Серпень 22, 2024
«Незалежність 33. Миколаївщина» — прем’єра від Суспільне Миколаїв до Дня Незалежності
До Дня Незалежності України команда Суспільне Миколаїв підготувала документальний спецпроєкт-ретроспективу «Незалежність 33. Миколаївщина». Переглянути стрічку можна 24 серпня на ютуб-каналі Суспільне Миколаїв.
Автори документального проєкту, заснованого на архівних матеріалах, показали унікальність регіону, розповіли, що́ Миколаївщина дала Україні та які місцеві події вплинули на сучасну українську історію.
«Нам є ким і чим пишатись, адже тут будували кораблі для військово-морських сил України, арктичні траулери, танкери та буксири. Тут — один із найстарших в Україні зоопарк і театр, який першим серед обласних театрів України набув статусу академічного. Тут у перші роки Незалежності відкрили пам’ятники жертвам сталінських репресій та Голодомору. Тут завжди був гострий запит на справедливість, тому люди протестували. Саме тут спалахнув передвісник Майдану, коли влітку 2013 року громада з коктейлями Молотова брала штурмом райвідділ поліції у Врадіївці… Тут зносили Леніна, били “антимайдан” та створювали нові бригади, які воювали в АТО/ООС. І саме тут вистояли у 2022-му, коли здавалося, що надії вже немає», — розповідає Олександра Малевич, головна редакторка Суспільне Миколаїв.
Олександра Малевич. Фото з особистого архіву
Кадри документального фільму. Суспільне Миколаїв
Читайте також: Олена Кваша: Йдемо до людей зі своїм продуктом і думаємо, що ще створити, щоб люди відчували нашу підтримку
Над проєктом працювали кореспондент Федір Бондар, редакторка Тетяна Мілякіна, режисерка Олена Казарцева, режисерка монтажу Юлія Єрмушова, фахівчиня групи диджитал Світлана Кльосова. Частина архівних матеріалів 1998–2010 років, використаних у стрічці, — особисто напрацьована і збережена Федором Бондарем.
Федір Бондар. Фото з особистого архіву
Робота над проєктом почалася з пошуку й відбору подій, що вплинули на розвиток чи певним чином позначились на історії Миколаївщини у роки незалежності. Матеріали 1990-х — початку 2000-х років, яких мало в оцифрованому форматі, автори шукали у книжках і періодиці, зокрема з фонду Миколаївської центральної міської бібліотеки імені М. Кропивницького. Цінною спадщиною миколаївців творці фільму вважають архіви Суспільного, які теж використали у проєкті.
Олена Казарцева в архіві філії. Фото з особистого архіву
Перегляд архівних матеріалів
Читайте також: Історія, зафіксована на відеоплівку: телевізійний спецпроєкт Суспільне Медіатека
«Історичні проєкти — не тільки про минуле. Історія дає чимало відповідей на те, чого очікувати в майбутньому. Здавалось, це розрізнені події, а вони лягають у цілісне полотно буття миколаївців протягом трьох десятиліть. З огляду на сьогодення нашої країни, чимало заархівованих подій 30–20-річної давнини нині сприймаються інакше.
Для відбору регіональних подій працювали у бібліотеці, передивились архівні журнали миколаївської студії телебачення, випуски інформаційних, аналітичних програм, записи вистав тощо. Треба було відшукати, відновити, оцифрувати записи про минуле й сучасність. В архіві Суспільного є унікальні відео: перші військові українсько-американські навчання на полігоні “Широкий лан”, спуск першого корабля військово-морських сил України “Славутич”, корабель “Гетьман Сагайдачний”, демонтаж ракетних шахт у Первомайську періоду ядерного роззброєння і чимало інших. Звичайно, не всі події віднайшли, але намагались відобразити основні, що позначились на розвитку області», — говорить редакторка Тетяна Мілякіна.
Тетяна Мілякіна. Фото з особистого архіву
За матеріалами документального фільму створять цикл диджитал-матеріалів для різних платформ мовника. Окремі публікації на сайті Суспільне Новини будуть присвячені кожному десятиріччю історії Миколаївщини у незалежній Україні.
Кадри документального фільму. Суспільне Миколаїв
Усі верифіковані новини від команди Суспільного — на сайті Суспільне Новини. Про Миколаївщину — у місцевому розділі сайту та в соцмережах мовника:
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.