Січень 13, 2023
«Кохання з другого погляду» — новий погляд на класику в радіоблозі Мирослава Лаюка на Радіо Культура
У понеділок, 16 січня, на Радіо Культура стартує новий проєкт — радіоблог Мирослава Лаюка «Кохання з другого погляду». Відомий письменник, доктор філософії та викладач кафедри літературознавства Києво-Могилянської академії говоритиме зі слухачами про перечитані в дорослому віці класичні літературні твори.
В ефірі Радіо Культура проєкт звучатиме по буднях о 12:30 та 18:45. Після виходу в ефір усі серії з’являтимуться на сайті Радіо Культура в архіві програми. Також радіоблог буде доступний на подкастових платформах Суспільного.
«Наші стосунки з класичною літературою складаються переважно так: “кохання з першого погляду” не відбувається. По-перше, для розуміння цих основоположних для культури текстів потрібен певний інтелектуальний досвід, який неможливий у 8-му класі, коли я вивчав “Фауста”. По-друге, сама специфіка шкільного викладання літератури доволі безапеляційна та догматизована, не сприяє щирій зацікавленості у цих текстах. Ідея цього проєкту — спробувати дати цим творам ще один шанс стати нашими улюбленими. Прочитати їх ще раз, з висоти набутого досвіду, забувши про обтяжувачі, які не давали нам це зробити раніше. Звичайно, кожне нове перечитування класики відрізняється від попереднього. І, звісно, не факт, що всі вони нам сподобаються. Але з деякими з них дійсно може відбутися кохання», — розповідає про проєкт його автор Мирослав Лаюк.
Читайте також: «Музиканти і війна» — новий проєкт на Радіо Культура
У радіоблозі йтиметься про «Іліаду» Гомера, «Божественну комедію» Данте, «Гаргантюа та Пантаґрюеля» Рабле, «Дон Кіхота» Сервантеса, «Пані Боварі» Флобера, «Сто років самотності» Маркеса, «Над прірвою в житі» Селінджера та інші відомі всім класичні тексти. До речі, в проєкті немає жодної книжки російського автора, хоча записаний він був ще наприкінці 2021 року.
«Звичайно, хотілося досягти певної об’єктивності у цьому списку, тобто обрати безумовну класику. І якщо до середини XX з цим все більш-менш зрозуміло, то обрати кілька книжок за останні 70-80 років значно складніше. Тому, звісно, цей перелік буде частково суб’єктивним. З найближчих до нас я, наприклад, обрав польську поетку Віславу Шимборську, американську письменницю Тоні Моррісон, автора “Англійського пацієнта” Майкла Ондатже та Мілана Кундеру. Це тексти, які в момент відбору мені видавалися найвизначнішими. Хоч це й експеримент над самим собою, мені було важливо показати слухачам не лише літературу західного світу, а й різноманіття, велич і тонкість основних текстів», — каже Мирослав Лаюк.
Слухачі дізнаються (або згадають) про місце цих творів у контексті світової літератури, про те, як вони сприймалися в ті часи, коли були написані, і як сприймаються тепер, почують уривки з цих творів, а також разом з автором радіоблогу поміркують про те, до яких рефлексій ці давно відомі й уже майже забуті книжки можуть спонукати нас сьогодні.
«Найцікавіше, що в цьому проєкті немає жодного тексту, який не озивається сьогодні в контексті російсько-української війни. Фактично кожен із них додає нам можливостей для подальшої рефлексії щодо того, що відбувається з нами тут і тепер. Це і Віслава Шимборська з її міркуваннями про те, як залишатися критичною і мислячою людиною і в утилітарному світі, і Мілан Кундера, який говорить про російську окупацію Чехословаччини в 1968 році, і Майкл Ондатже, дія роману якого відбувається за часів Італійської кампанії Другої світової війни. Кожен текст дозволяє працювати з тим, що є нашим сьогоднішнім досвідом. Це саме те, для чого нам всім читання особливо необхідне», — каже продюсерка проєкту Олена Гусейнова.
У першій серії Мирослав Лаюк говоритиме про «Іліаду» Гомера. Чим кардинально відрізняється її сприйняття в античні часи і сьогодні, чому фабула в цьому випадку не так важлива, чим прочитання цього античного тексту подібне до прослуховування симфонічного оркестру та перегляду боксерського поєдинку одночасно та через що відсутність детальних психологічних описів героїв тут не є недоліком — на всі ці цікаві запитання будуть ще цікавіші відповіді. А на додаток — міркування про Гомера і про античність загалом, про приголомшливі результати нещодавніх археологічних знахідок, про надзвичайну актуальність деяких античних образів для суспільного розвитку XX сторіччя і, звичайно, цитати з цього тексту, який за рівнем своєї значущості та впливу на західну культуру Мирослав Лаюк порівнює з Біблією.
Про все це — вже 16 січня о 12:30 та 18:45 в ефірі Радіо Культура.
Наступні серії «Кохання з другого погляду» — щодня по буднях у той самий час.
Також проєкт буде доступний на подкастових платформах Суспільного.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 14:00 та з 16:00 до 19:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store і на сайті suspilne.radio.