Новини компанії

Липень 23, 2021

Фільм «Самоповернення в Крим» покажуть на «Кіновернісажі» у київському парку Шевченка

27 липня документальний фільм «Самоповернення в Крим» Наталі Гуменюк та Анни Цигими покажуть у літньому кінотеатрі «Кіновернісаж просто неба» в київському парку Шевченка. 

Показ розпочнеться о 21:30, вхід вільний. 

Читайте також: Dakh Daughters у новому подкасті Суспільного — про першу українську тоталітарну секту

«Самоповернення в Крим» — історія про те, як на зламі «вісімдесятих» і «дев’яностих» кримські татари масово поверталися з депортації в тоді ще радянський Крим, де стикалися з протидією з боку і місцевої влади, і населення, нацькованого пропагандою. Право купити бодай якесь житло, влаштуватися на роботу, отримати пай землі кримським татарам доводилося виборювати під час численних акцій протесту, виступів, постійного тиску та перемовин з місцевими чиновниками. І все це — на тлі набуття Україною незалежності. 

Тодішня влада називала це самозахопленням. Для кримських татар це було самоповернення. У фільмі зібрані історії самоповернення різних кримськотатарських родин, які починали нове життя на півострові в однаково важких умовах: без права на житло та землю, гідну роботу за освітою, майже без підтримки місцевого населення і з шаленим опором ще радянської бюрократії.

Авторки фільму — Наталя Гуменюк та Анна Цигима. Виробництво — Лабораторії журналістики суспільного інтересу. 

«Фільм про повернення кримських татар з депортації насамперед для глядачів тут, за межами півострова. Він для того, щоб ми зрозуміли, через що пройшов кримськотатарський народ  і якою ціною давалося повернення. Під час зйомок ми зрозуміли, як багато не знали і про протести, і про спротив влади. Тоді напередодні й у перші роки незалежності здавалося — кожен мав якісь проблеми, питання і багатьом було “не до того”. Ми знаємо це і з відгуків глядачів, які зізналися, що також були в полоні стереотипів. Зараз, коли “нам 30” (адже наш документальний серіал називається “Наші 30”), саме час комусь згадати й поговорити про наше життя разом. Тому ми справді потішені, що показ відбудеться в самісінькому центрі Києва й аудиторія кіновернісажу побачить це кіно», — розповіла Наталя Гуменюк

«Самоповернення в Крим» — це п'ята історія документального серіалу мультимедійного проєкту «НАШІ 30» до річниці незалежності України про історію 1990-х років, розказану самими українцями. Герої кожної серії документального фільму «НАШІ 30» — шахтарі, човникарки, військові, підприємці, спортсмени, кримські татари, які поверталися на батьківщину — люди, яким тоді було близько 30 років, і які на тридцятому році незалежності розповідають, як Україна ставала на ноги за участі кожного з них. 

Читайте також: KAZKA та Ірма Вітовська в новому подкасті Суспільного

Перший документальний фільм проєкту «НАШІ 30» «Чуєш гуркіт касок?» розповідає про шахтарські протести, другий «Екопротести після Чорнобиля. Горів не блок» — про зародження в Україні екологічного руху після чорнобильської катастрофи, третій «Ми вас туди не посилали» — про травми українців після Афганської війни, четвертий «Я не зламалась» — про українок, які пережили 1990-ті. 

У межах проєкту також випущено перший історичний подкаст Суспільного «НАШІ 30. Жива історія» та створений спеціальний інтерактивний простір «Дев’яності в Україні», де зібрана фото- та відео хроніка, спогади та рефлексії громадян про великі події та явища початку 1990-х років, які викликають однаковий інтерес та об'єднують українців різних політичних поглядів.

Проєкт  «НАШІ 30»  створює команда Лабораторії журналістики суспільного інтересу для Суспільного мовлення. Дивитися, слухати й читати його можна на телебаченні, радіо, подкаст-платформі та в соцмережах Суспільного.