Новини компанії

Грудень 06, 2024

Війна в очах журналістів: у Києві презентували соціальні комікси про злочини окупантів

В Києві представили друкований випуск коміксу «Очима журналістів», присвячений особливостям та викликам, з якими стикаються українські журналісти під час війни. Захід відбувся в книгарні «Сенс». На презентації були представлені розслідування українських журналістів, які перетворилися на соціальні мальописи:

  • «Мисливці на хижакіv» — розслідування журналістів Суспільного про вбивство трьох членів сім’ї Чикмарьових. Двох неповнолітніх синів та дружину молодшого брата сім’ї розстріляли російські військові, коли люди намагались виїхати з-під окупації. 23 дні їхні тіла пролежали в машині. 
  • «Вʼязень слова» — про Олега Батурина, журналіста з Каховки, який працював в умовах окупації та потрапив у полон.
  • «Крізь вогонь» — історія оскароносної журналістики та продюсерки фільму «20 днів у Маріуполі» Василіси Степаненко. Василіса з дитинства хотіла стати журналісткою, але замість роботи на місцевому харківському телеканалі опинилась у самому пеклі.

Читайте також: «Мисливці на хижакіv»: розслідування Суспільного стало основою соціального мальопису

«Чому ми обрали для себе формат соціального коміксу? Ми робимо величезну роботу, проводячи глибинне інтерв’ю. Досліджуючи багато матеріалів. Створюючи паперові схеми, малюнки того, як виглядали ті умови, в яких опинилися наші герої. На базі цього глибинного інтерв'ю робимо цю художню новелу, яка розповідає ці історії», — зазначив Співзасновник ГО «Криголам» Артем Іпатов.

«Коли іноземна аудиторія побачила наші комікси, вони сказали, що це ще один нетривіальний спосіб, у який можна доносити світові правду злочини російської федерації. Ця серія мальописів — це документалістика, поєднання художнього мистецтва з журналістикою», — розповіла журналістка Діана Лановець.

Під час презентації відбулась панельна дискусія з героями історій на тему «Яка роль журналіста у світі торговців правдою і генераторів брехні?». Серед спікерів були: Василиса Степаненко — журналістка Associated Press, продюсерка документального фільму «20 днів у Маріуполі»; Інна Білецька — шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного Мовлення, співавторка документального фільму «Буча»; Єфрем Лукацький — український фоторепортер та голова бюро Associated Press у Києві, який понад 30 років знімав війни у Чечні, Афганістані, Іраку, Секторі Гази, Сирії та в Україні. Модератором дискусії був Юрій Марченко — головред інтернет-журналу й агенції соціальних проєктів Platfor.ma, сценарист United24.

Інна Білецька підкреслила цінність проєктів, які дозволяють журналістам вийти з тіні й стати героями власних історій і дати поштовх на справедливий суд воєнних злочинців: «Це не просто спостереження за подіями, а глибоке занурення у власний досвід, можливість поділитися ним з іншими та проаналізувати свою роботу. Усі в сукупності розслідування воєнних злочинів: ті, які робимо ми, ті які роблять наші колеги, вони дозволяють нам сподіватися, що в якомусь вигляді, якщо не у вигляді трибуналу, то в якомусь вигляді, хоча б організатори цього велетенського воєнного злочину збройної агресії будуть покарані».

Єфрем Лукацький додав, що багаторічна практика журналіста-розслідувача — це не лише збір фактів, «а й емоційний виклик, що вимагає великої моральної сили. В якийсь час навіть професійним журналістам здається, що вони стають непотрібними. Але так чи інакше наша професія залишатиметься. Нам справді важко бути об'єктивними, бо ми учасники цього конфлікту, всі разом. До нас ще більше вимог, ніж до наших іноземних колег, які є просто спостерігачами. Та інформація, яку подаємо, повинна бути настільки обвішаною доказами й настільки профактчеканою, як ми кажемо, купу разів, щоб до неї не могли причепитися, тому що її сприйматимуть як інформацію від зацікавленої сторони».

Василіса Степаненко закликала поширювати такі ініціативи за кордоном, обмінюючись досвідом зі світовою спільнотою журналістів: «Дуже важливо проводити лінію між нами та людьми, які, наприклад, ніколи не відчували й не знали, що таке війна. Коли ти пояснюєш людям, що, наприклад, війна відбувається зараз, і ці події, які ви бачите у фільмі, відбуваються щодня в Україні — бачиш, як змінюється їхній погляд. Але найголовніше, що я для себе зрозуміла і відчула, це, звісно, що більшість людей все ж таки нас розуміють, відчувають».

Суспільне Новини — це надійне джерело верифікованих новин від команди Суспільного. Суспільне Новини традиційно очолює списки найякісніших українських медіа за довірою та дотриманням журналістських стандартів.

Завдяки найбільш розгалуженій кореспондентській мережі Суспільне Новини постійно інформують про перебіг подій на лінії фронту, створюють матеріали з місця подій по всій країні та розповідають про життя громад. Дають контекст подій, пояснюють складні питання і проводять журналістські розслідування. Суспільне Новини представлені на всіх доступних для аудиторії платформах: телебаченні, радіо, сайті, в ютубі, у соціальних мережах (Instagram, Facebook, X) і месенджерах (WhatsApp, Telegram, Viber).

Фото надала команда соціального мальопису Inker

Текст підготувала Вікторія Савченко для Суспільного Мовлення