Новини компанії

Червень 12, 2024

Суспільне готує фільм про 100 років Українського Радіо через історії відомих українців

Суспільне Мовлення проводить зйомки телепроєкту до 100-річчя Українського Радіо, презентація якого запланована на осінь цього року. За словами команди департаменту внутрішнього виробництва Суспільного, перед ними непроста задача — розповісти сторічну історію першої української радіостанції за годину ефірного часу і не залишити поза увагою найважливіше та найцікавіше за всі сто років.

Читайте також: Дмитро Хоркін: Українське Радіо не припиняло свого мовлення ні на мить

Наразі тривають зйомки інтерв’ю з людьми, які в різні роки створювали Українське Радіо. Уже зафільмовано багато цікавих історій та роздумів про те, як в умовах радянської пропаганди утверджувалася українська ідея цієї унікальної радіостанції. А також завдяки чому, в умовах конкуренції з появою комерційних FM-станцій, вдалося не тільки зберегти довіру слухачів, але і розширити мовлення, забезпечивши роботу також Радіо Промінь та Радіо Культура.

«Маємо за мету візуалізувати у стрічці головний слоган Українського Радіо — “Вся Україна на одній хвилі”, тому зйомки фільму заплановані у різних регіонах країни. Нам разом з авторами важливо не тільки згадати тих, хто стояв біля джерел радіо, а й впродовж сторіччя розвивав Українське Радіо у дусі збереження та утвердження національної свідомості українців. Унікальні історії слухачів з Чернівеччини, Рівненщини, Вінниччини — це історії, які дивують, надихають, та підтверджують затребуваність Українського Радіо у наш час», — розповів режисер фільму Олександр Опанасюк

Історію Українського Радіо у фільмі розкажуть працівники радіостанції різних поколінь та відомі українці, у житті яких радіо відіграло значну роль. Глядачі побачать те, чого радіослухачі зазвичай не бачать, та спробують розгадати секрет довголіття Українського Радіо.

«Для мене надзвичайно почесно бути у команді фільму до 100-річчя Українського Радіо, — ділиться Анна Заклецька, ведуча Радіо Промінь, яка стала ведучою проєкту. — Попри те, що це продукт “радянського часу”, його “побічним ефектом” стало відкриття стількох імен, скільки доль було ним змінено і створено! Моє життя з моїх трьох років (з 1987 року) тісно повʼязане з Будинком звукозапису, де ми записували пісні одразу з оркестром. Велетенські бобіни і завжди у доброму гуморі дорослі професіонали, які навчили мене працювати в студії: розуміти, як пишуться дублі, чисто інтонувати, коли себе чуєш “через вуха і мікрофон”, розуміти принципи запису і зведення звуку. 

Але те, що Будинок звукозапису з його оркестром і хором — це частина великого механізму Українського Радіо, я дізналась лише у 2000-х! І дуууууже хочеться розповідати всім українцям, який же це потужний і величний механізм! Механізм з душею! Бо так, як читала і створювала на ньому радіовистави Наталя Сумська, наприклад, це шедевр, який торкається найглибших струн і пробуджує щось таке глибоке і людське… і я маю честь бути однією з тих, хто розкаже світу про це!»

Нещодавно Суспільне представило тизер до фільму на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

«Для мене Українське Радіо — це передусім велика історія українського народу. Я пам'ятаю, як у дитинстві на кухні у нас висів старенький радіоприймач і як моя покійна бабуся завжди готувала під голоси з нього нам з сестрою сніданки. його мелодії та програми назавжди засіли у моїх спогадах, — розповідає продюсер фільму Володимир Ладижець. — На початку повномасштабного вторгнення ці голоси увесь час не стихали й допомогли пережити найважчу дорогу під час переїзду до резервного центру Суспільного. Коли виникла ідея фільму про Українське Радіо, ми з командою жодної хвилини не сумнівалися чи братись за його реалізацію. Наша поява на Docudays, хоч і без окремого майданчика, а тільки як тизер на екранах заходу, — це можливість розповісти про проєкт та зацікавити потенційних партнерів у подальшій популяризації проєкту. Це було для нас важливою частиною роботи, тому ми вдячні всім, хто повірив у цю ідею та її історію».

Заходи на відзначення 100-річчя Українського Радіо координує менеджерка Світлана Чернецька. Вона розповіла, що для підготовки програм та івентів команда працює з архівними матеріалами, в яких часом можна натрапити на справжні знахідки.

«У процесі підготовки відкриваються неймовірні історії, які демонструють, що часи змінюються, а радіо незмінно виконує свою місію. Радіо було основним джерелом інформації для українців у Другу світову і в час російсько-української війни. Радіо завжди протистояло спробам цензури, навіть коли вони були неприхованими і загрожували життю працівників. Його слухачі отримували від радіо інформацію про найважливіше. До прикладу, на дискусії про 100-річчя Українського Радіо слухачка прийшла подякувати за те, що вже понад 50 років вмикає улюблену хвилю і поділяє свій день з ведучими Українського Радіо. І особлива цінність, за її словами, у тому, що голоси Олени Гусейнової, Ірини Славінської, Дмитра Хоркіна, Романа Коляди були з нею в найстрашніші ночі повномасштабного вторгнення. Тож ми озираємося назад, на 100 років історії Українського Радіо, і хочемо у документальному фільмі розповісти, як у кожен з цих ста років радіо було зі своїми слухачами, на боці своїх слухачів, заради своїх слухачів. Так буде і в новому столітті Українського Радіо», — розповіла Світлана Чернецька.

Читайте також: Говорить Українське Радіо! — 100 років історії в розповіді Анатолія Табаченка 

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячу платформу «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.