Новини компанії

Грудень 29, 2022

«Записи під вишнею» — прем’єра розслідування про викрадення Володимира Вакуленка на ютуб-каналі Суспільне Новини

У четвер, 29 грудня, вийшло розслідування журналістів Суспільного «Записи під вишнею» про дитячого письменника Володимира Вакуленка, якого викрали та вбили російські окупанти на Харківщині. Дивіться прем’єру документального проєкту на ютуб-каналі Суспільне Новини. 

Назва розслідування пов’язана зі щоденником, який Володимир вів в окупації та закопав у дворі під вишнею. Він попросив батька віддати записи «нашим, коли прийдуть». 

«Ми поставили собі за мету зробити розслідування про воєнні злочини окупантів на усіх територіях, куди ступала нога російського солдата. Київщина, Чернігівщина, тепер Харківщина. Історія Володимира Вакуленка — це історія українського патріота, для якого держава — це значно більше, ніж запис у паспорті про громадянство. Історія Володимира Вакуленка — це історія українця, котрого, як і кожного іншого українця, окупанти ненавидять уже за національність. Історія Володимира Вакуленка — це історія для підручників. Катерина Лихогляд доклала максимум зусиль, щоб не лише розслідувати обставини смерті письменника, а й розкрити його глибоку особистість», — додала про роботу над розслідуванням Інна Білецька, шеф-редакторка редакції розслідування Суспільного. 

Читайте також: Ягіднянська трагедія: журналісти Суспільного передали правоохоронцям нові факти злочинів російських окупантів

Володимир Вакуленко — дитячий письменник і батько хлопчика з інвалідністю. Він народився і мешкав із сином у селі Капитолівка, поблизу Ізюма. Невдовзі після того, як Харківщину окупували, чоловіка викрали. Наприкінці березня п’ятеро військових армії агресора забрали його з дому просто у тому, у чому він був, — старій кофтині, джинсах і самих тільки капцях. Більше рідні його не бачили. 

Один із записів Володимира звучить так: «До повномасштабної війни цінував кожен день і тішився тому, що прожив його мирно. Я бачив війну до цього всього і бачив її наслідки. Спочатку росія знищує житлові квартали разом з людьми, а потім прикидається доброю».

Після звільнення Ізюма і довколишніх сіл, журналісти Суспільного вирушили на пошуки Володимира. Їм вдалося знайти свідків і встановити моторошні подробиці зникнення письменника, а також розповісти у фільмі про передумови його викрадення через записи у щоденнику.

«Перебуваючи на деокупованій Харківщині, понівеченій російською армією, з кожним відрядженням усе гостріше поставало питання: як показати цю реальність окупації, щоби світ зрозумів її цілковиту потворність? Якомога правдивіше це вдалося зробити самому письменнику у своєму щоденнику, який Володимир Вакуленко закопав під вишнею. Це фільм про приниження і знищення українських громадян російським режимом, показаний через трагічну історію дитячого письменника», — розповіла Катерина Лихогляд, авторка фільму. 

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.