Новини компанії

Грудень 25, 2024

Воєнна коляда: радіодокументальний серіал Мирослава Лаюка на Радіо Культура

З 24 грудня на хвилях Радіо Культура стартував новий радіопубліцистичний документальний серіал «Воєнна коляда», автором і наратором якого є Мирослав Лаюк. У 10 серіях слухачі матимуть змогу вирушити в особисту подорож автора фронтом і тилом у час Різдва.

Проєкт розповідає, як колядують українські військові та цивільні у найскладніших умовах. Автор пропонує погляд на святкування Різдва під час війни, де традиції набувають нового змісту, а звичні обряди зберігають зв’язок із мирним життям. Проєкт базується на реальних історіях, які розкривають глибину переживань людей на фронті та в тилу.

Читайте також: Колядки як символ опору — «Artилерія» і «ТОТАЛЬНИЙ: Наживо» презентують різдвяний концерт у Святвечір

Радіопубліцистичний документальний серіал «Воєнна коляда» буде доступний для прослуховування в записі на подкаст-платформах Суспільного Мовлення та на сайті Радіо Культура.

Історія розпочинається в Різдво 2022 року. Мирослав Лаюк разом із фотографом Данилом Павловим вирушив на фронт, щоб дослідити, як війна змінює різдвяні традиції.

«Перед поїздкою на фронт я зварив кутю і узвар, однак коли ми приїхали до військових, зрозумів, що у них усе є — і кутя, і грибна зупа. Це були бійці зі 102 бригади, тобто з Карпат, за тисячу кілометрів від Гуляйполя. Військові не тільки мали традиційну їжу, вони написали новочасну колядку на старий карпатський мотив — про війну і сучасні події. Один з бійців сказав: “Сподіваюся, це останнє сумне Різдво”. Однак це Різдво не було останнім сумним», — згадує Мирослав Лаюк

«У 2023-му я знову поїхав до цих самих бійців, які були на цьому самому напрямку. Вони колядували побратимам з інших підрозділів, а також містянам у пункті незламності. Після цього я поїхав у Карпати, тобто ми їхали цілу добу і встигли потрапити на вертеп, у якому брали участь діти бійців. Я вирішив знімати документальне кіно. Це багато історій звичайних людей, яких вирвала із простого щасливого життя війна. Історії про те, як у двох сусідніх селах можуть відрізнятися різдвяні традиції. Це розмови про втрати, а також різдвяні мрії», — ділиться спогадами автор.

Історія проєкту «Воєнна коляда» — це не лише документальні кадри, це також думки, спогади й особистий досвід автора, якими Мирослав Лаюк охоче поділився розповівши про натхнення, виклики та важливість Різдва як символу української незламності.

Що вас надихнуло створити проєкт «Воєнна коляда». Чи була у вас якась особиста історія, яка спонукала звернути увагу на цю тему?

— Різдво — це кульмінаційний момент року для українців: збирається родина, згадують традиції. Для мене було важливо зрозуміти, як на це вплинула війна. Тож у 2022-му я з фотографом Данилом Павловим поїхав на фронт, щоб дослідити цю тему. Ми потрапили до бійців з Карпат. Ми зробили матеріал для Reporters. А наступного року поїхали до тих самих хлопців на ті самі позиції, і вони знову мали коляду. 

Як ви обирали героїв для свого проєкту. Чи є серед них люди, чиї історії вас особливо вразили?

— Війна триває довго, тож майже в кожного бійця є карколомні непересічні історії. У проєкті «Воєнна коляда» я розповідаю про цих бійців. Наприклад, про Василя, який написав цю колядку. До його родини в Карпатах ми приїхали на Різдво 2023, колядували з його внуками. Також тут є історія про Назара, який був співаком до війни, який колядував і був поранений через кілька днів після того, як ми поїхали з фронту. Це історії про те, що дороге цим бійцям, тому в проєкті ми використали записи їхніх голосів, а також виконані ними колядки.

Як проходили записи поблизу лінії фронту? З якими викликами вам довелося зіткнутися під час роботи в цих умовах?

— Ми вирішили робити не тільки тексти, а й відео — колись я з цього зроблю фільм — тому робота була ускладнена потребою користуватися додатковою технікою. Загалом виклики типові для будь-якої роботи в зоні поблизу фронту. 

Чому саме Різдво стало основою для проєкту?

— Великі свята найбільше говорять про те, що таке ідентичність українців, що таке цінності людини. Тому мені було важливо знати, що змінилося, чи не випалила війна потребу співати «Нову радість» і куштувати кутю. 

Яке значення, на вашу думку, це свято має для українських військових у нинішній ситуації?

— Один з бійців сказав, що вони «колядують з принципу». Думаю, значення таке: не дозволити війні знищити найважливіше, постаратися зменшити розрив з родиною і домом, але також показати ворогу, що вони не здатні знищити те, що українцям дороге.

Який меседж хочете передати слухачам?

— Мені було важливо показати принциповість наших захисників, боротьбу попри все, важливість того, що формує нашу ідентичність. 

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.

Матеріал підготувала Юлія Вайда
Фото: Мирослав Лаюк, Данило Павлов


Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.