Липень 06, 2022
Як Суспільне адаптується до операційних викликів під час війни — розповідає Родіон Кочубей в інтерв'ю
Родіон Кочубей, член правління Суспільного Мовлення, відповідальний за операційну діяльність, розповів, як компанія адаптується до операційних викликів під час повномасштабної війни росії проти України, про продаж прав на показ контенту мовника в декількох європейських країнах та підтримку партнерів від 24 лютого.
Як падіння доходів рекламного ринку України вплинуло на Суспільне та яким чином компанія планує закуповувати контент без фінансової підтримки з державного бюджету — читайте в інтерв’ю.
Читайте також: Миколу Чернотицького обрали членом Виконавчої ради ЄМС
24 лютого для українців стало переломним днем. Розкажіть, як він застав вас, і з якими операційними викликами ви зіткнулися в перший день?
— Зранку 24 лютого я був на своєму робочому місці на 16 поверсі в київському телецентрі «Олівець». Першочергово ми почали розв'язувати питання щодо вивозу документації й техніки з філій, що опинились під загрозою захоплення. Також, оскільки ми вже мали попередній план щодо продовження діяльності компанії зі Львова, оперативно розв’язали питання з фінансовим забезпеченням нашої львівської філії й визначили, що треба зробити там в очікуванні певної кількості людей, що прибудуть з Києва.
Першу ніч повномасштабної війни я разом із дружиною і дочкою провів уже в бомбосховищі на Іллєнка, а 25 лютого рано вранці ми вирушили першою колоною машин з документами й технікою до Львова. Роботу у Львові ми розпочали 26 лютого у другій половині дня, оскільки дістатися до міста змогли лише в суботу.
Яка ситуація з робочими викликами сьогодні? У чому вдалося стабілізуватися, а що ще потребує вирішення?
— До умов повномасштабної війни ми вже адаптувалися, і, фактично, повернулися до більш-менш стабільного робочого процесу, тільки в нових реаліях. Виклики перших днів, і навіть тижнів, повномасштабної війни суттєво відрізняються від поточних.
Спочатку ми мали забезпечити виробництво інформаційного марафону зі Львова, а це потребувало і термінового придбання різної техніки, і транспортування техніки з Києва, і поселення людей, і навіть їх харчування. Потім було створення резервного центру мовлення в Ужгороді, забезпечення мінімальним комплектом техніки та засобами захисту для польової журналістики в регіонах, запуски студій у бомбосховищах у декількох містах. А сьогодні ми вже плануємо запуск нових студій на Хрещатику і трансформацію системи регіонального мовлення під реалії повномасштабної війни.
Попри війну та спроби росії руйнувати все українське — від інфраструктури до культури, Суспільне все частіше почало з’являтися на міжнародних фестивалях та виставках контенту, представляючи фільми й серіали власного виробництва — це й NATPE у Будапешті, MIPTV у Каннах, LAVS у Лос-Анджелесі. Поділіться результатами та що, на ваш погляд, зараз найбільше зацікавлює міжнародну аудиторію в українському контенті? Що може запропонувати Суспільне?
— Цього року ми вже отримали кошти від продажу прав на показ у декількох європейських країнах документального серіалу «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» та фільму «Люди зони». Велику зацікавленість викликають також і наші поточні проєкти, як, наприклад, фільм-розслідування «Буча-22» шеф-редакторки редакції розслідувань Департаменту новин Суспільного Інни Білецької.
Які справи із закупівлею та створенням контенту, зважаючи на проблеми з фінансуванням через повномасштабну війну? Виробництво власного контенту зараз триває чи тимчасово призупинено?
— Зараз ми виробляємо більше власного контенту, ніж до повномасштабної війни: частина щоденного національного інформаційного марафону, який виходить на Першому; міжрегіональний марафон «Суспільне. Спротив», який виходить на всіх регіональних телеканалах Суспільного п’ять днів на тиждень. Така ж ситуація зі збільшенням виробництва власного контенту на всіх платформах Суспільного.
Звісно, ми не можемо зараз купувати контент за кошти фінансової підтримки з державного бюджету. Але вже маємо погоджені проєкти щодо придбання і створення неновинного контенту, які фінансово підтримують партнери й донори Суспільного. Сподіваюсь, загальна сума цієї підтримки буде більшою за наші минулорічні видатки на купівлю і створення контенту на аутсорсі, і глядачі вже цього року побачать суттєве оновлення наших ефірів.
Торік кошти, які компанія отримала поза держбюджетом, склали приблизно 5% від загальної суми. Який сьогодні відсоток? Чи вплинула на його корелювання повномасштабна війна?
— Наші доходи від реклами впали відповідно до падіння всього рекламного ринку країни. Те саме відбулося й з доходами від оренди майна. Цього року ми взагалі не можемо говорити про якийсь плановий показник.
Невідома сума, яку ми отримаємо цього року з державного бюджету: два секвестри вже були, скільки буде ще — невідомо. До того ж фінансування видатків за кошти державного бюджету відбувається відповідно до встановленої постановою Кабміну пріоритезації видатків у період воєнного стану. Також має бути достатньо коштів на єдиному казначейському рахунку країни. А щодо комерційних доходів — на них прямо впливає хід війни.
Минулого року ви говорили, що відбувся великий прорив із забезпеченням наших регіональних команд новою знімальною технікою та супутнім обладнанням. Скажіть, вона допомагає зараз в роботі нашим кореспондентам, які, наприклад, висвітлюють події під час повномасштабної війни та з «гарячих» точок України?
— Наші регіональні команди, особливо у гарячих точках, найбільше зараз потребують мобільної техніки для оперативної журналістики, і це не було пріоритетним завданням минулого року. Тож ми почали забезпечувати їх такою технікою тільки після початку повномасштабної війни за рахунок підтримки наших донорів.
Деяка техніка з минулорічних закупівель отримала нове призначення і її перемістили для створення альтернативного та резервного центрів мовлення. Також дуже важливо, що у 2022 рік ми зайшли з суттєвим оновленням і парку техніки, і парку автомобілів. Це дозволило нам швидко відреагувати на непередбачувані виклики з перших днів повномасштабної війни.
Чи відчули зміну у підтримці донорами та партнерами Суспільного після 24 лютого? Чи вона посилилася?
— Ми відчули велику і неоціненну підтримку наших донорів і партнерів від самого початку повномасштабної війни. Якби ми розраховували тільки на власні сили, нам вистачило б лише на декілька тижнів. Наша перша зустріч з донорами була вже у перші дні березня, коли ми показали перший реліз наших проблем і потреб, і відразу отримали погодження найтерміновіших видатків. Я навіть не уявляю, як би ми впорались без їхньої підтримки. Ми продовжуємо перебувати у постійному контакті з донорами, оновлюючи поточні проєкти й узгоджуючи нові.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.
Фото — Анастасія Мантач