Серпень 16, 2021
Як Суспільне готувалось до Олімпіади-2020 та які журналістські формати мовника підкорили соцмережу
Головна спортивна подія у світі — ХХХІІ літні Олімпійські ігри — вже позаду. Упродовж двох тижнів українські глядачі із захопленням спостерігали за перебігом олімпійських змагань на телеканалі UA: ПЕРШИЙ, діджитал-платформах Суспільне Спорт та слухали на Радіо Промінь. Щоб забезпечувати пряму трансляцію з Токіо, оперативно ділитися перемогами українських олімпійців й розповідати про все, що відбувається поза межами спортивних майданчиків, — з телецентру «Олівець» та безпосередньо з Токіо цілодобово працювала велика команда Суспільного мовлення.
Читайте також: XXXII літні Олімпійські ігри на Суспільному: як вболівали українці
Про те, як у Києві готувалися до Олімпіади, яких досягли результатів та які змагання українські вболівальники дивилися найбільше — читайте детально в інтерв’ю з кураторами Олімпійських ігор на Суспільному Ларисою Рябовою, Олексієм Мандзієм та Максимом Яковенком.
Лариса Рябова, продюсерка творчого об’єднання спортивних програм UA: ПЕРШИЙ
Розкажіть про масштаб висвітлення ХХХІІ літніх Олімпійських ігор на Суспільному? Що стало найбільш знаковим?
— Передусім нам вдалося у максимально можливому за всіх обставин обсязі висвітлити виступи українських спортсменів на Олімпійських іграх — це прямі телевізійні трансляції з олімпійських арен на телеканалі UA: ПЕРШИЙ та відеотрансляції на нашій інтернет-платформі suspilne.media, також чудові репортажі кореспондентів спортивної редакції, відряджених до Токіо — від телерепортажів й до публікацій, що розміщувались у соцмережах Суспільного мовника.
Ще — аналіз та обговорення виступу українських олімпійців у щоденних програмах «Олімпійської студії», які готували у телецентрі в Києві. Крім того, матеріали наших регіональних кореспондентів з областей України, які готували сюжети про підготовку спортсменів та реакцію їхніх рідних на виступи в олімпійському Токіо.
Суттєве зростання телевізійних рейтингів, а також злет показників на інтернет-платформі й на наших сторінках у соцмережах показують, що робота колективу UA: ПЕРШИЙ була дуже позитивно оцінена аудиторією.
З якими викликами довелося зіткнутися упродовж підготовки та проведення трансляції Олімпіади?
— До більшості викликів ми були готові. UA: ПЕРШИЙ в усі часи транслював Олімпійські ігри, хоча цього разу масштаби були, звісно, більшими. Були залучені сотні фахівців по всій Україні, підібрана високопрофесійна коментаторська група, зокрема за участі спортсменів-олімпійців попередніх років. Також велась активна робота на міжнародному рівні для організації роботи п’яти знімальних груп телеканалу на Іграх.
Готувалися заздалегідь, що дало можливість вирішити більшість питань у робочому режимі. Мабуть, найскладніше було витримати все це фізично. Адже на період Олімпіади всьому колективу, зайнятому в проєкті, треба було відмовитися від звичного режиму життя і перейти на напівнічний. Трансляції, напружена робота численного технічного персоналу і творчих груп починалися глибоко вночі й тривали весь день. Втома особливо відчувалася в останні дні Ігор. Тому треба подякувати всім співробітникам за їхній професіоналізм та стійкість.
Телевізійні трансляції — головний продукт на час Ігор. Олімпійські ігри — мультиспортивні змагання, де одночасно відбуваються десятки подій на різних аренах. При цьому необхідно сформувати сітку трансляцій таким чином, щоб оптимально охопити показ в ефірі всіх українських спортсменів. На фінальних стадіях Ігор проблем не виникало, натомість попередніх змагальних стадій було значно більше, і деякі з них не потрапляли у телевізійний сигнал, який ми отримували від Олімпійського бродкаст-центру. В багатьох випадках нам все-таки вдавалося домовитись про подачу сигналу з арен, де виступають українці. В кількох випадках таких сигналів не було, але виручали репортажі наших кореспондентів у Токіо.
Що викликало найбільш теплий відгук в українських глядачів?
— Ігри в Токіо були багатими на зворушливі історії олімпійського успіху, зокрема і для українських спортсменів: сльози борця Жана Беленюка, який став чемпіоном попри травму плеча, емоції дзюдоїстки Дар’ї Білодід, яка поступилась у півфіналі, але вирвала перемогу в сутичці за бронзу, неповторна радість веслувальниці Людмили Лузан чи сенсаційний виступ велогонщиці Олени Старікової. Всі виступи наших спортсменів запам'ятаються надовго. Зокрема й тих, які не дістались призових місць, але віддали всі сили й щиро зверталися до глядачів.
Завдяки роботі наших кореспондентів у Токіо, глядачі UA: ПЕРШИЙ почули багато відвертих, емоційних коментарів українських олімпійців — хоча б згадати інтерв’ю борця Парвіза Насібова після його перемоги на півфіналі, Марини Килипко — після фіналу стрибків з жердиною, Еліни Світоліної — після перемоги у матчі за бронзу у тенісному турнірі. Якщо ж говорити про телевізійні показники, то тут найкращі цифри показали трансляції фіналу жіночих стрибків у висоту за участі Ярослави Магучіх, Ірини Геращенко та Юлії Левченко, а також боксерський фінал Олександра Хижняка.
