Новини компанії

Грудень 28, 2022

Командувач ВМС, провідниця, військовий хірург — добірка інтерв’ю для «Суспільне. Спротив» у грудні

Сьогодні кожен з нас — від командувача до актора кіно — тримає стрій, виборює право на життя і розвиток України. Регіональні команди Суспільного Мовлення для всеукраїнського проєкту «Суспільне. Спротив» готують інтерв’ю та історії, в яких показують багатогранність цієї боротьби та нагадують історичні контексти й віхи становлення вільної нації. Добірка таких інтерв’ю, що вийшли у телеефірі місцевих каналів та опубліковані на ютуб-каналах філій Суспільного у грудні 2022 року, — далі. 

Читайте також: «Суспільне. Спротив» на ютубі — де дивитись

Командувач Військово-Морських сил Збройних сил України Олексій Неїжпапа розповів Суспільне Одеса про російський десант у Коблево, західне озброєння, контроль над Чорним морем, жінок на флоті та протидію армії російської федерації. Інтерв’ю Суспільне Одеса записували на бойовому кораблі ВМС України.

«Ми розуміємо, що противник мав завдання захопити Миколаїв, увійти в Одеську область з півночі, і для розвитку успіху на суходолі у них була спланована висадка десанту або захоплення портів, так ми вважаємо. Звісно, противник не мав успіху на півдні. Завдяки зусиллям Сил оборони півдня вони були відкинуті майже на кордон Херсонської області. Плюс дії Військово-Морських сил на морі (мінні загородження, наявність ударної ракетної зброї берегового базування), змусили противника відмовитись від висадки морського десанту або захоплення портів», — розповів командувач Військово-Морських сил Збройних сил України Олексій Неїжпапа.

Солдат ЗСУ Сергій Герцун на війну пішов третього березня 2022 року. Каже, воює, аби його діти та рідні ніколи не жили як раби, під диктатурою росії.  Про звільнення Херсону та Чорнобаївки розповів в інтерв’ю Суспільне Вінниця. Каже, місцеві зустрічали ЗСУ переважно радісно, у Чорнобаївці намагались пригостити, а у Херсоні вдячно приймали допомогу їжею від воїнів.

«З пайка, який нам видається, ми зекономили щось — макарони, тушонку тощо. Коли зайшли в Херсон, ми ці продукти роздавали. У Чорнобаївці було “бодріше” (люди мали їжу — ред.), була якась городина, вони нас пригощали. А в Херсоні пригощали ми», — зазначає Сергій Герцун.

Понад дев’яносто відсотків Луганської області лишається окупованими російськими силами. Після осіннього контрнаступу офіційно звільнені — тринадцять сіл та селищ. Про прицільні ракетні атаки росіян по деокупованих населених пунктах, про людей, які попри все повертаються додому, про партизанський рух в окупації та про те, що вже зроблено для відновлення регіону і яка допомога знадобиться після перемоги — інтерв'ю очільника обласної військової адміністрації Сергія Гайдая

 

У внутрішніх кишенях носив гранати, на випадок полону, у лісі проводив по чотири доби, сидячи в засідці, корегував вогонь артилеристів на склади з російською технікою. Зараз він себе називає Олександр Рокитянський, це не справжнє ім'я. Під час активних бойових дій на Чернігівщині він став партизаном та вишуковував позиції росіян, щоб бути «вухами та очима» українських військових на окупованих тоді територіях. Розмову з захисником записала команда Суспільне Чернігів.

Читайте також: Суспільне оголосило переможців Радіодиктанту національної єдності

Житель Полтавщини Максим із початку повномасштабного вторгнення росії боронив Україну. Разом із побратимами зачищав Чорнобильську зону відчуження, потім тримав оборону поблизу Вуглегірської ТЕЦ. У боях на Донецькому напрямку втратив ногу. Зараз готується до перельоту у США, де отримає протез і завершить реабілітацію. Історію бійця з позивним «Доц» дивіться в спеціальному репортажі Суспільне Полтава.

