Червень 03, 2024
«Голоси фронтиру» на фестивалі «Книжковий Арсенал»
31 травня в прямому ефірі Радіо Культура в межах XII Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» на Літературній сцені відбулося обговорення «Радіо Культура. Голоси фронтиру: нове воєнне письмо». Модерував розмову журналіст, телеведучий та радіоведучий Євгеній Агарков.
Слухайте розмову на сайті Радіо Культура у рамках спецпроєкту «Радіо Культура на Книжковому Арсеналі».
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному
«Голоси фронтиру» — проєкт Радіо Культура, що складається з унікальної колекції 10 радіоесеїв, створених військовими про свій досвід.
До розмови долучилися двоє авторів радіоесеїв, які взяли участь у проєкті: письменник і молодший сержант ЗСУ Артур Дронь та директорка міжнародного благодійного фонду «Res.Publica», сержантка ЗСУ й інструкторка з військового лідерства Оксана Пономарьова.
Читайте також: Шоу українських премʼєр «Селекція» виповнилося 9 років
В обговоренні також взяла участь продюсерка проєкту «Голоси фронтиру», головна редакторка головної редакції літературних передач і радіотеатру Олена Гусейнова. Вона детальніше розповіла про есеї авторів та роботу над створенням радіоесеїв.
«Кураторка проєкту Тетяна Шамшетдінова, зібрала ці десять радіоесеїв, написаних і озвучених українськими захисниками та захисницями. Для неї було цінно знайти ті голоси, до яких ви не так звикли, щоб з’явилося більше голосів. Тих, кого ми не знаємо, кого рідше бачимо, особливо як есеїстів. Тому для мене це дуже важливий список імен», — говорить Олена Гусейнова.
Під час обговорення Артур Дронь та Оксана Пономарьова поділилися своїм досвідом участі в проєкті та розповіли слухачам і слухачкам, як обирали теми для есеїв, на які труднощі натрапили при створенні текстів, і чи складно було писати про воєнні події.
«Мені зателефонувала кураторка проєкту і запитала, чи хочу я зайнятися творчим проєктом. Знаючи її насамперед як музиканта, я подумала, що мені доведеться щось заспівати. Але з'ясувалося, що йдеться про есеї. Я ніколи раніше не створювала саме есеї. Подумала, що якби й писала, то тільки про кохання. Так і почав народжуватися есей “Три кохання на межі”», — розповіла Оксана Пономарьова.
«Писати про себе мені не подобається. Але коли ти починаєш компонувати про будь-що, певною мірою ти все одно пишеш про себе. В есеї мені хотілось згадати свою історію. Я обрав дві теми. Перший есей “Господь окопний”, він про віру і війну. Він побудований навколо власних роздумів, він глибший і внутрішній. Інший більш публіцистичний, він називається “Героїв не міняють”. Він присвячений одній з наших найбільших проблем, яка пов’язана з нерозумінням того, що таке мобілізація, і ставленням до неї», — ділиться думками Артур Дронь.
Читайте також: Два проєкти Суспільного стали переможцями премії «Честь Професії 2024»
Наприкінці обговорення учасники поділилися короткими роздумами щодо свого внеску у проєкт і про те, який сенс вони вклали у свою роботу над есеями.
«Від початку повномасштабного вторгнення часто думав про те, що у воєнній літературі, яку ми читали раніше, було дуже багато романтики. І мені завжди було цікаво, як письменники, які воювали, могли писати про щось романтичне в таких жахливих умовах. З часом я знайшов відповідь. Перебуваючи в тих умовах довго, ти не можеш дозволити собі визнати, що це суцільний жах, а мусиш знайти в цьому щось для себе. Якусь красу, якусь романтику. Але йдеться не про романтику, як ми звикли, а про те, що навіть в найжахливіших обставинах люди можуть проявляти щось людське. Те, що ми називаємо красою серед війни, насправді просто прояв людськості», — коментує Артур Дронь.
Оксана Пономарьова додала: «Кожен, йдучи на війну, дозволяє собі померти. Він домовляється з собою про це. Ти себе до цього готуєш, відсікаєш все, що залишилося у тебе вдома та стаєш іншою людиною. Але коли ти там, у тебе є небагато часу, і ти не знаєш скільки саме. Відбувається щось інше, коли ти реагуєш на тепло, а тим більше на людське тепло».
Слухайте спецпроєкт «Голоси фронтиру» на сторінці програми на сайті Радіо Культура та на подкаст-платформах Суспільне Мовлення.
У проєкті взяли участь:
- фронтмен гурту «Нумер 482», військовослужбовець, підрозділ «Культурний десант» Віталій Кириченко;
- письменник, сценарист, молодший сержант ЗСУ Павло «Паштет» Белянський;
- письменник, молодший сержант ЗСУ Артур Дронь;
- поетеса, музикантка, бойова медикиня, молодша сержантка ЗСУ Єлизавета Жарікова;
- директорка міжнародного благодійного фонду «Res.Publica», сержантка ЗСУ, інструкторка з військового лідерства Оксана Пономарьова;
- полковник ЗСУ, учасник боїв за Донецький аеропорт, Авдіївку, Піски, Харків — Борис Рябуха.
Більше фото з події — у фейсбук-альбомі.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.
Фото — Валерія Мезенцева