Новини компанії

Грудень 01, 2022

Суспільне — головний інформаційний партнер національного мистецького проєкту «Світ Сковороди»

У суботу, 3 грудня, в «Українському домі» стартує національний мистецький проєкт «Світ Сковороди», приурочений до 300-річчя з дня народження видатного українського філософа та письменника. Суспільне Мовлення виступило головним інформаційним партнером проєкту.

Ютуб-канал Суспільне Культура транслюватиме наживо відкриття виставки, яке відбудеться під музичний супровід Ансамблю класичної музики імені Бориса Лятошинського та старосвітської бандури, на якій виконуватиметься мікс реконструйованої музики XVIII століття та сучасних професійних аранжувань. У подальшому барокову музику чутимуть відвідувачі протягом усього часу роботи виставки.

На локації проєкту працюватиме виїзна студія Радіо Культура. Слухачі почують ведучих Олену Гусейнову та Захара Давиденка, котрі запросять до розмови не тільки авторитетних дослідників Григорія Сковороди, але й відомих українців та українок, які лише відкривають для себе постать філософа.

Відвідувачі виставки матимуть змогу почути спецпроєкти Радіо Культура, підготовлені спеціально до 300-річчя Сковороди: класичні байки філософа в еталонному акторському виконанні та радіодраму «Григорій Сковорода. Листи до Михайла Ковалинського», створену на основі листів філософа до його учня, а також радіодокументальний серіал за сценарієм письменника Мирослава Лаюка «Що є свобода? Діалог із Григорієм Сковородою», голосами якого стали Сергій Жадан та Ада Роговцева.

«Радіо Культура підготувало до 300-річчя Сковороди декілька дійсно унікальних проєктів, які розкривають його і як особистість, і як творця. Ми і підсвітимо маловідомі сторінки його життя, і розвінчаємо певні міфи, і навіть запропонуємо можливість почути фрагменти його текстів в оригіналі — в прочитанні Сергія Жадана. Звісно, ми не очікуємо, що українці кинуться читати чи перечитувати твори Сковороди, але впевнена, що нам вдасться допомогти слухачам і слухачкам краще зрозуміти цю українську традицію — традицію свободи», — розповіла виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.

10 грудня о 18:00 в межах проєкту відбудеться презентація документального фільму «У пошуках Сковороди», створеного на замовлення Суспільне Культура. Режисером фільму став Максим Сметана, автором сценарію — Сергій Лисенко, а музику створив композитор Антон Байбаков. Продюсери — Віталій Шереметьєв, Ольга Бесхмельниціна, Юлія Козінська та Олександр Прокопенко.

«Історія створення цього фільму сама по собі гідна окремої стрічки, яку можна коротко охарактеризувати головним українським словом року — «незламність». Виготовлений в умовах обстрілів і знеструмлень, «У пошуках Сковороди» у доступній глядацькій формі викладає ключові тези світогляду Григорія Савича, а також органічно поєднує їх з грізними випробуваннями сучасності. Російські окупанти невипадково обирають мішенями сакральні для української культури об’єкти, у тому числі — і сковородинівські. Звісно ж, ці спроби нищення марні, адже Сковорода — у носіях його ідей, у тих, хто обирає свободу своєю життєвою філософією. Освідчуються Сковороді в цій картині Святослав Вакарчук та Олеся Островська-Люта, Юрій Макаров і Тарас Лютий — безліч яскравих спікерів та спікерок, чиї емоційні роздуми, певен, зроблять славетного українського філософа ближчим кожному і кожній, хто перегляне цей фільм. Вдячний за титанічну роботу команді «DGTL RLGN», які створили стрічку на замовлення Суспільне Культура. У їхній натхненній роботі відчувається: ми натрапили на тих, для кого кіно є тією самою «сродною працею», — зазначив виконавчий продюсер Суспільне Культура Лук'ян Галкін

Мистецький проєкт «Світ Сковороди» створений за ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики України та Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти. Айдентику проєкту та концепцію експозиції розробила комунікаційна агенція Postmen у партнерстві з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем. До створення «Світу Сковороди» долучили близько десятка експертів: філософів, істориків, літературознавців та культурологів.

Як розповів керівник та засновник комунікаційної агенції Postmen Ярослав Ведмідь, експозиційне рішення виставки дозволить мандрувати стежками «Світу Сковороди», пізнаючи його ідеї, Україну та світ XVIII століття. 

«Унікальна експозиція створена у непростий час. “Світ Сковороди” — це перша виставка, якій не страшний блекаут. Концепція експозиції передбачає використання ліхтариків та свічок, які підсилять загальний задум мистецького проєкту: світло ідей Сковороди прорізатиме темряву не лише метафорично, але й буквально», — каже Ярослав Ведмідь.

Відвідувачі зможуть прогулятися пам’ятними місцями самого письменника, поглянути на село Сковородинівку до влучання російських ракет і після, а також побачити вцілілу статую Сковороди зі зруйнованого національного музею в Сковородинівці — символ незламності та непохитності українського національного духу.

На виставці будуть представлені цінні артефакти того часу: рукописи, автографи, першодруки, списки, графіка та малюнки самого Григорія Савича, ексклюзивно надані Інститутом літератури. Простір також буде наповнений ключовими символами з творчості Сковороди і його портретами — від єдиного прижиттєвого до сьогоднішніх.

Виставку можна буде відвідати 3 грудня за запрошеннями, а з 4 до 11 грудня вхід безкоштовний і відкритий для всіх.

Більш детальну інформацію про виставку можна отримати на офіційному інтерактивному сайті: https://skovoroda300.org/

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.