Жовтень 22, 2024
Протидія дискримінації через медіа: як Суспільне змінює наратив
21 жовтня у Києві відбувся форум, присвячений питанням протидії дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті. Учасники заходу обговорювали європейські стандарти захисту прав людини та шляхи ефективної адвокації у цій сфері.
Анастасія Гудима, директорка департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Мовлення, взяла участь у панельній дискусії на тему «Стратегії адвокації та залучення громадськості». Модераторкою дискусії була Ірина Федорович, експертка та директорка Громадської організації Центр «Соціальна Дія». Також серед учасників форуму були представники національних і міжнародних правозахисних організацій, поліції, Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, громадські активісти, а також міжнародні партнери, які підтримують зусилля України у сфері прав людини.
Під час дискусії обговорювалися ефективні стратегії залучення громадськості та медіа для підтримки адвокаційних ініціатив. Також приділили увагу важливості побудови партнерства між державними інституціями, медіа та громадянським суспільством задля подолання стереотипів і посилення інклюзивності.
Однією з основних тем стала адвокація законопроєкту №5488 щодо боротьби з проявами дискримінації. Законопроєкт передбачає:
- посилення відповідальності за злочини, вчинені на ґрунті нетерпимості;
- включення сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності до переліку підстав для кваліфікації таких злочинів.
Анастасія підкреслила, що впровадження рівності та протидія дискримінації є стратегічно важливими не лише для медіа, а й для суспільства в цілому: «Надзвичайно важливо не лише реагувати на випадки дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті, але й розповідати позитивні історії, які можуть змінювати наратив і запобігати таким випадкам у майбутньому. Медіа мають величезну силу впливати на суспільні настрої, і тому співпраця з громадськими організаціями є критично важливою для створення збалансованого, інклюзивного контенту. Спільними зусиллями ми можемо побудувати суспільство, де різноманіття сприймається як норма, а рівність і повага є основою всіх взаємодій. Саме через цей підхід медіа здатні не тільки відображати реальність, але й змінювати її на краще».
Департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Мовлення працює зі спільнотами, які можуть бути найбільш дискримінованими, зокрема з ромською спільнотою та ЛГБТІК+: «Створюючи про них контент, ми адаптуємо його для різних платформ, щоб охопити широку аудиторію, і використовуючи людиноцентричний підхід, ми бачимо, як кількість негативних коментарів зменшується», — зазначила Анастасія.
Вона навела приклад ютуб-матеріалу, який вийшов у національних новинах, про військового ромського походження, батька шести дітей, який добровільно вступив до лав ЗСУ. Після кількох місяців на передовій він отримав інвалідність. Анастасія розповіла, що ця історія охопила велику аудиторію на різних платформах Суспільного: «До мене та моїх колег почали звертатися люди з пропозиціями допомогти герою. Важливо, що не було жодних негативних відгуків». Вона наголосила, що герой відкрито говорив про своє ромське походження, і для медіа було важливо це підкреслити, щоб зменшувати упередження в суспільстві.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.
Фото надані проєктом Ради Європи в Україні
Матеріал підготувала Дар'я Опря