Вересень 21, 2022
Суспільне Культура покаже документальний проєкт про мозаїку Маріуполя
У неділю, 25 вересня, о 13:30 на телеканалі Суспільне Культура вийде друга частина документального проєкту Надії Миколаєнко «Жевріння. Дерево життя» про українське монументальне мистецтво радянського періоду в Маріуполі.
«Зараз Маріуполь — відкрита рана. Але для мене він лишається живим, вітальним і в майбутньому обов’язково вільним. Уперше я була в Маріуполі під час зйомки фільму. Він мене здивував своєю живістю, розвинутою інфраструктурою, громадськими просторами й відкритими людьми», — каже режисерка Надія Миколаєнко.
Історію мозаїк Маріуполя переповідає дослідник монументального мистецтва і фотограф Станіслав Іванов: «Місто я почав фотографувати навіть раніше, ніж став професійним фотографом. І спонтанно я відзняв половину тих мозаїк, що потім увійшли до книги “Усі відтінки маріупольських мозаїк”».
Основну частину «Жевріння. Дерево життя» знімали в Маріуполі у грудні 2021 року, до повномасштабного вторгнення росії. Після — Станіславу разом з родиною довелося рятуватися.
Читайте також: «Мотивація для сьогодення»: історик Олександр Алфьоров рекомендує дивитися історичну документалістику на Суспільне Культура
У травні цього року авторка фільму зустрілася зі Стасом знову та записала ще одне інтерв'ю, що теж увійшло до стрічки.
«Такі фільми необхідні, щоби розуміти себе як Україну, українців. А також щоб цінувати й берегти той спадок, який зараз маємо», — ділиться Надія Миколаєнко.
Для ілюстрації подій після 24 лютого використали фрагменти з бази фотоагентства Getty Images й архівні фото героя.
Згодом проєкт планують дублювати англійською мовою, щоб поширити за кордоном.
Нагадаємо, що у січні вийшла перша частина документального циклу «Між комунізмом та модернізмом» під назвою «Жевріння. Бути формалістом». Режисерка фільму Надія Миколаєнко порушила складну для незалежної України тему: що робити зі спадщиною монументального мистецтва часів Радянського Союзу. Доля скульптур, мозаїк та інших культурних надбань 20 сторіччя розкривається через історії людей, безпосередньо дотичних до їх створення та збереження.
Нагадаємо, Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.
Фото — Станіслав Іванов, Світлана Коваль