Павло Ткаченко служить у Донецькому прикордонному загоні. Зараз він проходить реабілітацію після російського полону, куди потрапив з “Азовсталі”. Поранений Павло потребував серйозного лікування, але майже два місяці росіяни не надавали полоненому належної допомоги. Своїми думками про пережите він поділився з командою Суспільне Донбас.



50 днів на Азовсталі, 4 місяці у російському полоні — військовий хірург з Дніпра Євген Герасименко в інтерв'ю Суспільне Дніпро розповів чому полетів добровольцем у заблокований Маріуполь, як команда лікарів оперувала під російськими бомбардуваннями та що планує після полону. 

Позивний «Борисівна» закріпився за Тетяною Васильченко у волонтерському батальйоні «Госпітальєри». Торік вона пройшла парамедичні навчання. Відтак змінила свій бухгалтерський фах — почала рятувати поранених. Зараз перебуває на реабілітації у рідному Хмельницькому — після контузії, поранення і полону, в який потрапила з «Азовсталі». Як їй вдалось зберегти силу духу та що пам'ятає про вибух в Оленівці захисниця розповіла Суспільне Хмельницький.

Селище Миропілля, що на Сумщині, розташоване на кордоні з росією. За городами місцевих вже можна побачити російський Білогірський чоловічий монастир. У самих жителів Миропілля по той бік лишається чимало родичів. Однак, це не врятувало населений пункт від ворожих снарядів та гранат, які росіяни скинули з дронів на центр села у жовтні та внаслідок чого загинула цивільна жінка, матір трьох дітей. Як сьогодні живе Миропілля на кордоні, про що мріє та як готується до морозів дізнавалась команда Суспільне Суми.

Вісім місяців окупації. Щоденні обстріли, катування та пограбування. 10 листопада ЗСУ звільнили Снігурівку. У місті відновили мобільний зв'язок, подачу води, електроенергії тощо. Як живе Снігурівка після звільнення, чи можуть жителі повертатися до своїх домівок Суспільне Миколаїв розповів начальник Снігурівської військової адміністрації Іван Кухта

Із тимчасово окупованого Токмака нині окупант здійснює запуск ракет по Запорізькій області. Військовослужбовці ЗСУ дають відсіч окупанту, але попри це руйнування в місті незначні і всі будівлі можна буде відбудувати, розказав в інтерв'ю Суспільне Запоріжжя начальник Токмацької міської військової адміністрації Олександр Чуб. Чоловік каже, що нині в місті чекають на деокупацію.

У квітні 2022 року на Житомирщині почав діяти вибухотехнічний загін зведеної служби Нацполіції по розмінуванню деокупованих територій. Очолив його Володимир Підкуйко. З того часу вибухотехніки житомирської Нацполіції розчищали різні території України. Про специфіку роботи, характер замінувань, особливості мін та боєприпасів керівник відділу вибухотехнічної служби Нацполіції Житомирщини Володимир Підкуйко розповів в інтерв’ю Суспільному.

Рівненський центр національно-патріотичного виховання розробив програму з виживання в екстремальних умовах. Використовуючи власний туристичний досвід, так званий Outdoor, його представники організують тренінги для дітей шкільного віку й дорослих. Кілька практичних порад для того, щоб вижити в умовах без опалення, води і газопостачання в етері «Суспільне. Спротив» дав один із розробників програми, заступник директора Центру національно-патріотичного виховання Олександр Денисюк

Журналістка Суспільне Черкаси Марія Гаврилян зустрілась із завідувачем операційного відділення Черкаського обласного кардіологічного центру Олегом Журбою. Він розповів, як працюють кардіохірурги під час ракетних атак росії, в умовах відсутності електрики та води, і що треба зробити, аби зменшити статистику серцево-судинних захворювань в Україні. Адже наразі кожна четверта людина працездатного віку має такі хвороби.

