Новини компанії

Березень 16, 2023

«Капелани. Віра на війні» — прем’єра у національному телемарафоні

«Капелани. Віра на війні» — документальний проєкт про трьох капеланів різного віросповідання та етнічного походження — Василя Вирозуба, Леоніда Болгарова та Олександра Чокова, які 26 лютого 2022-го вирушили з рятувальною місією на пошуково-рятувальному судні «Сапфір» до острова Зміїний, аби допомогти забрати нібито загиблих прикордонників. Через погрози росіян атакувати корабель екіпаж українського судна потрапив до полону. 

Їм дали номери замість імен, тримали у карцері, морили голодом і цькували собаками. Як капелани пережили полон, а також про їхню роль у зміні законодавства про військове капеланство в Україні — дивіться у  п’ятницю, 17 березня, о 22:15 в ефірі цілодобового інформаційного національного марафону «Єдині новини #UAразом». Фільм створила команда Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного на чолі з режисеркою фільму Оленою Кривенко.

Фото: Олександр Чоков, військовий капелан

Після звільнення з полону Василь, Леонід та Олександр продовжили роботу, створюючи культурний місток між різними віросповіданнями та надаючи духовну підтримку в тилу й на фронті — як капелани вони служать у Збройних силах України.

Читайте також: «Після перемоги різниця в поглядах буде стиратися між регіонами України», — інтерв’ю «Межі» з Андрієм Любкою

Василь Вирозуб, військовий капелан

«Найважче в капеланській роботі — привозити тіло загиблого бійця до рідних та ховати солдатів, з якими ще вчора був разом на передовій», — каже герой фільму, настоятель одеського Свято-Троїцького храму Православної церкви України Василь Вирозуб.

«Капелан — це тато, брат, друг, товариш. Це волонтер, це той, хто повинен нагодувати, одягнути, витягнути з поля бою, знати, як накласти джгут. Війна прийшла до кожного. В Україні нині немає цивільних, бо ми всі на війні», — розповідає капелан. 

Читайте також: День українського добровольця — спецпроєкти на Суспільному Мовленні

Олександр Чоков, військовий капелан

«Ми з чотирнадцятого воюємо з росіянами, та вони нас ніколи не зламають», — переконаний капелан 35 окремої бригади морської піхоти, пастор Євангельської Реформаторської церкви Прославління в Одесі Олександр Чоков. Розповідає, що завдяки змінам до законодавства капелани можуть служити в армії: «“Капелан” — це була цивільна посада, а зараз, після ухвалення закону, через військкомат можна піти як капелан на службу до війська на контрактну основу».

Леонід Болгаров, військовий капелан

Як віра у Бога не давала зламатися під російськими тортурами, а віра в Україну не полишала друзів ані на мить, розповів пастор з Одеси Леонід Болгаров, який служить Християнській Реформаторській церкві «Прославління» 15 років. З 2014 року він зрозумів, що його покликання бути військовим капеланом на фронті. 

Коли на початку повномасштабного вторгнення рф зателефонував Олександр Чоков і сказав, що потрібна допомога, він не роздумуючи погодився їхати на Зміїний: 

«Втратив, мабуть, страх перед цими рашистами, —  зізнається Леонід. — Я  думаю, що ми дуже відрізняємось від росіян, тому що ми дійсно любимо свою країну». Після повернення з полону Леонід Болгаров, продовжив їздити до військових, возити генератори й медикаменти. 

Над документальним фільмом працювали: 

  • авторка та режисерка — Олена Кривенко;
  • редакторка — Стадницька Надія; 
  • режисерка монтажу — Олена Мамай;
  • графіка — Андрій Дмитрик;
  • оператор-постановник — Юнус Сейтаблаєв;
  • оператори — В'ячеслав Попелюх, Євгеній Войтенко;
  • інформаційні редакторки — Ольга Мудрова, Анна Терзівець;
  • виконавча продюсерка — Анастасія Гудима.

У п’ятницю, 24 березня, о 17:00 у приміщенні Urban Space 500 (вул. Бориса Грінченка, 9) відбудеться презентаційний показ документального фільму «Капелани». 

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.