Новини компанії

Березень 10, 2023

«За крок до «Оскара» — український контекст премії на Суспільне Культура

В ніч з 12 на 13 березня, на телеканалі Суспільне Культура відбудеться ексклюзивна пряма трансляція ювілейної 95-ї Церемонії вручення премії «Оскар»®*. Спеціально до цієї події команда Суспільне Культура підготувала для глядачів шоу «За крок до «Оскара», що вийде в ефір 13 березня о 00:00, за годину до початку церемонії.

Гостями програми стануть акторка Ірма Вітовська, журналістка Олександра Гонтар та актор і відеоблогер Віталій Гордієнко. Ведучий — виконавчий продюсер Суспільне Культура Лук’ян Галкін.

Як «Оскар»® реагує на сучасний політичний контекст? Які українські фільми змагалися за номінацію протягом останніх 26 років, чим намагалися привернути увагу вибагливих американських кіноакадеміків та чого їм не вистачило? Чому в цьогорічну номінацію не потрапила воєнна драма «Клондайк» режисерки Марини Ер Горбач, які шанси на перемогу документальної стрічки «Будинок зі скалок» про дитячий притулок у Лисичанську Луганської області та як в цій самій номінації виглядає документальний фільм про Навального? Та, зрештою, чого ми всі очікуємо від цьогорічного «Оскара»® і чи отримає Україна гідну підтримку з боку американської кіноіндустрії?

«Для широкого загалу “Оскар” як був, так і залишається церемонією номер один в галузі кіно. Тут і давня традиція, і багаторічне культивування інституту зірок, яких запрошують також європейські фестивалі, і надпотужна медійна робота, і просто вміння робити шоу. Тут можна лише поаплодувати американцям, що їм вдалося побудувати таку потужну стратегію. Американське кіно залишається домінуючим передусім у своїй комерційній складовій. Це величезні обсяги, велика пропозиція і великі можливості. Та й у мистецькій складовій також — ми знаємо, що американський кінематограф доволі різноманітний. Це великий локомотив світового кінематографа», — зазначає Ірма Вітовська.

Гості шоу розкажуть про свої найяскравіші спогади, пов’язані з «Оскаром»®, пригадають українські стрічки, що в різні роки претендували на номінацію, а також ті, що мали всі шанси на перемогу, але так і залишилися недооціненими.

«На моє переконання, всі фільми, зняті в Україні після початку війни у 2014 році, заслуговували на номінацію на “Оскар”. Я вболівала і за “Додому” Нарімана Алієва, і за “Атлантиду” Валентина Васяновича. Хотілося б, звичайно, щоб і американські глядачі бачили більше українського кіно, і власне українські. Бо зараз, якщо чесно, навіть українському глядачеві “Оскар” цікавіший за українське кіно», — каже Олександра Гонтар.

У 2023 році на «Оскар»® номінований документальний фільм «Будинок зі скалок», створений у копродукції України, Данії, Швеції та Фінляндії. Режисер стрічки — Сімон Леренг Вільмонт з Данії. Фільм розповідає про життя дітей та їхніх вихователів у дитячому притулку прифронтового Лисичанська Луганської області. Разом з тим, в тій же номінації на нагороду претендує документальний фільм про російського опозиційного політика Олексія Навального, створений канадським документалістом Деніелом Роером.

«Найцікавішим, звичайно, буде протистояння українського копродукційного фільму і російського. Звичайно, мені б дуже хотілося, щоб цього року вперше отримав нагороду фільм, який має долученість до України. Це було б найкращим жестом підтримки з боку американської кіноіндустрії. Але впевненості в цьому немає. Тема “Будинку зі скалок” не є новою для американського глядача. А от фільм про чувака, який нібито може змінити світовий порядок, ще й в такому супергеройському стилі, не часто можна зустріти серед документального кіно. Я лише боюся, що цей фільм введе в оману світову аудиторію, яка подивляться цей фільм і вирішить, що це дійсно саме та людина, яка врятує росію і весь світ», — каже Віталій Гордієнко.

Окрема тема шоу — політичний контекст. Чому досі підтримка України на церемонії вручення «Оскара»® зводилася переважно до жовто-блакитних стрічок на сукнях та смокінгах, та чи можемо ми розраховувати на реальну підтримку України хоча б у 2023 році.

«Згадаймо палкі промови голлівудських зірок за часів президентства Трампа. Згадаймо критику зовнішньої політики США. Згадаймо кількість політичного кіно, яке отримувало номінації внаслідок масштабних промокампаній. Зрештою, як може оголошувати себе аполітичною подія, на якій на нагороду буде претендувати "Навальний"? Доволі маніпулятивна стрічка від HBO, яка у підтекстах відмежовує політику путіна від так званих "хороших росіян", отримала величезний медійний розголос у тому числі і внаслідок номінації на "Оскар". Тож у цьому контексті відмова Американської кіноакадемії транслювати звернення Президента України скидається як мінімум на непрозору гру. Відтак, ця церемонія стане предметом нашої критичної уваги з фокусом на підтримку України у її боротьбі за цінності демократичного світу», — зазначив виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін.

Нагадаємо, трансляція 95-ї Церемонії вручення премії «Оскар»® розпочнеться на телеканалі Суспільне Культура о 01:00 за київським часом. Коментуватимуть церемонію акторка Ірма Вітовська і виконавчий продюсер Суспільне Культура Лук’ян Галкін.

Напередодні трансляції, 12 березня о 22:30 на телеканалі Суспільне Культура відбудеться також прем’єра номінованої на цьогорічний «Оскар»® у категорії «Документальний повнометражний фільм» стрічки «Будинок зі скалок» виробництва Данії, України, Швеції та Фінляндії. 

Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.

* Трансляція відбудеться за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фото — Анастасія Мантач