Новини компанії

Грудень 22, 2021

На Суспільному відкрили експозицію про нацспільноти та корінні народи «Відтінки України»

21 грудня у телецентрі «Олівець» на вул. Іллєнка, 42 відбулося офіційне відкриття інтерактивної експозиції, присвяченої національним спільнотам та корінним народам — «Відтінки України». Мета експозиції — розповісти про багатонаціональність нашої країни, національні спільноти та корінні народи, для яких Україна є домом. Проєкт Суспільного сфокусований на збереженні культури нацспільнот і корінних народів України. Це дослідження факторів, що об’єднують, з акцентом на важливості сприйняття один одного. Виставка формує бачення, як кожен своєю роботою може вдосконалювати свою вулицю, місто і цілу країну.

Читайте також: Наше завдання — розповідати про зміни у нацспільнотах, — Анастасія Гудима на «Правозахисній НеКонференції»

Експозиція є складовою загальнонаціонального медіапроєкту Суспільного мовника «Відтінки України» — циклу документальних сторітелінгових сюжетів про представників та представниць національних спільнот та корінних народів України. Саме роботи учасників проєкту, які створювали спеціально для Суспільного, стали основою виставки. 

Експозиція, втілена за підтримки Українського культурного фонду, налічує 26  експонатів: кожен з історією однієї національної спільноти України. Керівниця Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного Анастасія Гудима подякувала усім, хто долучився до реалізації проєкту.

«Багато хто з присутніх на відкритті вже знає про наш задум і його втілення і може впізнати героїв та експонати, адже відправною точкою цієї інтерактивної експозиції став медіапроєкт “Відтінки України”, а саме його перший сезон. Герої проєкту знали про наші наміри створити експозицію, реагували з захватом, це ще більше підсилило нашу впевненість у потрібності її створення. Наші герої стали своєрідними амбасадорами своєї спільноти у нашому медіапроєкті та у цій експозиції, і сьогодні ми щиро раді, що ви приїхали до нас з різних куточків України, — підкреслила Анастасія Гудима. — Експозиція є своєрідним діалогом — ви можете в будь-який момент взаємодіяти з деякими експонатами, можете зафіксувати свою думку, свої враження щодо експозиції та експонатів. Розміщений інформаційний матеріал не є константним і ви можете додати факт, який, на вашу думку, доповнить і збагатить експозицію. Кожен експонат має свою історію і я вам рекомендую переглянути випуски проєкту “Відтінки України”, аби краще зрозуміти їхню цінність».

Читайте також: Переможці відбору «Створюй із Суспільним»: які проєкти втілять у 2022-му

Експозицію можуть відвідати безкоштовно всі охочі, дотримуючись правил карантину. Простір експозиції є хабом та кожен може безкоштовно проводити тут зустрічі та події, знайомлячись з історіями героїв проєкту та експонатів.

Голова Наглядової ради Суспільного мовлення Світлана Остапа відзначила, що реалізація проєкту стала ще одним кроком  Суспільного до змін на краще.

«Суспільному в січні виповниться п’ять років, і ви бачите, скільки всього за цей час уже зроблено. Хоч у перші роки нам було надзвичайно важко, зараз ми вже бачимо певні позитивні результати, досягнення — і це надихає. 

У Суспільного є своя місія і стратегія. У стратегії прописані наші цілі, одна з яких — стати майданчиком для дискусій, для того, щоб суспільство саме могло проговорювати і виробляти ті пріоритети, які вони вважають за потрібне. Я думаю, що це саме такий майданчик створили тут для представників національних спільнот. 

Суспільне — це двадцять чотири регіональних теле- і радіоканалів, це діджитал і це отакі спільноти, як зараз тут зібралася, — це теж Суспільне. Ми не працюємо на якогось одного олігарха чи партію. Ми працюємо для українського суспільства, а воно має багато відтінків. В Україні зараз війна і нас постійно намагаються посварити, але ми саме такими подіями показуємо, що ми єдиний народ, народ України, і ми відстоюємо свою землю від нападів ворога», — зазначила Світлана Остапа.

Голова правління Суспільного Микола Чернотицький наголосив, що відкриття експозиції — підтвердження незмінного курсу України, орієнтованого на європейські цінності.