«Лист очікування, коли ми його набираємо, збільшується. Потім, коли ми робимо скріни і обдзвонюємо пацієнтів — зменшується. І я чітко знаю, що трансплантацію серця можна було зробити більшій кількості людей, і вона не є технічно дуже складною, — каже Олег Журба. — Але організація цього всього, ведення після операції — важче, ніж сама операція. Коли я бачу, що пацієнти в листі очікування помирають, я розумію, що ми обмеженні через організацію процесу».

Свою історію мужності та незламності закохані Сергій Копищик та Світлана Калецька розповіли журналістам Суспільне Луцьк.

Світлані та Сергію — 24 роки, пара познайомилася на святкуванні Нового 2022 року. Світлана працює фельдшером швидкої, а Сергій до початку війни був автомеханіком. 24 лютого чоловіка мобілізували, тож спілкування продовжилось у телефонному режимі. У липні Сергій отримав поранення легень, ока та кишківника, довелося ампутувати обидві ноги. Перші побачення пари відбулися в госпіталі, а згодом Сергій наважився освідчитись Світлані. Нині пара готується до одруження.

Майже місяць провела в евакуаційному рейсі, не сходячи з потяга, провідниця Надія Шевкопляс. Людей у вагони брали понад норму, близько 200 осіб в один вагон. Для Надії цей досвід, пережиті дні евакуації, наляканий натовп, згуртованість людей, допомога волонтерів — закарбувалися в пам'яті назавжди, якби й хотілося забути якісь моменти — вже не зможе. Але думки покинути роботу не було ніколи, якби страшно чи важко не довелося, розповіла провідниця в інтерв'ю Суспільне Запоріжжя.

Харківські дорожники при відновленні підірваних мостів закладають у проєкт «вразливе місце» — можливість блискавичної та ефективної руйнації у випадку безпекової загрози. Загалом у регіоні знищено 30 мостів. Частина, кажуть дорожники, була підірвана «ніжно» — українськими збройниками, щоб зупинити навалу, але так, щоб потім швидко їх відновити. Частина знищена руками та методами окупантів. Як працювали дорожники під час боїв за Харків і як Сили оборони позичали екскаватори — інтерв’ю Суспільному керівника регіональної служби автодоріг Андрія Алексєєва

Як «Щедрик» став візитівкою Різдва та за що вбили його автора Миколу Леонтовича — дивіться в інтерв’ю Суспільне Вінниця з дослідником життя й творчості Миколи Леонтовича Анатолієм Завальнюком та директоркою музею М. Д. Леонтовича у с. Марківка Ольгою Прокопенко

Сотий рік історії Миколаївського академічного художнього драматичного театру (МАХДТ) став для його колективу часом боротьби з російськими агресорами. Як це відбувається розповідає Суспільне Миколаїв.

В українському прокаті стартувала українсько-італійська комедія «Коза Ностра. Мама їде». Головну роль у ній зіграла заслужена артистка України Ірма Вітовська. Акторка розповіла Суспільне Івано-Франківськ про український кінематограф під час війни, про фільм, кіно як терапію та волонтерську діяльність.

Читайте також: Прем’єра другого сезону «Культові українці: Незалежні люди» на Суспільне Культура

Всеукраїнський проєкт «Суспільне. Спротив» виходить в ефір у будні з 7:00 до 11:00, з 12:00 до 16:00 та з 17:00 до 21:00 одночасно на телеканалі Суспільне Новини та місцевих телеканалах Суспільного. 

Добірки-дайджести найцікавіших інтерв’ю та матеріалів інформаційного проєкту «Суспільне. Спротив» — щосуботи (з повтором у неділю) з 7:00 до 10:00, з 12:00 до 15:00, з 17:00 до 20:00 на Суспільне Новини та усіх місцевих телеканалах Суспільного.

Всі інтерв'ю місцевих команд за грудень можна дивитись на сайтах та ютуб-каналах філій

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал—платформах.