Квітень 24, 2023
Тематичні проєкти до Дня пам’яті Чорнобильської катастрофи на Суспільне Культура
26 квітня, у День пам’яті Чорнобильської катастрофи, телеканал Суспільне Культура покаже прем’єру фільму виробництва Суспільного Мовлення «Видимий ворог», а також низку тематичних проєктів.
Читайте також: Анна Черевата, Суспільне Запоріжжя: «Інформація, яку ти збираєш у зоні бойових дій, може “стріляти” не гірше за ворожі снаряди»
О 12:00 — хвилина мовчання на вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів та жертв Чорнобильської трагедії.
З 12:01 телеканал Суспільне Культура покаже три документальні проєкти Радіо Свобода.
О 12:01 дивіться документальний проєкт «Чорнобиль. Моя зміна», в якому розповідається про працівників АЕС, які першими зіткнулися з наслідками вибуху. Це історія про другу та п’яту зміни, які ціною свого життя намагалися ліквідувати наслідки виниклої катастрофи й не допустити ще більшої. У Радянському Союзі було не заведено говорити про героїзм працівників, адже їх вважали винними у тій трагедії. І лише за часів незалежної України герої були відзначені посмертно.
О 12:20 — проєкт «Прип'ять: місто-апокаліпсис — очима його жителя». Після Чорнобильської катастрофи місто Прип’ять стало містом-примарою, де крізь асфальт проростають рослини, а у квартирах живуть дикі тварини. Інженер управління 4-го енергоблоку ЧАЕС, ліквідатор Олексій Бреус, провів вулицями покинутого міста й поділився спогадами про життя у Прип’яті.
О 12:35 дивіться документальний проєкт із циклу #ВУкраїні «Чорнобиль. Зона чи атракціон?». Чорнобильська зона відчуження вже давно вабить туристів з України й різних куточків світу. Після успіху серіалу «Чорнобиль» від HBO охочих відвідати зону стало ще більше. Автори документальної стрічки взялися з’ясувати, що відбувається в зоні відчуження тепер і яке майбутнє чекає на цю територію.
О 13:10 дивіться документальний проєкт «Пекельне відрядження» виробництва Суспільного Мовлення. Проєкт розповідає про операторів українського телебачення, які не побоялися поїхати до Чорнобиля й показати всьому світові масштаби трагедії. Деякі герої завжди залишаються поза кадром, адже саме вони й створюють цей кадр. Завдяки їм ми дізналися правду, а унікальні кадри назавжди увійшли в історію. Творці фільму намагалися зазирнути за лаштунки знімального процесу й зрозуміти почуття людини, яка не має вибору й мусить виконувати роботу попри загрозу власному життю.
О 14:15 дивіться документальний проєкт виробництва Суспільного Мовлення «Люди зони». Проєкт авторки Євгенії Подобної показує зону відчуження навколо Чорнобильської АЕС з незвичного боку. Мова йде не стільки про минуле, скільки про теперішнє і майбутнє цього місця. Команда проєкту досліджує міфи, які побутують у суспільстві щодо Чорнобиля. Показує цю місцевість через долі та історії людей — пов'язаних з нею, та майже не пов'язаних між собою, — аби продемонструвати з максимально різних сторін життя в 30-кілометровій зоні навколо ЧАЕС. Це науковці, дослідники, інженер, колишній сталкер, мешканці Чорнобиля, які залишилися жити там після аварії.
О 20:00 дивіться прем’єру документального проєкту «Видимий ворог» виробництва Суспільного Мовлення. 24 лютого 2022 року на територію Чорнобильської зони відчуження зайшли окупаційні війська рф. Окупанти захопили Чорнобильську АЕС, тримаючи в полоні працівників станції, займалися мародерством, а саму зону використовували як транзитну територію для подальшого просування на Київ. Проєкт авторки Євгенії Подобної розповість, якою насправді була окупація зони відчуження та Чорнобильської АЕС військами рф. Героями проєкту є безпосередні свідки подій — працівники ЧАЕС, військові, самопоселенці, які пережили окупацію.
О 21:00 дивіться документальний фільм «Розщеплені на атоми». Тут деталі Чорнобильської трагедії показані крізь призму очевидців. На відміну від стандартних проєктів про трагедію, присвячених пошуку винних у катастрофі, основна увага в цьому фільмі приділена саме постраждалим. Тим людям, чиї життя були зруйновані після того, що сталося. Головною героїнею фільму стане українка, яка втратила не тільки дім, а й сім'ю. Творці проєкту поспілкуються з учасниками подій і з’ясують, чи змогли вони забути те, що сталося.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.