Новини компанії

Травень 03, 2022

ЗМІ на війні: за час повномасштабного вторгнення в Україні загинуло 22 журналісти

Сьогодні, 3 травня, у світі відзначають Всесвітній день свободи преси, разом з тим в Україні триває 69 доба повномасштабної війни. Крім іншого, росіяни вбивають та беруть в полон журналістів. 22 загинули, 15 вважаються зниклими безвісти —  такі дані Інституту масової інформації станом на 29 квітня. Редакція Суспільне Новини згадує колег.

За два місяці повномасштабної війни росія скоїла 243 воєнних злочини проти журналістів та медіа в Україні. Серед них — вбивства, поранення, катування, переслідування, погрози, викрадення, полон, хакерські атаки на сайти українських медіа. Інститут масової інформації зафіксував дев’ять  випадків захоплення та викрадення журналістів росіянами. 15 працівників преси зникли безвісти, розповіла Суспільному виконавча директорка інституту Оксана Романюк: «Ми не знаємо чи вони живі, тільки можемо сподіватися. Це журналісти з Маріуполя, кілька колег з Київської області, які досі не виходять на зв'язок. Тому ця цифра, на жаль, може зрости».

Читайте також: «Аби в полоні дізналися, що це я сказав, — я б не повернувся»: черкащанин-автор фрази про «воєнний корабль»

Станом на 29 квітня росіяни вбили сім журналістів, під час виконання ними професійних обов'язків. З них чотири українських журналісти та три іноземних.

Оператор телеканалу «Kyiv LIVE» Євген Сакун загинув 1 березня у Шевченківському районі Києва під час ракетного обстрілу телевежі. Він став першим працівником медіа, який загинув через російські обстріли.

Американського військового репортера та документаліста видання «The New-York Times» Брента Рено росіяни розстріляли 13 березня на блокпосту в Ірпені. Він приїхав туди, щоб зняти евакуацію. Брент працював  в Україні над проєктом TIME Studios, присвяченим глобальній кризі біженців.

Ірландець П’єр Закжевський — оператор телеканалу «Fox News», який до України працював у зонах бойових дій в Іраку, Афганістані та Сирії, 14 березня потрапив під артилерійський обстріл російських військ в селі Горенка на Київщині. Разом з ним загинула українська журналістка Олександра Кувшинова, яка працювала консультанткою американського телеканалу «Fox News» в Україні.

Читайте також: «Готую себе до того, що війна може бути тривалою», — Денис Астаф’єв, Суспільне Запоріжжя

Журналістка російського видання «The Insider» Оксана Бауліна загинула 23 березня у подільському районі Києва під час ракетного обстрілу житлового будинку. Вона знімала руйнування будинку після влучання в нього ракети, як росіяни вдруге обстріляли цей район. До «The Insider» Бауліна працювала у фонді боротьби з корупцією російського політика Олексія Навального.

Максим Левін фоторепортер, воєнний кореспондент, зник 13 березня. 1 квітня його знайшли вбитим у селі Гута Межигірська на Київщині. Понад 10 років Левін працював у редакції «LB.ua», також співпрацював з агентствами «Reuters», «BBC», «TRT World», «Associated Press». Його фото публікували «Wall Street Journal», «TIME», «Breaking news Poland», «EU AGENDA», «World news», «The Moscow Time», «Кореспондент.net», «ELLE», «TV-24», «Radio Bulgaria», «Vatican news». Також фоторепортер створив фото і відеопроєкти для гуманітарних організацій таких як Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), UN, UNICEF, OSCE, UN Woman.

Фото — з фейсбук-сторінки Макса Левіна

3 квітня у Маріуполі загинув литовський режисер Мантас Кведаравічюс. Він потрапив під ракетний обстріл. У 2016 році Кведаравічюс зняв документальний фільм «Маріуполіс» про життя в на той час прифронтовому місті та війну на Донбасі. Світова прем'єра фільму відбулася на Берлінському міжнародному кінофестивалі.

Читайте також: Хочу відпрацювати ефір, коли Хрещатиком на параді перемоги пройдуть наші бійці — інтерв'ю із В’ячеславом Афутіним

Ще 15 працівників медіа загинули не під час роботи. Зокрема, 28 квітня від ракетного обстрілу житлового будинку у Києві загинула українська журналістка, продюсерка видання «Радіо Свобода» Віра Гирич. Її тіло знайшли 29 квітня під час розбирання завалів. Ракета влучила у її квартиру.

Фото — з фейсбук-сторінки Віри Гирич

2 березня у Василькові разом з побратимами з територіальної оборони загинув член Національної спілки журналістів, волонтер та ветеран АТО Сергій Пущенко.

У боях біля Попасної на Луганщині 23 березня загинув оператор 24 каналу Юрій Олійник. Він був бійцем 24 окремої механізованої бригади імені короля Данила.

18 березня, захищаючи Україну у волноваському районі Донецької області, загинув редактор запорізького сайту «misto.zp.ua» сержант Збройних сил України Олег Якунін.

6 березня у боях під Миколаєвом загинув військовий журналіст Віктор Дудар.

Письменник і журналіст Євген Баль помер після 3-денних катувань окупантів. До помешкання письменника в приморському Мелекіному під Маріуполем військові РФ прийшли 18 березня. Під час обшуку знайшли пам’ятні фото з українськими військовими, членський квиток НСПУ та інші «докази фашизму». Три дні над чоловіком жорстоко знущалися.

Євген Баль. Фото — НСЖУ

Відеоінженера чернігівського каналу «Дитинець» Романа Нежиборця російські військові вбили в селі Ягідне біля Чернігова. У селі Зеленівка на Херсонщині 26 лютого російські військові розстріляли журналіста інформаційного щотижневика «Навколо тебе» Ділєрбека Шакірова. 11 березня в Маріуполі через обстріл загинув оператор телеканалу «Сігма» Віктор Дєдов.

За даними Інституту масової інформації, з 24 лютого по 24 квітня, 106 медіа припинили роботу через вторгнення російської федерації. Інститут зафіксував 19 погроз журналістам зі сторони окупантів, 11 обстрілів телевеж, 5 захоплень та нападів на редакції медіа, 8 випадків вимкнення українського мовлення, 28 кіберзлочинів.