чорнобильську АЕС. Військові рф порушили всі правила ядерної та радіаційної безпеки, тримали в заручниках персонал станції та маніпулювали ситуацією на ЧАЕС. 

У цьому епізоді команда проєкту зібрала свідчення працівників Чорнобильської АЕС, які пережили окупацію та героїчно виконували свої професійні обов’язки протягом 36 днів, інформацію про збитки від свавілля російських окупантів у Чорнобильській зоні та аналіз юриста щодо складу цього воєнного злочину.

Над проєктом працювала команда ГО «Спільнота активної молоді — САМ» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

О 22:00 телеглядачі побачать документальний проєкт «Видимий ворог» виробництва Суспільного Мовлення.

Українське Радіо

О 8:10 у програмі «Сьогодні. Зранку» на Українському Радіо говоритимуть про мирний атом у немирний час. З якими ядерними загрозами зіткнулися за рік повномасштабної російсько-української війни Україна і світ? Гість студії — кандидат біологічних наук, заступник директора Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Сергій Паскевич.

О 14:15 слухачі почують історію про те, як у травні 1986 року «чорнобильські дайвери» не допустили ще одного вибуху на ЧАЕС. Про Героя України Олексія Ананенка і його колег, які стали прототипами персонажів серіалу 2019 року «Чорнобиль», розповість журналістка Українського Радіо Вікторія Будан.

О 14:40 в ефірі говоритимуть про те, які доплати до пенсій мають люди, котрі проживають на радіаційно забруднених територіях, і які юридичні колізії виникають у зв’язку з цими доплатами. Проблему досліджував журналіст Українського Радіо Володимир Пищик.

 

Радіо Культура

О 13:00 у програмі «Час інтерв’ю» на Радіо Культура — Чорнобильське досьє: приголомшливі історичні факти, сучасні дослідницькі експедиції й Чорнобильська зона під час широкомасштабного вторгнення. Ведуча Наталія Грабченко говоритиме з істориком Олегом Бажаном та співзасновником Волонтерського центру «Чорнобиль» Ярославом Ємельяненком.

О 14:40 та 16:50 — радіосеріал «Чорнобиль 35» за сценарієм Мирослава Лаюка про долі реальних людей, пов'язаних із чорнобильською Зоною. В першому епізоді слухаємо спогади ліквідатора про те, як з пожежних шлангів мили дороги, змиваючи з них радіацію. У другому епізоді звучатиме історія хлопця, який захоплювався комп'ютерними іграми, зокрема «S.T.A.L.K.E.R. Тіні Чорнобиля», вихід якої викликав нову хвилю популярності поїздок в Зону.

З 14:00 до 18:00 звучатимуть фрагменти творів українських композиторів, які присвячені Чорнобильській трагедії: кантата «Чорнобильські дзвони» Віталія Філіпенка, Симфонія №1 «Біоритми Чорнобиля» Олександра Яковчука, Симфонія №2 «Чорнобильська» Григорія Цицалюка, «Чорнобильська мати» Євгена Станковича на вірші Івана Драча.

Також протягом дня звучатиме тематична поезія: свої вірші читатиме ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС Володимир Шовкошитний, а поезію Ірини Жиленко циклу Dies Irae читатиме Катерина Рубашкіна.

 

Радіо Промінь

26 квітня з 8:00 на Радіо Промінь в ефірі програми «Ранок ПРО» ведучі Олександр Барлебен та Олександра Франко пройдуть шлях від дня заснування Прип’яті до дня катастрофи. Протягом чотирьох годин ведучі спілкуватимуться з очевидцями події: музикантами, для яких ця катастрофа стала особистою, та митцями, що продовжують повертатися до теми Чорнобиля у своїх роботах.

Ще слухачі дізнаються, яким буде майбутнє зони відчуження, які уроки одержали Україна та світ внаслідок найбільшої техногенної катастрофи XX ст. та куди і як варто рухатися далі.

Також протягом дня на початку кожної години в ефірі звучатиме проєкт «Мапи Чорнобиля». Це історії про міста й села, що зникли внаслідок Чорнобильської катастрофи. Серед таких: село Копачі, яке буквально закопали у землю, а всі будівлі зруйнували, настільки забрудненим воно було; селище Буда-Варовичі, яке двічі горіло після ЧАЕС і остаточно зникло 2020 року, після наймасштабнішої пожежі в Зоні відчуження; село Купувате, де пробували повернути землі до обробітку і працював дослідний агрокооператив.

Команда сайту Суспільне Новини підготувала ексклюзивний репортаж з середини Чорнобильської АЕС, щоб розповісти історії працівників станції, які були на зміні 24 лютого 2022 року.

До річниці трагедії команда сайту Суспільне Культура розпитала дослідниць-радіобіологинь Олену Паренюк і Катерину Шаванову про навколишнє середовище у Чорнобильській зоні. Довкола Чорнобилю існує багато міфів та упереджень, однак що сьогодні відбувається на відчуженій землі та довкола неї? Радіобіологині опишуть ці процеси, пов'язані з довколишнім середовищем, у матеріалі сайту Суспільне Культура.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.