Липень 20, 2021
Dakh Daughters у новому подкасті Суспільного — про першу українську тоталітарну секту
Учасниці гурту Dakh Daughters Руслана Хазіпова та Соломія Мельник озвучили новий епізод подкасту Суспільного «НАШІ 30. Жива Історія» ― про «Біле братство», найвідомішу релігійну секту у пострадянських країнах на початку 90-х років.
Епізоди можна послухати на всіх подкаст-платформах Суспільного, а також на сайті мультимедійного проєкту «НАШІ 30» до річниці незалежності України про історію 1990-х років, розказану самими українцями.
Читайте також: KAZKA та Ірма Вітовська в новому подкасті Суспільного
У двох епізодах подкасту акторки й музикантки розповідають історію появи та зникнення «Білого братства», в яких умовах на початку 1990-х виникла ця секта, чим насправді була і як склалися долі її послідовників, які намагалися захопити Софійський собор у Києві та здійснити масове самоспалення у листопаді 1993-го.
На початку 1990-х років у Радянському Союзі припинили фінансувати атеїзм і різноманітні релігійні течії почали швидко розвиватися разом з езотерикою, цілителями, екстрасенсами та вірою в інопланетян. Люди досліджували новий для себе досвід віри і для появи тоталітарних сект утворився плідний ґрунт, на якому й виникло «Біле братство». Заснована кібернетиком-кришнаїтом, ця секта була новим явищем для незалежної України, а її лідерка — так звана Марія Деві Христос, оголосила себе богинею.
Про секту багато писали газети й знімали сюжети, і це створювало враження, що послідовників руху ― десятки тисяч. Але насправді було не так. Міліція сприйняла за факт цитату з Біблії про «144 праведники», про яких говорили братчики. Люди «відкуповували» себе від смерті, часто віддаючи секті заощадження, ходили в білому одязі, називали себе «братами», скрізь розвішували плакати із зображеннями Деві Христос, влаштовували групові сеанси й навіть намагалися вдатися до масового самоспалення у Софійському соборі. Трагедію вдалося відвернути завдяки обачності музейних працівників та міліції, яка на той час не мала досвіду взаємодії з масовими рухами фанатиків і ледь встигла відреагувала на загрозу.
Один з героїв подкасту, релігієзнавець, розповідає, що у «Білому братстві» все було хрестоматійно і тому вони стали найбільш знаменитими: харизматичний лідер, беззастережно слухняні послідовники, яких нещадно експлуатували.
Після невдалого захоплення Софійського собору і спроби самоспалення у Києві 1993 року міліція почала рейди за сектантами, їх виловлювали та розвозили по відділках і лікарнях. Однак силові структури та психологи, які й далі працювали за радянськими методичками, не знали, як діяти з послідовниками секти. Над лідерами секти почався суд, що тривав два роки й закінчився ув'язненням ключових осіб.
У тюрмі засновник «Білого братства» зрікся свого вчення, а Марія Деві Христос оголосила себе єдиним пророком. Після дострокового звільнення вона продовжила свою діяльність — шукала політичного притулку за кордоном, намагалася зареєструвати «Біле братство» у Москві, врешті-решт підтримала агресію Росії в Криму і війну на Донбасі, а нині займається «космічним полімистецтвом».
Читайте також: Джамала про повернення родини у Крим — у новому подкасті Суспільного
Сьогодні більшості колишніх адептів «Білого братства» близько 50 років. Деякі досі шукають себе в різних релігіях і віруваннях, інші — живуть звичайним життям. Чимало з них пройшли реабілітацію, але досі не змогли здолати травму і намагаються приховати своє минули.
І релігієзнавці, і психологи, які в ті часи працювали з адептами «Білого братства», вважають, що нічого дивного в історії цієї секти немає. Її адепти просто стали заручниками тієї епохи. Коли з одного боку був ідейний хаос, а з іншого — інформаційний вакуум. Секти посіли місце ідеології.
Проєкт також звучить на хвилях Українського радіо щоп’ятниці о 19:10.
Усі епізоди подкасту «НАШІ 30. Жива історія» озвучені відомими українцями: історія про шахтарські протести на початку 1990-их — Сергієм Жаданом, про екосвідомість та зародження екологічного руху після аварії на ЧАЕС — співачкою ONUKA, батько якої був ліквідатором, про кримських татар — режисером Ахтемом Сеітаблаєвим та Джамалою, чиї родини також пройшли непростий шлях повернення в Крим після депортації, про те, як українські жінки пережили 90-ті, озвучені акторкою Ірмою Вітовською та Олександрою Зарицькою, солісткою гурту KAZKA.
Історичний подкаст і документальний серіал з 9 фільмів є частинами мультимедійного проєкту Суспільного та Лабораторії журналістики суспільного інтересу «НАШІ 30» до річниці незалежності України про історію 90-х років, розказану самими українцями.