Олексій Мандзій, шефредактор Суспільне Спорт
Розкажіть про масштаб висвітлення ХХХІІ літніх Олімпійських ігор на Суспільному? Що стало найбільш знаковим?
— Суспільне уперше активно висвітлювало літні Олімпійські ігри у діджиталі через усі платформи Суспільне Спорт. Основне завдання, яке стояло перед нами, — надати аудиторії ще більше можливостей стежити за Іграми в Токіо. Мова йде як про кількість та вибір прямих трансляцій, так і про ексклюзивні формати контенту для соціальних мереж. Ми прагнули створити єдину екосистему навколо унікальної Олімпіади-2020 у розпал пандемії: щоб українці отримували всі емоції з місця подій, а спортсмени там відчували підтримку фанатів.
Сайт Суспільне Спорт три тижні Олімпіади працював у виключно олімпійському режимі: тут були всі ексклюзивні коментарі знімальних груп з Токіо та результати змагань. Водночас на сайті була можливість дивитися три трансляції спортивних подій одночасно, що дозволило повністю покривати виступи українців та ключові події у світовому контексті. Окрім того, група діджиталу з Токіо створювала серію влогів «Наші у Токіо» — про атмосферу та емоції Ігор-2020. А команда з Києва — спортивний дайджест змагального дня «Олімпіада за 300 секунд».
Отже, Суспільне Спорт стало не лише транслятором Олімпійських ігор, а й повноцінним провідником у все, що відбувається в Токіо на спортивних аренах та навколо них.
З якими викликами довелося зіткнутися упродовж підготовки та проведення трансляції Олімпіади?
— Подібного досвіду висвітлення Олімпійських ігор на Суспільному ще не було, тому нам довелося все робити з нуля: від комунікації всередині команди до технічної побудови показу прямих трансляцій у діджиталі.
Команда Суспільне Спорт уже проводила ексклюзивні діджитал-трансляції (лише на сайт), тому ми розуміли запит аудиторії щодо необхідного контенту. Але Олімпійські ігри — змагання зовсім іншого масштабу та рівня, процес підготовки до яких потребував максимальної комунікації з усіма стейкхолдерами процесу.
Зрештою, нам вдалося налагодити систему співпраці між регіональними філіями Суспільного, телевізійною командою та діджиталом. І саме завдяки спільній роботі всіх залучених сторін платформи Суспільне Спорт стали однією з ключових точок дистрибуції всього контенту, створеного Суспільним мовником під час Олімпіади-2020: найсвіжіша ексклюзивна інформація була доступна 24/7, коли б хто не контактував з нашими платформами.
Що викликало найбільш теплий відгук в українських глядачів?
— Ми отримали рекордні показники за кількістю користувачів платформ Суспільне Спорт. Упродовж Олімпійських ігор сайт Суспільне Спорт відвідали 922 тисячі осіб, кількість стартових переглядів відео на Facebook-сторінках — 12 мільйонів, а кількість переглядів на Youtube Суспільне Спорт — 2 мільйони. Перед Олімпійськими іграми ми також створили спільноту у Viber, яка за період Токіо-2020 зросла з нуля користувачів до 65 тисяч.
Також ми побачили, що користувачів цікавили не лише прямі трансляції, а й новинний контент про Олімпійські ігри. Зрештою, через різницю в часі не всім завжди вдавалося стежити за подіями наживо, тому попит на коментарі, результати й короткі огляди подій був високим. Це саме те, на що Суспільне Спорт робило акцент.
Максим Яковенко, виконавчий продюсер Радіо Промінь
Розкажіть про масштаб висвітлення ХХХІІ літніх Олімпійських ігор на Суспільному? Що стало найбільш знаковим?
— На передовому радіо має бути передовий спорт. Після фантастичного Євро-2020 дуже вчасно розпочалися й Олімпійські ігри в Токіо. Тому присутність нашого спортивного коментатора в столиці Олімпійських ігор та потужна спортивна редакція зробили висвітлення Олімпіади пріоритетною подією на Радіо Промінь. Основна перевага трансляції на радіо — різниця у часі. Оскільки радіо — це найшвидше медіа, ми оперативно транслювали результати ігор, які можна було чути всюди в Україні та світі, а завдяки FM-діапазону — й у найвіддаленіших куточках України навіть за відсутності інтернету.
Наш спецкореспондент Костянтин Дульцев двічі на день виходив у прямі радійні включення з Токіо, розповідаючи не тільки про головні спортивні події, результати змагань, а й про те, що залишилося за лаштунками. Також у співпраці з департаментом діджиталу ведучий записував «Сторізи від Дульцева» про актуальні події з Олімпіади, які транслювалися у соцмережах Суспільного.
Що викликало найбільш теплий відгук в українських глядачів?
— Найбільш популярними видами спорту на радіо були традиційно ті, де ми сподівалися здобути медалі: дзюдо, боротьба, велоспорт, ну і, звичайно ж, стрільба та легка атлетика.
Нагадаємо, UA: Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й канали Суспільного радіо (UA: Українське радіо, UA: Радіо Промінь, UA: Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.
Фото — з особистих архівів