Січень 25, 2023
«Куди приходить росія і московський патріархат — там закінчується свобода совісті», — інтерв'ю з Віктором Єленським у проєкті «Межі»
На місцевих каналах Суспільного Мовлення та ютуб-каналі Першого вийшов новий випуск програми «Межі». Співрозмовником ведучої проєкту Лариси Волошиної став керівник Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.
У чому унікальність Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, що таке «свобода совісті» та «громадянська релігія»? Про релігійний плюралізм і толерантність українців стосовно різних національностей, які живуть в Україні століттями та зберігають свою культуру й українську ідентичність, — дивіться у випуску.
Читайте також: Відбудова України після війни — обговорення у прямому ефірі Суспільного
«Із початком війни ми бачимо дедалі більший інтерес і прихильність усіх народів до українських звичаїв та обрядів, українських символів, але разом з тим і для румунів, і для угорців, і для ромів, для всіх є якісь сполучні символи та цінності, які їх поєднують у політичну націю. Наприклад, така емблематична подія, коли 24 серпня відбувається молебень у Софії Київській, і люди абсолютно різних релігійних традицій, етнічного походження, наприклад вірмени, кримські татари, разом виголошують молитви за благоденство, за свободу, незалежність, за перемогу України. Це те, що соціологи називають громадянською релігією», — окреслює це поняття Віктор Єленський.
Співрозмовник переконаний, що питання про права національних спільнот є ключовим викликом для етнополітики всієї Європи та світу.
«На початку 2010-х західні лідери майже в унісон заявили про те, що політика мультикультуралізму провалилася. Прийшла політика культурного захисту. Що це означає? Що все ж таки є набір цінностей, яким дорожить та чи інша нація і вона хотіла б, щоб люди, які приїжджають або живуть на її території, їх дотримувалися, незалежно від їхнього етнічного походження. І, до речі, до цих спільних цінностей все-таки належить така важлива етнориса, як мова. Вперше в Західній Європі питання ідентичності намагаються відлити в юридичні, правові форми», — каже Віктор Єленський.
Читайте також: «У цій війні Україна перемогла малоросію», — інтерв'ю з Робертом Чижевським у проєкті «Межі»
Як росія паразитує на міжнародному праві та вчиняє анексії під гаслом «права народів на самовизначення»? Віктор Єленський навів приклад.
«У Криму кримські татари складали більшість, а на території нинішнього Донбасу і навіть Таганрозького повіту більшість складали українці. І якби Ленін не пішов, як вони цинічно кажуть, “на концесію з націоналами”, вони (радянська вдала — ред.) не витримали б своє це утворення, тримати народи разом, тому вони вимушені були піти на це, — пояснює Віктор Єленський. — Тепер путін це критикує: він хотів би, щоб була знову російська імперія. Оце його розуміння права нації на самовизначення. Куди приходить росія і московський патріархат — там закінчується свобода совісті та вільне волевиявлення людей».
Віктор Єленський зазначив, що в Україні є народи, які живуть тут століттями, вважають себе українцями, але й при цьому можуть тримати зв’язок зі своєю батьківщиною.
«Наприкінці 80-х років один сіоніст, який відсидів у таборах, вийшов і сказав, що “я українець єврейського походження”. Це було тоді дивовижно, ніхто не міг уявити, як це може бути, а зараз ми уявляємо. Проблема полягає в тому, щоб забезпечити розвиток різних культур та народів в Україні, але щоб це не шкодило консолідації української політичної нації, в якій є сильний етнічний елемент», — каже Віктор Єленський.
Проєкт «Межі» про силу та єдність українського народу. Герої програми — українці, різні за національним походженням, культурою та місцем проживання — доводять на власному прикладі, що лише прийняття різності може забезпечити перемогу України над росією. Це лідери думок, журналісти, історики, дослідники, активісти, правозахисники та культурні дієвці. Щоп'ятниці скорочену версію «Межі» можна подивитися о 20:45 у всеукраїнському проєкті «Суспільне. Спротив». Онлайн переглядайте інтерв’ю проєкту — на ютуб-каналі Першого. Щонеділі о 16:30 на місцевих каналах Суспільного. Онлайн-трансляція — на сайтах філій.
Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.
Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.