Лютий 13, 2023
Ведучі Українського Радіо — про роботу в умовах війни
13 лютого у світі відзначають Всесвітній день радіо — World Radio Day. Саме в цей день у 1946 році вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», яке мовило зі штаб-квартири організації.
З нагоди цієї дати ведучі Українського Радіо розповіли для радіостанцій-членів Європейської мовної спілки про роботу під час повномасштабної війни.
Читайте також: За пів року Українське Радіо суттєво зміцнило лідерські позиції — опитування
Українське Радіо — єдине серед усіх радіостанцій Європейської мовної спілки, яке працює в умовах повномасштабної війни. Радіо, яке не припиняло мовлення під час Другої світової, працює і під час російсько-української війни. Попри повітряні тривоги, періодичні обстріли та активність ворожих сил з ефірних студій — основних та резервних в укритті — ведеться цілодобове мовлення. Ведучі завжди пам’ятають про тих людей, які слухають Українське Радіо в тимчасовій окупації. Про тих, для кого цей сигнал, цей ефір, ця інформація можуть стати життєво необхідними.
Вчасно отримана інформація може не тільки скоординувати, допомогти уникнути паніки, а й навіть врятувати життя. Таку місію, завдяки своїй мобільності та доступності, виконує Українське Радіо, чия роль в умовах війни набула особливого значення. Адже там, де немає електрики, пошкоджені лінії передач, або ворог навмисне глушить сигнали зв’язку, Українське Радіо часто залишається єдиним джерелом інформації. Та й про початок повномасштабної війни — 24 лютого 2022 року — велика кількість українців почула саме з радіоефіру.
Ведуча Українського радіо Олена Зелінченко про роботу в ефірі на початку повномасштабного вторгнення:
«Перший день Великої війни — це внутрішня тривога і водночас зібраність. Мабуть, розуміння, що потрібно робити, інформувати, повідомляти, все в режимі “тут і зараз”, ми, як оголений нерв, з усією країною, але з розумінням, що люди чекають інформації: що? де? коли? оголошення повітряних тривог, евакуаційні шляхи, обстріли. Я пам’ятаю дні, ночі, тривалі зміни… напруга.. злість. Повідомлення в студійних месенджерах: люди питають, люди щось радять. Є подяки, що вони нас чують і вірять».
Ведучий Українського Радіо Сергій Стуканов про те, як вперше під час ефіру довелося спускатися у бомбосховище разом з гостем студії:
«Для мене цей день розпочався о 5-й ранку, коли почали приходити на телефон сповіщення, — я безпосередньо не чув вибухів, але здогадався, що це і є початок Великої війни. Я тоді провів в ефірі дві години. Відчувалася взаємодопомога, кожен хотів докласти частку своєї душі. Вперше під час реальної повітряної тривоги довелося спускатися в бомбосховище, причому спускалися разом з гостем, який в нас був на ефірі. Просиділи десь годину — і в бомбосховищі була достатньо напружена атмосфера, тому що всі не знали, чого чекати».
Ведучий Українського Радіо Роман Коляда про перші дні роботи в умовах великої війни і про рояль у студії:
«Дуже прикметною була історія, коли я приїхав у нове місце (пункт, звідки ми мовили) і дуже сумував за своїми клавішними. Потім якимось дивом я виявив, що у сусідній студії стоїть прекрасний німецький рояль, а на звуки цього німецького рояля прийшла ще одна колежанка, яка виявилася флейтисткою, і у нас просто під звуки повітряних тривог утворився чудовий дует. Ну і позаяк я продовжував шукати собі клавіші, то кинув клич. Мені знайшли абсолютно древній синтезатор, але робочий. Інженери Українського Радіо спаяли шнури, якими цей синтезатор можна було підключити просто в ефірний пульт. Таким чином народилася така штука, яка називалася “Колисанки від Коляди”. Вона певний час звучала в ефірі під час моїх нічних змін. Просто в прямому ефірі грав свою музику, імпровізував, читав людям вірші про кохання, трохи про війну…
Далі можна багато згадувати… Про обстріли всіх практично телевеж, як ми переживали й переживаємо за колег в окупованих регіонах. Я взагалі не можу передати свої почуття, коли підводив в ефірі нашу журналістку Маргариту Лазник з окупованого на той час Херсона. Я знав, що людина там, знаходить спосіб виходити в наш ефір і розповідати, що відбувається в місті».
Попри криваву війну, розв’язану росією, Українське Радіо продовжує в безперервному режимі оперативно та всебічно інформувати слухачів. На сьогодні воно залишається головним радіомовником країни, а за останні пів року ще й істотно зміцнило свої лідерські позиції та продовжує збільшувати аудиторію. Українське Радіо залишається найдоступнішим та найбільш надійним джерелом інформації для людей.
Українське Радіо — найбільша FM-мережа та найпопулярніше розмовне радіо України, флагманський канал Національної суспільної телерадіокомпанії України. У Києві мовить на частоті 105 FM. З усіма частотами Українського Радіо та лінками на соцмережі Суспільного в регіонах можна ознайомитися за посиланням. Українське Радіо також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio, на сайті ukr.radio та в мобільному застосунку «Дія».