Новини компанії

Листопад 08, 2021

Як підвищити грамотність усної мови — 7 кроків від ведучого прямих ефірів «Ранку на Суспільному» Віктора Дяченка

Ведучий міжрегіонального шоу «Ранок на Суспільному» Віктор Дяченко за освітою — філолог. Цієї п’ятниці телеглядачі регіональних телеканалів Суспільного, де щобудня з 6:30 до 9:00 виходить проєкт, побачать перший випуск нової рубрики Віктора про українську мову. Рубрика будується на живих діалогах, щоб максимально продемонструвати, де в щоденному спілкуванні могли закрастися помилки. Ми розпитали Віктора Дяченка про те, як можна поліпшити якість усної української.

Читайте також: Радіодиктант національної єдності 2021: офіційні правила участі

«Якщо ви задумалися покращувати знання мови на рівні усного мовлення — це вже перемога. Адже якщо починати вдосконалення з копирсання у граматиці — легко втратити мотивацію. Починайте і поступово вдосконалюйте. Не відкрию своїми порадами новий світ, але пропоную чіткі кроки для тих, хто прагне говорити українською», — зазначив Віктор Дяченко

  • Читайте все

— Це можуть бути вірші, проза, рекламні оголошення і навіть маркування продуктів. Робіть це вголос, для себе. Я люблю йти вулицею і читати рекламні оголошення. Так треную артикуляцію і збагачуюся чудернацькими слівцями. 

Читайте також: «Українською — вільно» — спецпроєкт команди Суспільного в регіонах до 9 листопада

  • Не бійтеся говорити повільно і з помилками

— Перші 2-3 тижні постійного говоріння українською можуть видаватися надскладними. Фантастика, якщо вас підтримає ваше оточення. Для цього напишіть допис у соцмережах, попередьте найближче оточення про свій перехід на українську. Попросіть, щоб не соромилися підказувати потрібні слова, коли помітять, що вам важко «виродити» фразу українською. 

  • Шукайте відповіді

— Не змогли дібрати потрібного слова українською — запишіть слово тією мовою, якою ви знаєте. Ввечері поверніться до записів і відшукайте в перекладачі відповідник. Щоб краще запамʼятати — проговіріть вголос це слово у різних контекстах. Наприклад, ви не згадали слово «кишеня» — «ключі у мене в кишені», «а в мене немає кишень», «поклади собі у кишеню», «мабуть, у тебе дірява кишеня».

Читайте також: Нові рубрики від ведучих «Ранку на Суспільному» — уже в листопаді

  • Українська музика

— Відкрийте для себе безмежжя класичної та сучасної музики українською. Не вірте фразі «немає якісної української музики», а зробіть свій висновок, пошукавши і послухавши українських виконавців. 

  • Слухайте подкасти та дивіться блогерів

— Українськомовні подкасти — це теж хороший спосіб чути живу українську мову і вводити мовленнєві конструкції (доброго ранку, мені до вподоби, прошу, вельми дякую, пакет не треба та ін.) у повсякденне мовлення. Пошукайте цікавих вам українськомовних блогерів — слухайте про цікаве українською.

  • Записуйте сторіз українською

— На блогерів подивилися — починаємо наслідувати. Так, це спосіб тренуватися наодинці, але з розумінням, що на вас подивляться інші люди. Опанувати можливий страх можете тільки ви. Ні я, ні цей текст, ні будь-які розумні поради за вас це не зроблять. Беріть телефон до рук і пишіть, записуйте, переписуйте і публікуйте. Це корисно тим, що у сторіз ви скажете про цікаве вам, вашій аудиторії, а тому щоразу більше наближатимете українську до реального життя. Щоб вона не звучала лише у моменти офіційних промов, а була вашим інструментом у повсякденному порозумінні з людьми. 

  • Пропрацюйте емоції

— Найбільш кострубато перший час вдаватимуться емоційні фрази. Але треба вчитися говорити їх. Пограйте словами наодинці, протягуючи вимову: “фанта-а-а-а-астика”, “здурі-і-і-і-іти можна”, “я шалені-і-і-і-ію”, “ва-а-а-а-ау”. Спробуйте різні інтонації. Подовження вимови дозволить вам не боятися говорити, ширше відкривати рота під час артикуляції, говорити з усмішкою/злістю/любовʼю...

Мова — це модно і сучасно, адже вона звучить вже зараз, із наших вуст. Тож українська може звучати саме ВАШИМ голосом!

Нагадаємо, Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й канали Суспільного радіо (Українське радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.