Квітень 20, 2023
«Мʼяка сила. Зрушити Європу» — українські мисткині в новому фільмі Суспільне Культура
У п’ятницю, 21 квітня, о 21:10 телеканал Суспільне Культура презентує новий документальний фільм власного виробництва «Мʼяка сила. Зрушити Європу». Стрічка розповідає про чотирьох українських мисткинь, діяльність яких після початку повномасштабної війни в Україні зосереджена на промотуванні й адвокації української культури в Європі.
Читайте також: «Щедрик проти “русского міра”» показали у Празі
Як віднайти сенси творчої діяльності в часи, коли люди гинуть на війні, де знаходити сили та натхнення, як говорити з представниками інших культур, і, зрештою, як нам самим краще розуміти одне одного — про все це розмірковують героїні фільму «Мʼяка сила. Зрушити Європу».
Акторка Оксана Черкашина, яка зіграла головну роль у фільмі «Клондайк» та разом з режисеркою Мариною Ер Горбач представляла його на численних міжнародних фестивалях, розповідає: «Я мала великий сумнів спочатку. Навіщо мені зараз їхати на якийсь фестиваль, може, краще залишитись в Україні й займатися волонтерською діяльністю? Я ж не медійна особа, в мене немає мільйонів підписників, мій меседж жодним чином не вплине на великі маси людей. Але моя подруга сказала мені: “Оксано, на фестивалях ти спілкуєшся з елітами, які потім беруть участь у прийнятті рішень. Якщо ти вплинеш хоча б на декількох таких людей, це вже робота. І саме на це була спрямована PR-стратегія фільму “Клондайк” після повномасштабного вторгнення. Окрім мистецьких досягнень фільму я постійно повторювала, що для того, щоб не гинули люди, ми потребуємо зброї».
Глядачі фільму почують історії героїнь про те, як вони зустріли 24 лютого 2022 року, як ухвалювали рішення, що робили далі, з якими особистими викликами стикалися у своїй творчій діяльності після початку повномасштабного вторгнення і як намагалися «достукатися» до європейської аудиторії.
Письменниця й режисерка Ірина Цілик: «Це завжди таке якесь химерне балансування. Іноді є відчуття, що нас ставлять в такі умови, коли ти ніби мусиш прийти на ці виступи не пішки і не верхи, не гола і не одягнена, не дорогою і не бездоріжжям. Ти мусиш бути щирою, але при цьому не занадто емоційною; говорити правду про Україну, але бажано так, щоб це не надто ламало їхню картину світу. І от ти намагаєшся якось так між крапельками прослизнути, щоб і свою точку зору висловити максимально повно і з правильними акцентами, але й не відштовхнути цю аудиторію».
Події фільму розгортаються у Парижі, Відні, Варшаві та Бордо. Глядачі спостерігатимуть за побутом та роботою героїнь, а також побачать відео з їхніх виступів, мистецьких акцій та подорожей.
Хореографка Олена Шоптенко розповідає про флешмоб до Дня незалежності України у центрі Відня: «Я побачила жінок, які готові боротися, так само як і я. Всі вони прийшли на нашу акцію з чітким розумінням того, що вони хочуть зробити свій внесок у цю боротьбу. Найголовніше було показати, що ми не жаліємося. Ми показуємо свою культуру, яка є невіддільною частиною європейської культури. Ми кажемо: “Ми запрошуємо вас бути разом із нами, ми вдячні вам за те, що ви разом із нами, ми відчуваємо вашу підтримку”. Ось ці теплі стосунки з іншими націями — вони дуже важливі».
Автори фільму шукали героїнь, які б відрізнялися одна від одної своїм шляхом, сферою своєї діяльності, своїм досвідом. Кожна з героїнь має свою долю, але одночасно ці долі спільні для багатьох українок. І кожна з них знаходить свій шлях для того, щоб бути почутою.
Співачка Марина Круть: «Спочатку в мені було настільки багато болю, що хотілося зі сльозами кричати про Україну. Але потім я зрозуміла, що краще показати те, чим ми можемо бути горді — нашою піснею, нашим гумором, нашою красою, нашим світлом. Стати для них таким friend good person. Тому я стараюся спочатку з максимально розкритою душею і посмішкою взяти їх в обійми, і потім в тих обіймах тихенько на вушко сказати: “Поможи мені, в мене біда, я тобі розкажу про неї”. І тоді люди вже по-іншому чують все це».
Авторка і режисерка фільму — Надія Миколаєнко, продюсерка — Ксенія Шубеляк.
Нагадаємо, раніше Надія Миколаєнко розповіла про головну ідею фільму і роботу над ним, важливість культурної дипломатії та особисті відкриття під час роботи над проєктом.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.