Січень 15, 2025
«СВО Війна і мир»: Суспільне покаже нові епізоди з документального циклу «Остання війна»
Документальний фільм «СВО “Війна і мир”» — черговий епізод документального циклу «Остання війна». Це дослідження про те, як російська культура приховує мілітаризм і завойовництво імперії. Фільм складається з двох частин і розповідає про те, як російська культура була і залишається спецоперацією прикриття для злочинів росії, як міф про «російську душу» заворожував Захід і досі працює на користь агресора.
За словами авторки фільму Мирослави Барчук, «російський імперіалізм добре навчився вдавати культурну невинність. За всіма злочинами імперії — завоюваннями, геноцидами — завжди стелиться димова завіса під назвою “велика російська культура”, яка маскує ці злочини і являє світові іншу росію — росію Альоші Карамазова, П’єра Безухова і Євгенія Онєгіна».
Мирослава Барчук зі спікерами фільму: американським істориком і письменником Тімоті Снайдером, письменником і перекладачем Андрієм Бондарем та французьким письменником Лораном Шамп-Массаром
Мирослава говорить з українськими та західними інтелектуалами про те, чому світ так довго не помічав, що приховує російська формула «культура внє політікі». Авторка вирушає у подорож, ближче до фронту, аби разом із західними авторами, медійниками, дипломатами побачити російську культуру в дії.
Зйомки у зруйнованому росіянами селі Кам’янка на Харківщині
Саме на фронтирі, на прикордонних зруйнованих територіях, найкраще видно:
- як росіяни привласнюють українську спадщину;
- як вчиняють культурний геноцид на окупованих територіях;
- чому російське Міноборони будує музеї та культурні центри на окупованих територіях і підміняє історію. І чому для росіян культура дорівнює політиці.
Головні герої фільму — митці, історики та філософи — рефлексують над тим, як ідеї шовінізму та жорстокості, закладені у творах російських класиків, проросли у сучасних «маленьких людях» — російських загарбниках, що творять на українській землі нелюдські злочини, виправдовуючи свої дії месіанськими концепціями. А з іншого боку, російська держава вдало маскує ці злочини, пропонуючи світу експортну версію «великої російської культури».
Дивіться прем’єру першої частини документального фільму «СВО “Війна і мир”» у суботу, 25 січня, початок о 21:00 на Першому каналі Суспільного.
Документальний цикл «Остання війна» — це авторський документальний проєкт Мирослави Барчук, у якому українські та західні інтелектуали, історики, філософи, письменники й політичні діячі аналізують:
- як довго триває російсько-українська війна, які її корені й за що вона точиться;
- чому світ понад 20 років був інтелектуально і морально сліпим до визрівання фашизму в росії;
- чому всі роки незалежності українське суспільство і влада легковажили загрозами з боку північного сусіда.
«Для мене цей фільм є, можливо, найважливішим висловлюванням за час повномасштабного вторгнення. Останніми роками я багато спілкувалась із західними авторами, інтелектуалами як віцепрезидентка українського ПЕН. Я бачу велику загрозу в тому, що відбувається, чи радше залишається непорушним і непохитним у свідомості західних еліт і західних десиженмейкерів. Виховані західними кафедрами русистики, які навчали імперській версії історії Росії, вони справді дуже важко розстаються зі своїми стереотипами, упередженнями, уявленнями. Вірять у те, що, скажімо, російська культура — окрема від російської політики, і що десь існує інша, прекрасна, висока, демократична Росія, бо ось ми ж всі ходили на концерт Рахманінова і знаємо, що Росія може бути іншою, не такою як у Бучі чи Маріуполі. Тому я невтомно закликала і продовжую закликати моїх західних колег, авторів, дипломатів, до глибшої ревізії, перепрочитання тої самої російської літератури, але в іншій оптиці, іншими очима, пропоную просто вийняти її з цієї білогвардійської ніші “прекрасного і гуманістичного світу», і прочитати те, що справді написано у Пушкіна, Достоєвського чи Лермонтова, і збагнути, наскільки це пов'язано з історичною реальністю Росії, в тому числі й сьогоднішньою. Саме про це наш фільм «СВО «Війна і мир», саме це наш головний месидж», — зазначила авторка стрічки Мирослава Барчук.
