Новини компанії

Серпень 16, 2021

«Повернення»: як нащадки розстріляних поляків шукали правду про своїх родичів

У неділю, 22 серпня, о 20:00 на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ відбудеться прем’єра документального проєкту власного виробництва «Повернення». Проєкт присвячений Дню пам’яті жертв тоталітарних режимів, він розповість про долі репресованих радянсько-більшовицьким режимом поляків, що жили на території України.

Героями стрічки стали нащадки розстріляних поляків, котрі шукають інформацію про те, як померли й де поховані їхні родичі. Команда проєкту пройшла цей шлях пошуків разом із ними. У СРСР провели цілу низку так званих «національних операцій», в ході яких постраждали й інші національні меншини — греки, німці, фіни.

Читайте також: «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» — на UA: ПЕРШИЙ прем’єра серіалу Суспільного

Авторка проєкту Євгенія Подобна, розповідаючи про зйомки, поділилася деталями того, як знімальна група в Києві разом із правнучкою розстріляного поляка Тамарою Левадною, однією з героїнь фільму, шукали правду про долю її прадіда.  

«Ми провели розслідування, щоб дізнатися про його долю. Репресії проти поляків проходили за одним принципом: приїжджали пізно ввечері або вночі, забирали без пояснень, проводили допити, фабрикували покази "свідків злочину". Незалежно від результату "розслідування", у більшості випадків вироком був розстріл. Але рідні про це не знали. Вони десятиліттями чекали. Під час "хрущовської відлиги", після того як сконав Сталін, вони почали писати в різні інстанції. Приходили відписки, що "був засуджений на 10 чи 20 років", "помер від сепсису/раку/іншої хвороби" в 40-х роках і довідка про реабілітацію — це була брехня. За матеріалами усіх справ, які ми переглянули під час роботи над фільмом, між арештом і вбивством людини проходило максимум кілька місяців», — розповідає авторка проєкту.

Тамара Левадна, одна з героїнь фільму «Повернення»

Поляки стали однією з найбільш постраждалих від сталінських репресій національних меншин на території України. За приблизними підрахунками, на території Радянського Союзу в межах цієї операції було знищено приблизно 110 тисяч поляків. Їх звинувачували в антирадянській агітації, шпигунстві, членстві у Польській організації військовій. 

«Разом з нашою героїнею ми пройшли весь шлях її предків від арешту до пошуку місця поховання, — продовжує Євгенія Подобна. — Їздили в село, де арештували прадіда нашої героїні, намагалися знайти той самий будинок. Тамара побувала там уперше. Знайшли справи її родичів в Центральному державному архіві громадських об'єднань України. Виявилося, що справа не одна. Крім того, що прадіда героїні розстріляли, ще й на 2 роки ув’язнили його дружину як жінку «ворога народу». Дітей здали в дитячий будинок. Ці справи шокують. Наприклад, в якості речових доказів «антирадянської діяльності», в справі її прадіда були рецепти польською мовою».

Знімальна команда працювала також у стінах Лук’янівського СІЗО та на території Биківнянського меморіалу.

«Повернення» — вже не перший документальний проєкт, який розповідає про те, як сталінський режим знищував представників національних меншин в СРСР. До цього на Суспільному відбувся показ документального «Грецька операція НКВС». У ньому авторка проєкту Євгенія Подобна та режисерка Олена Грузінова відкрили глядачам шокуючі історії грецьких родин, чиї рідні були розстріляні чи заарештовані через національну приналежність у часи сталінського терору під час серії «національних операцій» НКВС.

Дивіться документальний проєкт «Повернення» на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ 22 серпня, у мобільному застосунку suspilne.tv, а також на платформі каналу в ютуб- та на фейсбук-сторінці UA: ПЕРШИЙ.