«Я неймовірно щасливий від сьогоднішньої події. Мені дуже подобається мотто Європейського Союзу: “United in diversity”. Для Суспільного це дуже яскраво описує, як би я хотів співпрацювати з національними спільнотами: коли ми показуємо, якою різноманітною є країна, як нас багато і як ми можемо об’єднуватися. Я щасливий від того і фантастично пишаюся Анастасією Гудимою та всіма, хто спільними зусиллями створив цей чудовий простір. Дякую вам усім», — сказав Микола Чернотицький.

Анастасія Гудима підкреслила, що до створення експозиції долучився Український культурний фонд. У січні 2021 року команда подала відповідну заявку, в березні дізналися, що проєкт став одним із переможців конкурсного відбору, — тоді й розпочався етап безпосередньої реалізації задуму.

Менеджер з управління проєктами Українського культурного фонду Роман Гондз зазначив важливість відкриття експозиції як демонстрації вже готового продукту — після етапів звітів, цифр і документації, які передували цій події.

«Для Українського культурного фонду це насамперед візуалізація  роботи, намагання в певному сенсі осучаснити сприйняття традицій і культури. Якщо щороку ми з колегами й нашими заявниками можемо згадати, що ось такий проєкт був і він “відгримів” і ми його пам’ятаємо досі — як на мене, це є найкращий показник того, що цей проєкт варто було втілювати і варто було підтримувати на етапі експертного оцінювання. Мені здається, що ідея, суть і сам колорит проєкту дасть реальні плоди для української культури», — говорить Роман Гондз.

Проєктна менеджерка виставкової компанії «Amuseum» Людмила Мельник подякувала Суспільному за можливість долучитися до реалізації проєкту, займатися яким було цікаво як на стадії втілення, так і зараз, коли вже можна бачити зроблене.

«Як тільки оголосили мистецький конкурс, ми одразу взялися до справи з усією серйозністю і поставили дуже високу планку, адже це — Суспільний мовник. Все, що задумали, ми втілили на сто відсотків — все в колаборації із Суспільним. Тепер ти приходиш на цю виставку і бачиш: вона сучасна, вона крута, сюди хочеться приходити, хочеться про неї розповідати іншим людям, — зазначає Людмила Мельник. — Коли оголосили конкурс, ми почали передивлятися всі сюжети Суспільного. І кожен сюжет брав мене за душу. Тому хотілося максимально розкрити історію національних спільнот, героїв, їхню творчість. Водночас хотілося зробити цей простір креативим, інтерактивним, щоб він зацікавив усіх, навіть тих людей, які дуже далекі від питань національних спільнот. Хотілося, щоб вони прийшли, задумалися й подякували. Подякували насамперед Суспільному, що вони порушують такі складні теми й намагаються вкласти туди не лише розум, а й душу. Дякуємо за можливість втілити цей проєкт, який став для нас топовим».

Право традиційного перерізання стрічки надали головній адміністраторці внутрішньої та проєктної взаємодії Анні Фурсенко, яка буде гідом екскурсії про національні спільноти та корінні народи України.

«З 2019 року у складі Суспільного функціонує Координаційний центр мовлення національних меншин, головним завданням якого є збалансоване забезпечення інформаційних прав національних спільнот та корінних народів. Проєкт “Відтінки України” розкриває мультикультурність нашої країни й таланти людей з різних куточків України. Вони живуть поряд з нами, говорять українською мовою та мовою своєї спільноти, зберігають традиції своїх родин та поважають тутешні звичаї. Ці люди — наші друзі, сусіди, вчителі чи далекі незнайомці, й усі вони — частинка України.

Журналісти Суспільного зібрали короткометражні відеоісторії про талановитих представників національних спільнот України. І сьогодні я маю таку радісну нагоду та честь запросити вас до відкриття цієї експозиції», — підкреслила Анна Фурсенко.

Нагадаємо, Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, єдине медіа в державі, яке постійно створює проєкти мовами національних спільнот — для них самих, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.

Центр співпрацює з редакціями Суспільного, що виготовляють проєкти мовами нацспільнот в Ужгороді, Чернівцях та Одесі: координує та консультує їх. UA: ЗАКАРПАТТЯ створює телепрограми угорською, словацькою, ромською, русинською, німецькою та румунською. UA: ОДЕСА — гагаузькою, молдавською та болгарською. Команда UA: БУКОВИНА виготовляє проєкти румунською.

Більше фото дивіться на фейсбук-сторінці Суспільного.

Фото — Володимир Шевчук