Знімальна група фільму на вʼїзді у Херсон: Мирослава Барчук, Михайло Крупієвський та Анатолій Сахно
В авторському документальному проєкті «СВО “Війна і мир”» ведучої та журналістки Мирослави Барчук учасниками розмови стали:
Оксана Забужко (письменниця), Вахтанг Кебуладзе (філософ, письменник), Юрій Прохасько (германіст, психоаналітик), Тімоті Снайдер (історик, професор Єльського університету, США), Френсіс Фукуяма (філософ, політолог, професор Стенфордського університету, США), Пітер Померанцев (журналіст, письменник, Британія), Олеся Островська-Люта (культурологиня, директорка «Мистецького арсеналу»), Володимир Єрмоленко (філософ, культуролог), Тетяна Огаркова (літературознавиця), Любов Цибульська (експертка зі стратегічних комунікацій), Юрій Макаров (журналіст, письменник), Девід Ріфф (американський письменник, журналіст), Ульрих Хугвельде (французький журналіст), Віра Агеєва (літературознавиця, письменниця), Тарас Лютий (філософ, письменник), Олена Стяжкіна (історикиня, письменниця).
Володимир Ладижець, продюсер проєкту й директор департаменту виробництва соціально впливового контенту Суспільного, наголосив на важливості боротьби з російською пропагандою:
«Складно коментувати таку роботу моїх колег, адже це дуже кропітка і напружена праця. Часом складається враження, що не вистачить нам “місця” аби розвінчати усю ту брехню, тотальну абсурдність і безкарність росії. Ми плідно працюємо над тим, щоб зло було назване злом і його змусили відповідати за свої вчинки так, як воно того заслуговує. Розумію, що вони поширюють свою лінію пропаганди століттями, зомбують світ великими ресурсами, і протидіяти цьому нам надзвичайно складно, тому завжди прошу всіх допомогти нам з поширенням правди заради справедливості на увесь світ, аби згадка про так звану “російську душу”, про яку ми часто чуємо за кордоном, для всіх раз і назавжди залишилась простою мильною бульбашкою, можливо, тоді світ дізнається, звідки пішло зло…»
Оператор фільму Олег Авілов, режисер Юрій Беденко оператор Микола Зоценко
Творча команда фільму «СВО “Війна і мир”»:
- автори ідеї: Мирослава Барчук, Володимир Ладижець;
- авторка сценарію: Мирослава Барчук;
- режисери: Юрій Беденко, Мирослава Барчук;
- виконавчий продюсер: Олександр Опанасюк;
- режисери монтажу: Олег Карнасюк, Антон Ручко, Єлізавета Будішевська;
- асистентка режисера: Дарина Пасічник;
- оператори: Олег Авілов, Віталій Кваша, Євген Шевченко, Анатолій Сахно, Юрій Мітальов, Євген Шевченко;
- редакторка: Марія Маро;
- звукорежисери: Сергій Мущенко, Роман Києвицький;
- моушн-дизайнер: Святослав Пушик;
- продюсер: Володимир Ладижець.
У першому епізоді документального циклу — «Анатомія рашизму» — команда проєкту досліджує формування рашизму як ідеології сучасної росії, наслідком якої стала російсько-українська війна.
«Какая разніца» — другий епізод циклу, що складається з двох частин. У ньому йдеться про те, як відбувалась деколонізація свідомості українського суспільства протягом років незалежності, яких помилок припустились українці й чи можна було їх уникнути.
Обидва епізоди документального циклу «Остання війна» уже доступні на ютуб-каналі Першого.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.