Новини компанії

Червень 20, 2024

«На честь»: Суспільне знімає фільм про нові назви та айдентику підрозділів українського війська

Команда Суспільного Мовлення знімає документальний фільм «На честь» про назви й символіку іменних бойових бригад та підрозділів Сил оборони України. Чому бригади названі на честь визначних українських історичних постатей та подій? Чи є це тяглістю традицій українського війська протягом сотень років нашої історії?  

Автори стрічки розкажуть, як і за які заслуги підрозділи українського війська отримують назви та відповідну нову символіку. Як твориться дизайн нових прапорів і шевронів, і загалом нова мілітарна естетика Сил оборони. 

«Я пам’ятаю іменні підрозділи ще з 2014 року. Мене заворожували ці назви… “Холодний Яр”, “Чорні запорожці”, “Лицарі зимового походу”, — розповідає продюсерка фільму Катерина Феленюк. — З початку повномасштабного вторгнення в новинах такі бригади почали з'являтися все частіше і мені стало цікаво, скільки їх у нас загалом? Чи багато людей знає, хто такий, наприклад, Марко Безручко чи Михайло Остроградський? Так і виникла ідея поєднати історію видатних діячів нашої країни із сучасними заслугами Сил оборони, за спинами яких ми можемо жити й знімати кіно в розпал російсько-української війни. Дуже вдячна команді, яка підтримала мене в цій мрії. Дуже вдячна військовим, які знайшли хвилину, аби розповісти нам історії своїх частин і побратимів. Нам здається, що це дуже вчасний фільм».

Читайте також: Суспільне оголосило мистецький конкурс на проєкт про ветеранів

За словами сценариста фільму Альберта Цукренка, новітня традиція давати назви підрозділам насправді тільки підкреслює традиції поколінь у нашій історії.

«Десять років “гарячої” російсько-української війни, хоч і тягнуться безкінечно — це майже ніщо в масштабах історії України. Тим більше вражає те, як сильно змінилося українське військо за цей час. Змінилося і продовжує стрімко апгрейдитися все: озброєння й техніка, система управління, оснащення бійців і, врешті, вмотивованість. А мотивація війська невіддільна від ідеології та знання й розуміння історії, які теж надзвичайно зміцніли за ці роки. Тож не слід недооцінювати новітню традицію давати іменні назви героїчним підрозділам Сил оборони і вводити історичні українські мілітарні символи в нову символіку війська. Все це підкреслює тяглість воїнських традицій протягом багатьох сотень років нашої історії, а отже — робить наше військо міцнішим», — зазначає Альберт Цукренко.

Старший офіцер групи розвідки 4-ї бригади оперативного призначення 

Віталій Литвин, який став одним з героїв стрічки, розповідає, що імена бригад дають розуміння, що герої поруч з ними.

«Коли дають якимось частинам бойові імена історичних постатей, то це наближає розуміння історії та культури. І коли ми чуємо імена підрозділів, що з нами поряд виконують завдання — в першу чергу згадується історія, і ми розуміємо, для чого і куди нам рухатись. Також мені дуже подобається, наприклад, наша бригада — Четверта бригада оперативного призначення “Рубіж”. Вона носить почесне найменування імені Героя України сержанта Сергія Михальчука. Тобто ми розуміємо, що герої поряд з нами, наші побратими й посестри. На превеликий жаль, це загиблі наші воїни. Особисто для мене дуже тяжко казати про це, тому що я втратив багато свого особового складу. Але коли ти служиш в цій частині з таким почесним найменуванням, це особисто для мене честь», — розповів Віталій Литвин.

За словами героїні фільму Олени Волинської, операторки штабу 1-го Артилерійського дивізіону, імена колишніх героїв — це спосіб черпнути сили в нашій історії. 

«Точно знаю — в нас у наш час є не менше героїв і зараз. Прийде час і ми будемо розповідати окремо про кожного полеглого, бо кожна людина — це окреме життя, і не тільки її, а цілої родини — мами, дружини, дітей… », — зазначила Олена Волинська.

«“Ви робите історію”, — сказав знімальній групі один дуже заслужений командир, частина якого стоїть близько до лінії зіткнення, маючи на увазі, мабуть, тему нашого фільму. “Історію робите ви. А ми це фіксуємо”, — заперечили йому ми, — розповідає журналістка й редакторка фільму Вікторія Курочка. — Коли знімали інтерв’ю до цього фільму, ми не могли не тішитись тому, наскільки змінилось наше військо за останні роки. З нього випаровуються сліди колишньої імперії, для військових важливо віднаходити свої, українські лицарські традиції. Це особливо чітко видно на прикладах почесних імен, бойових шевронів».  

Режисер-постановник Олексій Мулявін зазначає, що знімати фільм доводиться зважаючи на велику кількість безпекових моментів:

«Наші герої — самі про героїзм, про самопожертву, про самовіддачу, які не можна убанальнювати пафосом, тому ми вирішили сконцентрувати увагу глядача саме на історіях, на драматургічному наповненні. До того ж в польових умовах досить складно побудувати “фірмову” точку інтерв’ю за кілька хвилин при незліченній кількості безпекових обмежень. Тому імпровізували в моменті, в цьому більше життя».

Загалом документальний фільм «На честь» розповість історію назв понад 30 підрозділів Сил оборони.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному