Липень 26, 2021
«Якість освіти та підготовки журналістів мають бути більш професійними», — Світлана Остапа
21 липня МОН України оприлюднив списки найпопулярніших спеціальностей та університетів цьогорічної вступної кампанії. Журналістика увійшла до 10 найбільш популярних спеціальностей за кількістю поданих електронних заяв серед абітурієнтів і посіла 6-е місце у списку. Таке збільшення зацікавленості вступників ми попросили прокоментувати заслужену журналістку України та голову Наглядової ради Суспільного мовника Світлану Остапу.
Читайте також: «Суспільне — важливий гравець на медіаринку»: ОБСЄ підтримує розвиток Суспільного в Україні
Що зумовило такий інтерес абітурієнтів, адже торік журналістика не мала такої популярності?
— Якщо чесно, то для мене це залишається загадкою. Тому що медіаринок перенасичений журналістами. І оплата праці у журналістів не з високих. Раніше в Україні всього кілька вишів готували журналістів. Наразі в Україні понад 40 вишів надають таку можливість, і це можуть бути абсолютно непрофільні технічні університети. Звичайно, більшість із них пропонує тільки контрактну форму навчання.
Яка в Україні якість освіти та підготовки спеціалістів із журналістики?
— Якість освіти та підготовки спеціалістів з журналістики мають бути більш професійними. А це важко зробити не в профільних вишах. Просто бракує відповідних спеціалістів. Тому й випускаються журналісти, які навіть не чули про стандарти професії й Кодекс етики українського журналіста. Коли вони потрапляють до редакції, виявляються абсолютно не готовими до щоденної рутинної роботи. Торік я провела опитування першокурсників, запитавши, чому вони обрали фах «журналістика». То відповіді мене подивували: «Хочу бути телеведучою, щоб мене всі знали»; «Хочу заробляти 100 тисяч гривень». І жодного слова про те, що журналістика — це соціально відповідальна професія, що ми маємо працювати для людей, надаючи їм суспільно важливу, перевірену, збалансовану інформацію.
На мою думку, було б краще, щоб студент спочатку здобув якусь іншу освіту, а потім у магістратурі вчився журналістики. Тоді це був би класний профільний журналіст. Така практика існує у багатьох країнах.
Якими якостями та навичками має володіти журналіст на початку своєї кар'єри?
— По-перше, це має бути проактивна людина, яка патологічно не сприймає несправедливості й хоче допомогти людям. По-друге, готова до всього нового і любить спілкуватися з людьми. По-третє, відповідальна, бо за кожне написане/сказане твоє слово ти несеш відповідальність.
Як наразі відбувається формування професійної та чесної журналістики в Україні?
— Професійна та чесна журналістика в Україні формується у професійних медіаредакціях. Також цим опікуються громадські медіаорганізації, проводячи різні заходи, професійні дискусії, моніторинги. Також для цього проводиться низка професійних конкурсів «Честь професії», Конкурс журналістських розслідувань «Межигір’я фест», вручаються різні поважні премії: Премія імені Георгія Ґонґадзе, Премія Олександра Кривенка та ін. В Україні були журналісти, які загинули задля того, щоб у нас була професійна і чесна журналістика. В першу чергу — це Георгій Ґонґадзе.
Нагадаємо, Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й канали Суспільного радіо (Українське радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.
Фото — Володимир Шевчук