Жовтень 06, 2022
За́мок як гуманітарний штаб — історія подружжя українських угорців у «Відтінках України. Війна»
Нова історія від команди проєкту Суспільного Мовлення «Відтінки України. Війна» про подружжя художників, господарів замку «Сент-Міклош», українських угорців Тетяну та Йозефа Бартошів. Над проєктом працює Координаційний центр мовлення національних меншин Суспільного спільно з командами в Ужгороді, Чернівцях та Одесі.
Понад 20 років Тетяна та Йозеф Бартош відновлювали напівзруйновану будівлю, продаючи власні картини та залучаючи інвесторів. Завдяки цьому їхній старовинний замок став культурним центром, який приймав відвідувачів зі всієї України.
Читайте також: Суспільне Мовлення оголосило дату Радіодиктанту національної єдності 2022
Все змінилося 24 лютого — після повномасштабного вторгнення у замку «Сент-Міклош» отримали прихисток переселенці, а частина приміщень перетворилася на гуманітарний штаб.
«85% відвідувачів замку зараз — це жінки з тих областей, де дуже несолодко. Всіх переселенців, які приходили до нас, ми приймали, з усіма працювали. Були раді і батьки, і діти. Такою була наша допомога, що ми могли їх розважити, щоб вони відволіклися і забули про пережиті жахіття війни», — розповідає герой проєкту Йозеф Бартош.
«У нас немає жахіть, як на Сході держави. Тому ми повинні у два-три рази більше працювати. І це буде наша підтримка нашої армії і наших людей», — додає господарка замку Тетяна Бартош.
Читайте також: Повернення до життя. Добірка репортажів Суспільного зі звільненої Харківщини
Пам’ятка архітектури, Чинадіївська фортеця «Сент-Міклош» нині відіграє важливу соціальну роль: у частині його прилеглих приміщень облаштували гуманітарний штаб та волонтерський центр.
«Попереду — холодна зима. Багато людей, які не мають більше свого дому, іноді в чому стояли — в тому і йдуть. Одяг, ковдри будуть рятувати комусь життя. Цей хаб має працювати, продовжувати свою діяльність, тому що він є максимально актуальним. Звідси ми можемо забезпечити більшість території країни гуманітарною допомогою», — додала волонтерка Юлія Мархель.
Нагадаємо, у холі телецентру «Олівець» торік відкрили інтерактивну виставку, присвячену національним спільнотам та корінним народам. Експозиція є складовою загальнонаціонального медіапроєкту Суспільного мовника «Відтінки України» — циклу документальних сторітелінгових сюжетів про представників та представниць національних спільнот та корінних народів України.
Саме роботи учасників проєкту, створені спеціально для Суспільного, стали основою виставки. Подружжя Бартошів передало в експозицію яйце-шкрябанку з портретом Вольфганга Амадея Моцарта, яку Тетяна Бартош створила у 2018 році. Високу художню цінність її виробів-шкрябанок засвідчили митці зі всього світу на виставці в Марокко.
«Відтінки України. Війна» — цикл історій про те, як змінилось життя та погляди українців різного етнічного походження, героїв проєкту «Відтінки України» після 24 лютого. Як вони пережили окупацію. Як відбудовують зруйновані помешкання та музеї. Як допомагають, волонтерять та служать в ЗСУ. Серії документального проєкту можна дивитися на ютуб-каналі Першого. Також випуски “Відтінків” транслюють на телеканалах регіональної мережі Суспільного Мовлення, в національному марафоні «Єдині новини #UAразом» і на каналі Суспільне Культура.
Попередні відео проєкту — за посиланнями:
- «Все, що відбувається, переживу разом з країною» — історія Ольги Кулаксиз
- «Не було такого бажання, щоб поїхати назавжди» — історія Рени Сафарової
- «Незалежно від національності, ми всі українці» — історія Гії Мімінашвілі
- Ляльки-вуду з Путіна і волонтерство для ЗСУ — історія Марини Федчик
- «До 24 лютого шили біле, після — чорне і хакі» — історія Маріна Гуралюка
- Мрія про повернення у Крим — історія Рустема Скибіна
Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.
До найбільшого незалежного медіа в Україні входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.