Новини компанії

Жовтень 05, 2020

Місто, де не працюють ліфти, газ із Росії та каналізація власним коштом. СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІ

Щотижня на сайті Суспільне Новини виходять комплексні матеріали про 7 проблем регіонів, із якими має боротися місцева влада: медицина, інфраструктура, екологія, ЖКГ, освіта, безпека та фінанси.

Читайте також: Про що згадують лише перед виборами: Суспільне розбирає 7 «вічних» проблем регіонів

Напередодні виборів із 7 вересня по 25 жовтня команда проєкту «Місцеві» збирає досвід боротьби з локальними проблемами різних регіонів і поєднує в комплексний аналіз проб, помилок та перемог. 

Минулого тижня журналісти Суспільного зібрали історії про комуналку із Черкас, Чернігова, Херсона, Тернопільщини, Харківщини й Чернівців.

Чи здатне ОСББ зібрати 200 тисяч гривень на ремонт ліфта та як живеться тим, для кого спуск із 10-го поверху неможливий? Якої зими чекають 16 тисяч мешканців Харківщини, чиї домівки залежні від російських газових мереж? На що сподіватися, коли зруйнований чотири роки тому будинок перебуває під арештом через судову справу? Як ветеранський кооператив на Тернопільщині будує власне поселення?

Читайте також: «Виборчий округ. Місцеві» — регіональні філії Суспільного запрошують кандидатів на дискусію в прямому ефірі

У чому проблема «депутатських» дитмайданчиків, які не взяли на баланс

Несправні гойдалки та каруселі, ігровий будиночок без східців і даху: у Черкасах 11 дитмайданчиків, про які роками ніхто не дбає. Їх установлювали підприємці й депутати як подарунок місту. Визначити, хто має ними опікуватися — повноваження міської ради. Поблизу одного з таких майданчиків мешкає мама трьох дітей Анна Волова. Вона розповідає, що гратися туди збігається чи не весь район, поблизу — школи й дитсадки. За цей час майданчик став занедбаним, а гратися дітям там небезпечно. Питання благоустрою цієї території 10 років «зависло» в повітрі. Як та коли збираються розв'язувати проблему — у матеріалі Суспільне. Черкаси.

Місто, де не працюють ліфти

У багатьох херсонських багатоповерхівках понад місяць стоять ліфти. Їх зупинили на ремонт, але гроші на нього надходять невчасно. Спочатку через те, що депутати довго не могли ухвалити бюджет на поточний рік, а потім довелося перерозподіляти кошти на боротьбу з коронавірусом через пандемію COVID-19. Першокурсниці Діані Андреєвій із діагнозом ДЦП, щоб спуститися сходами, треба більш як пів години. Вона втомлюється, і потім дівчині складно зосередитися на заняттях. Мама Діани, щоб зберегти сили дитини, несе її на руках. Лідія Шенкевич мешкає на десятому поверсі й вже місяць не виходила на вулицю. Ліфт не працює, а жінка має хворобу, через яку набрякають ноги.

Цьогоріч закінчується дія програми сталої роботи житлового господарства міста Херсон. Відповідно до неї, щоб потрапити до пріоритетного списку на ремонт підйомників зі спеціального фонду бюджету розвитку, треба співфінансування. Голови ОСББ говорять, що таких грошей мешканцям висоток нема звідки взяти, адже йдеться про сотні тисяч гривень. Міський голова переконаний, що ліфти мають ремонтувати самі люди. Детальніше — в історії з Херсона.

Ветеранський кооператив на Тернопільщині власним коштом розбудовує село

Героїв АТО, Гайдамацька, Молодіжна — так будуть називатися вулиці в селі, яке за власні гроші розбудовують члени ветеранського кооперативу. Нацгвардієць Олексій Гаврилюк прослужив 26 років, воював на Донбасі, тепер вийшов на пенсію. Він зводить тут дім. «Будиночок маленький — кухня, кімната, туалет, ванна. Для нас із дружиною буде достатньо, онукам буде де бігати, свіже повітря», — розповідає чоловік.

На земельних ділянках, які у 2017 році держава виділила для учасників російсько-української війни та родин загиблих бійців, члени кооперативу провели електрику, воду, а зараз прокладають дороги. Наразі витратили 5 із половиною мільйонів гривень. Про досвід ветеранського кооперативу й першого в країні поселення, створеного ветеранами — історія від Суспільне. Тернопіль.

Зруйнований і заарештований. Історія гуртожитку в Чернігові

У грудні 2016 року чернігівка Ганна Портянко побачила руїни на місці свого помешкання в гуртожитку, коли повернулася з роботи. Речі, які були на ній і в маленькій сумочці — це все, що вціліло. Під час трагедії загинула жінка, травмувалися семеро її сусідів, а 180 людей втратили житло. Напередодні обвалу мешканці гуртожитку буквально чули, як тріщать стіни та просідає підлога. Неодноразово зверталися до ЖЕКу. Допомоги не отримали.

Для того щоб люди могли отримати нове, міськрада запропонувала внести будинок до програми заміни застарілого житлового фонду. На заваді — тривалий судовий процес. Стіни та руїни вже четвертий рік залишаються речовим доказом у кримінальному провадженні про службову недбалість, яка призвела до обвалу. Журналісти Суспільне. Чернігів з’ясовували, як можна повернути втрачене житло.

900 грн на місяць за викачування нечистот у Чернівцях

Чернівчанин Юліан Черкез щомісяця замовляє машину, яка викачує нечистоти. Це 800–900 грн на місяць. На подвір’ї він викопав вигрібну яму. Мешканці мікрорайону почали збирати гроші на прокладання каналізації, утім достатню суму змогли б заплатити лише п’ятеро власників будинків із 30. Водовідведення можна облаштувати за умови співфінансування, коли половину вартості заплатить місто. Через недоотримання бюджету цьогоріч нові роботи міськрада фінансувати відмовляється. За яких умов та які вулиці каналізують у Чернівцях — матеріал Суспільне. Буковина.

Страшне очікування опалювального сезону

На Львівщині в Новояворівську та Новому Роздолі можуть вчасно не розпочати опалювальний сезон. Причини — ремонт теплових мереж, крадіжки кабелів на ТЕЦ. З квітня населення цих двох міст не отримує централізовано гарячого водопостачання. Торік у цих двох містах Львівщини подавати тепло в домівки мешканців почали 21 листопада.

На півночі Харківщини третина Вовчанського району на кордоні з РФ під'єднана до російських газових мереж. Система газопостачання району лишається незмінною з радянських часів. Від газу з Росії залежать опалення й побут 16 тисяч людей у районному центрі та кількох населених пунктах. Газ із російської мережі Вовчанський район отримує за домовленістю. Угоду між Україною та Росією торік у грудні подовжили на 5 років. Проблему може вирішити український газогін. Але прокласти його нову гілку у віддалені села на кордоні самотужки громада не може. Місцеве рішення — альтернативні джерела для котелень міста та приватних будинків: пелети, деревина, вугілля. На кухнях багатоповерхівок заміною газу може бути електрика. Суспільне. Харків розповідає, як люди намагаються повернути собі тепло.

Читайте також:

Медицина:

Інфраструктура:

Екологія:

Нагадаємо, 7 вересня Суспільний мовник запустив мультимедійний виборчий марафон «Місцеві».