Листопад 09, 2021
Українці написали Радіодиктант національної єдності
Сьогодні, 9 листопада, в День української писемності та мови, українці писали Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Текст диктанту зі студії телеканалу UA: ПЕРШИЙ диктував його автор, культовий український письменник Юрій Андрухович.
Читайте також: Як підвищити грамотність усної мови — 7 кроків від ведучого прямих ефірів «Ранку на Суспільному» Віктора Дяченка
Дивитися відеотрансляцію наживо також можна було на facebook-сторінках та youtube-каналах Суспільного, телеканалу UA: ПЕРШИЙ та Українського радіо, а слухати радіотрансляцію — на Українському радіо та Радіо Культура.
Прямі включення відбулися з декількох локацій в Україні та за її межами, що були спеціально облаштовані для написання Радіодиктанту національної єдності: з читальної зали Одеської національної наукової бібліотеки, Наукової бібліотеки Чернівецького університету, а також із однієї з харківських кав'ярень. Ще одна локація була облаштована в Радіохабі Академії Суспільного мовлення на Хрещатику, 26.
Також пряме включення відбулося зі старовинного фінікійського міста Біблос, що біля Бейруту, де українську громаду Лівану спеціально для написання диктанту зібрав Надзвичайний та Повноважний посол України у Ліванській республіці Ігор Осташ. А координатор української громади в ОАЕ Євгеній Семенов вийшов в ефір Суспільного з Абу-Дабі, де він писав Радіодиктант разом з іншими представниками місцевої української громади.
У Києві ж головна локація для написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності традиційно була облаштована в читальній залі Національної бібліотеки імені Вернадського. Тут Диктант писали, зокрема, голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас, Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов, Надзвичайний та Повноважний Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен, ексміністр культури України, народний артист Євген Нищук, народна депутатка Євгенія Кравчук, письменник Макс Кідрук та багато інших відомих особистостей.
«Я вивчаю українську другий рік. Для мене це не лише професійна потреба, але і знак поваги до українців і України. Мова — це вікно до серця людей. В українців я бачу доброту, патріотизм і рішучість. І це мені дуже подобається. Щодо Диктанту: мені дуже сподобався текст, він надзвичайно поетичний. Я бачив цей парк у своїй уяві. Обов’язково візьму участь і у наступному Радіодиктанті національної єдності. До речі, я щодня слухаю Українське радіо, зокрема новини. Навіть знаю частоту — 105 FM у Києві», — сказав у ексклюзивному коментарі після написання Диктанту голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.
Анка Фельдгузен, пані Посол Німеччини, розповіла, що вивчила українську за дев’ять місяців. «Дуже красивий текст, я бачила цей парк перед собою, хоча було доволі складно, бо було багато нових для мене слів. Але в українській мові добре чутно всі літери, цим вона схоже на німецьку, тож я можу писати навіть незнайомі слова. Тепер чекаю на оприлюднення тексту, щоб перевірити свої помилки», — розказала пані Фельдгузен.
Долучилася до написання Радіодиктанту національної єдності і голова Наглядової ради АТ «НСТУ» Світлана Остапа. «Радіодиктант національної єдності як акція дуже важливий, оскільки це, по-перше, популяризація української мови, і не просто популяризація, а лагідне спонукання до її вивчення, а, по-друге, сама назва говорить про те, що ця акція має об’єднати якомога більше українців не тільки в Україні, а й за межами. Також дуже важливо, і що я бачу із попередніх років: всі шукають, де писати, коли, надсилають тексти на перевірку, самостійно перевіряють — активність людей свідчить про те, що це важлива подія для них», — сказала вона в коментарі після написання Диктанту.
Сам текст Диктанту учасники флешмобу оцінили як дуже цікавий та доволі складний.
«У Андруховича дуже цікава стилістика. В тексті були певні нюанси, особливо щодо пунктуації, коли можливе різне трактування. Тому, я думаю, що до четверга, коли буде опубліковано текст, всі філологи будуть дискутувати на цю тему. І я думаю, що це дуже позитивний момент. Це ще раз приверне увагу до української мови, до її правил. Чим більше обговорень, тим краще», — зауважив Артур Пройдаков, учитель української мови, переможець конкурсу Global Teacher Prize Ukraine-2021, який писав Диктант у Радіохабі.
«Після університету я більше не писав диктантів, хоча в мене педагогічна перекладацька освіта. Я відчув, з одного боку, напруження, особливо думки і правої кисті руки (сміється), а з іншого боку — цю почесність і приємність від спільного творення. А це набагато важливіше, ніж напруження. І зараз я справді в такому піднесеному, приємному стані знаходжуся, і теж побував у цьому парку, який нам змалював Юрій Андрухович. Я вірю в такі об'єднавчі речі, це важливо для суспільства», — поділився своїми враженнями український письменник Павло Матюша.
Своїми враженнями від Радіодиктанту Національної єдності та роботи над ним поділився і сам автор диктанту, письменник Юрій Андрухович. «Це була доволі тривала робота. Я навіть не знаю, яка це версія за рахунком, може двадцять п’ята чи тридцять п’ята. Першу я написав доволі швидко, а потім дуже довго редагував, шліфував та змінював. Окрім того, згодом мені ще довелося задовольнити деякі побажання організаторів щодо нарощування складності», — розказав він.
Також Андрухович розповів, що текст цьогорічного Радіодиктанту стане початком його нової книжки. «Перші 199 слів у мене вже є, тепер залишається написати решту», — сказав він під час прямої трансляції.
Запис диктанту вже доступний на фейсбук-сторінках Суспільного, телеканалу UA: Перший, Українського радіо та Радіо Культура, а також на YouTube-каналі Українського радіо та YouTube-каналі телеканалу UA: Перший. Тож усі, хто не зміг писати Радіодиктант наживо, можуть зробити це в зручний для себе час.
Текст диктанту, за яким можна перевірити правильність написання, оприлюднять на сайті Українського радіо 11 листопада об 11:00.
До цього моменту власноруч написані диктанти можна відправити на перевірку до Українського радіо. Роботи приймають онлайн та офлайн. Паперового листа потрібно надіслати за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада. Онлайн свою роботу можна надіслати на скриньку rd@ukr.radio у вкладенні в електронний лист, формат вкладення – jpg, tiff, png, bmp. Лист має надійти протягом астрономічної доби, тобто до 10:00 10 листопада.
Традиційно також приймаються роботи, написані шрифтом Брайля.
Усі надіслані роботи перевірить спеціальна фахова комісія. Роботи, написані без помилок, отримають подарунки від партнерів проєкту.
Нагадаємо, Радіодиктант Національної єдності вперше було проведено 2000 року командою Українського радіо, яке нині входить до Національної суспільної телерадіокомпанії України. Відтоді він проводиться щорічно, 9 листопада, у День української писемності та мови.
Українське радіо — найбільша FM-мережа й найпопулярніше розмовне радіо України із середньодобовим охопленням майже мільйон радіослухачів. Входить до структури Суспільного мовлення — найбільшої медіакомпанії країни, яка не залежить від олігархів та політиків, служить і підзвітний лише громадянському суспільству.
Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й канали Суспільного радіо (Українське радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media. Щомісяця Суспільне дивляться, слухають і читають понад 13 млн українців.
Фото — Анастасія Мантач, Володимир Шевчук