Грудень 03, 2022
«Тижні Сковороди на Суспільному» до 300-річчя філософа
У суботу, 3 грудня, Україна відзначатиме 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди — геніального українського мислителя і письменника, одного з найбільших філософів Східної Європи доби бароко.
«Тижні Григорія Сковороди» — серія програм, фільмів, спеціальних проєктів на всіх платформах Суспільного Мовлення, які покликані глибше познайомити аудиторію з особистістю філософа та його внеском у розвиток української та загальноєвропейської філософської думки.
Телеканал Суспільне Культура
3 грудня о 22:00 до 300-річчя Григорія Сковороди вийде спеціальний випуск програми «Культурний інстинкт», в якому Ліза Цареградська вестиме розмову з філософом і письменником Тарасом Лютим.
О 13:20 — про історичне значення, музичний талант, спосіб життя і навіть харчування Григорія Сковороди розкажуть у передачі «Культові українці: позначені гривнею. Григорій Сковорода».
О 13:55 — показ художнього фільму «Григорій Сковорода», знятого кіностудією ім. Олександра Довженка у 1958 р. Режисером фільму є Іван Кавалерідзе.
О 21:05 музичний гурт «Хорея Козацька» виконає у тематичному концерті пісні зі збірки «Сад божественних пісень».
Також впродовж тижня на телеканалі Суспільне Культура виходили випуски програми «Культура на часі», присвячені життю і творчості Григорія Савича. Уривки з програми «Культура на часі» дивіться на ютуб-каналі Суспільне Культура.
Читайте також: Суспільне — головний інформаційний партнер національного мистецького проєкту «Світ Сковороди»
Документальний фільм «У пошуках Сковороди»
10 грудня о 18:00 в межах мистецького проєкту «Світ Сковороди» у Києві в «Українському домі» відбудеться презентація документального фільму «У пошуках Сковороди». 18 грудня о 20:00 прем’єра фільму відбудеться на телеканалі Суспільне Культура.
Фільм створений на замовлення Суспільне Культура. Режисером фільму став Максим Сметана, автором сценарію — Сергій Лисенко, а музику створив композитор Антон Байбаков. Продюсери — Віталій Шереметьєв, Ольга Бесхмельниціна, Юлія Козінська та Олександр Прокопенко.
Виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук'ян Галкін розповів, що фільм був виготовлений в умовах обстрілів і знеструмлень. У стрічці у доступній глядацькій формі викладено ключові тези світогляду Григорія Савича, які органічно поєднано з грізними випробуваннями сучасності.
Більше про тематичні проєкти Суспільне Культура тут.
Радіо Культура
Радіодокументальний фільм «Що є свобода? Діалог із Григорієм Сковородою»
На Радіо Культура до 300-річчя Григорія Сковороди буде презентовано радіодокументальний фільм «Що є свобода? Діалог із Григорієм Сковородою». Сценарій до нього написав письменник Мирослав Лаюк, оповідачкою у фільмі стала народна артистка Ада Роговцева, а голосом самого філософа — письменник Сергій Жадан.
«Двосерійна історія про Григорія Сковороду стане ключем до розуміння українського філософа та письменника. До розуміння, чому Сковородою рівною мірою захоплюються інтелектуали, традиціоналісти та хіпстери. До усвідомлення того, що загадки життя і творчості Сковороди можуть назавжди лишитися нерозгаданими. До прийняття того, що в Сковороді, як дзеркалі, відбиваємося ми самі, з нашими культурними кодами та історичними травмами», — розказала продюсерка проєкту Олена Гусейнова.
Послухати можна тут:
Радіодрама «Григорій Сковорода. Листи до Михайла Ковалинського»
Невдовзі на Радіо Культура також можна буде почути радіодраму «Григорій Сковорода. Листи до Михайла Ковалинського», створену на основі листів Григорія Сковороди своєму учню та другу, а також деяких окремих творів філософа. Озвучив радіодраму народний артист України Олексій Богданович.
«Мені як постановниці цієї радіодрами було цікаво, щоб слухачі могли глибше зрозуміти думки людини, яка сенсом людського існування вважала самопізнання. Листи, написані філософом, багато що можуть розповісти про світогляд, характер, умови життя і творчості Сковороди. Метафорично ми намагалися впіймати Сковороду», — розказала постановниця радіодрами Наталя Коломієць.
Послухати можна тут.
Байки та спеціальні інтерв’ю
Окрім того, в ефірі Радіо Культура упродовж кількох тижнів можна буде почути байки Григорія Сковороди у виконанні Дмитра Франька та спеціальні випуски програми «Час інтерв’ю»: розмови про Григорія Сковороду із письменником Сергієм Жаданом; про його філософію — з філософом Тарасом Лютим; про образ філософа — з мистецтвознавицею Діаною Клочко.
Українське Радіо
До 300-річчя Григорія Сковороди Українське Радіо підготувало проєкт «У істини проста мова». У двох частинах автори розкажуть, чому великий філософ так і не закінчив навчання, а також чому, маючи можливість знайти собі хорошу посаду й забезпечити гідне існування, свідомо відмовлявся від цього? Як так сталося, що написавши багато творів, за життя не видав жодного? Був людиною набожною, але, водночас, мав суперечності з офіційною церквою.
У проєкті беруть участь: доктор філософських наук, письменник Тарас Лютий; співробітник Інституту філософії Національної академії наук України імені Григорія Сковороди Євген Бистрицький; дослідник Слобожанщини, краєзнавець, співавтор книжки «Дорогами Сковороди» Андрій Парамонов; архієпископ-емерит, професор Харківського національного університету імені Каразіна, доктор філологічних наук Ігор Ісіченко; доцентки Університету Григорія Сковороди у Переяславі Наталя Юхименко та Лариса Харченко; професор Університету Григорія Сковороди у Переяславі Микола Корпанюк. Авторка проєкту — Олена Зелінченко.
Також в ефірі Українського Радіо можна буде почути спеціальне інтерв’ю з заступником Голови Державного Агентства з питань мистецтва і мистецької освіти Михайлом Шведом, підготовлене ведучою Галиною Бабій. Говоритимуть про те, як війна в Україні вплинула на відзначення 300-літнього ювілею Григорія Сковороди і які ідеї щодо промоції інтелектуальної спадщини мислителя були реалізовані, а які довелося відтермінувати.
Окрім того, Українське Радіо створило цикл невеликих програм, в яких руйнуються певні міфи та стереотипи про життя Григорія Сковороди.
Діджитал
На сайті Суспільне Новини було створено лендинг «300 років зо дня народження. Світ Сковороди», де зібрані фільми, подкасти, прямі трансляції, спецпроєкти, інтерв'ю та статті усіх платформ Суспільного Мовлення. Користувачі знайдуть там посилання на мультимедіа, створенні до відзначення річниці народження Григорія Сковороди.
Сайт Суспільне Культура підготував спеціальний проєкт «Що сказав би Сковорода про сучасний світ, соло-мандрівки та полювання росіян на нього? Інтерв'ю з філософом». Мандрівний філософ розкрив у ньому справжній сенс своєї найвідомішої фрази про світ, який ловив його та не спіймав, а ще поділився своїми думками про справжніх друзів та свиней, яких треба відігнати, про самотність, про призначення, про гроші та про те, чому потрібно вчитися протягом усього життя.
Більше публікацій про Григорія Сковороду читайте тут.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.